Tema

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Izbor podnih obloga nikada nije bio bogatiji, a čini se da većina kupaca najmanje poverenja ima u plutu. Ovaj prirodni materijal ima mnogo vrlina, naravno i poneki nedostatak. Jedan od njih je i nešto viša cena u odnosu na podove od laminata na primer, ali za poneke prostorije pluta je neuporedivo bolji izbor. Iskustva većine korisnika podnih obloga od plute su pozitivna, ali prodaja kod nas još kaska za kvalitetom

Kada se oblažu podovi, ako može da se bira, uvek ja nabolje prednost dati prirodnim materijalima. Pluta je jedan od njih. Ona se dobija od kore posebne vrste hrasta koji se uzgaja u mediteranskim zemljama, među kojima prednjače Španija i Portugalija. Pluta sa drveta može da se skida posle 25 godina od njegove sadnje, da bi svako sledeće branje moglo da se vrši posle osam do deset godina. Ovaj postupak ne škodi drvetu i može da se vrši do kraja života drveta, što je oko 150 do 200 godina. Dakle, obloge od plute su prirodne baš kao i drvene, naravno uz neke različitosti koje donose neke prednosti i nedostatke. Pluta je jedan od najlakših materijala, jer ima od 120 do 240 kilograma po kubnom metru. Pošto ima poroznu strukturu sa dosta vazduha, pluta je odličan toplotni izolator, što je pored toga što je elastična, jedan od najvećih kvaliteta kada je oblaganje podova u pitanju.

Plutani paneli za oblaganje podova se ne izrađuju direktno isecanjem ploče od kore drveta, već se proizvode presovanjem sitnih komadića plute. Kada se smeša plutanih komadića presovanjem izloži visokom pritisku ona oslobađa određanu supstancu koja ih mađusobno povezuje. Pritom se, ako su u pitanju sertifikovani proizvođači, ne koriste nikakve dodatne hemijske supstance ili samo minimum dozvoljenih vezivnih sredstava, tako da je konačni proizvod gotovo u potpunosti prirodan.

Održavanje i čišćenje poda od plute

Poslednjih godina u svetu su podovi od plute postali prilično popularni, a kako je izvor ovog materijala relativno ograničen, plutani paneli se izrađuju presovanjem i obradom plutanog otpada od drugih industrija i od sakupljenih plutanih zatvarača vinskih boca. Proces proizvodnje plutanih podova je takav da proizvođači danas nude i različite dezene, zavisno da li su paneli izrađeni od sitnije ili krupnije samlevene plute, a dostupne su i različite boje. Naravno, ako vam je glavni motiv to što je pluta prirodan materijal, dodatne boje možda nisu idelan izbor.

Noćno tumaranje po kući bez obuće je na plutanom podu neuporedivo prijatnije nego kada su parket ili laminat u pitanju, pa je pluta idealna za spavaće sobe

Plutani pod je veoma prijatan kada se po njemu korača bez obuće, jer je elastičan tako da se oseća udobnost, a pošto je pluta odličan toplotni izolator, osećaj toplote pod nogama je veoma prijatan, neuporedivo prijatniji nego kada su laminat ili parket u pitanju, o keramičkim pločicama da ne govorimo. Plutani pod je stoga idealna zamena za tepihe, a za razliku od tepiha pluta ne sakuplja prašinu i nečistoće, tako da se soba mnogo lakše održava. Takođe, pluta ima i antialergijska svojstva, pa je pored odsustva prašine i grinja ona idealna za osobe koje pate od sezonskih i bilo kojih drugih vrsta alergija. Sve ove osobine plutu čine idealnom za polaganje u dečijim sobama, jer deca mnogo vremena provode u igri na podu.

U dečijoj sobi sa plutanim podom tepisi nisu neophodni, pa je prostor čistiji, sa znatno manje prašine i alergena

Pluta kao materijal je otporna i na plesan i ne reaguje u kontaktu sa vlagom, a jedna od značajnih prednosti je i to što, iako se tako na prvi pogled ne čini, nije zapaljiva. Kada je ugradnja plute u dečije sobe u pitanju, postoji još jedna veoma značajna prednost, pogotovo za stanove u zgradama. Njena meka struktura ublažava i prigušuje udarce, tako da lupa stolica i dečijih igračaka proizvodi manje buke u vašem stanu, ali i kod komšija. Pored toga što redukuje buku lupanja nameštaja i udaraca raznih predmeta, pluta i akustični prostoriju čini prijatnijom. Primetićete kada potpuno praznu sobu prekrijete plutanim oblogama, kako se akustika prostorije promenila, jer je odjekivanje znatno redukovano.

Naravno, postoje i neke mane i nedostaci plutanih podova. To što su meki i udobni kada se korača bez obuće, podove od plute čini i nešto osetljivijim. Pluta se posle kratkotrajne deformacije pritiskom vraća u prvobitni oblik, ali posle izvesnog vremena težak nameštaj će sigurno na plutanom podu ostaviti tagove u vidu deformacija. Pluta takođe nije ljubitelj ženske obuće sa štiklom i oštrih potpetica, pa nije idealno rešenje za predsoblja ili hodnike. Iako je pluta sama po sebi otporna na vlagu, plutanim podovima ne prija voda. Plutane ploče se postavljaju lepljenjem ili “klik” sitemom slično kao kod laminata. Kada se prolije tečnost postoji opasnost da vlaga prodre do lepka ili ispod plutanih panela ako je u pitanju klik sistem, što nije dobro. Takođe, ako imate kućne ljubimce može da se desi da oštete plutani pod. Psi ne mogu da uvuku kandže dok hodaju, a mačke, s druge strane, plutani pod često doživljavaju kao i koru drveta, odnosno mesto gde mogu da oštre svoje kandže.

Pročitajte još:

Podno grejanje – prednosti i mane

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom

Kako da stari parket zablista kao da je nov