Tema

Betonski ili glineni crep, cena ili trajnost – Koje rešenje je bolje

Koje rešenje, betonski ili glineni crep, se više isplati kada je cena u pitanju? Koji crep će duže da traje i koji je očekivani životni vek betonskog crepa. Koji crep ima veću apsorpciju vlage i zbog čega je to značajno? Koji je crep, betonski ili glineni, bolje rešenje ukoliko je potrebna neka specifična boja krova?

Kada je krovni pokrivač u pitanju, svakako da je prvi izbor većine klasičan glineni crep. Jedna od opcija je bitumenska šindra, popularna “tegola”, čiji glavni aduti su skromna masa i pristupačna cena. Kao jedno od rešenja između, nameće se betonski crep. Koje su prednosti i nedostaci betonskog crepa u poređenju sa glinenim crepom?

PROČITAJTE JOŠ:

Šta je engobirani crep i koje su mu prodnosti i mane

Tegola – Prednosti i mane popularnog krovnog pokrivača

Metalni krovni pokrivači – Sve prednosti i mane

Razlike u osobinama glinenog i betonskog crepa proizilaze iz materijala od kojeg su našpravljenih i samih postupaka proizvodnje. Glineni crep nastaje pečenjem glinene smese na visokim temperturama, čime se dobija proizvod koji je vekovima unazad dokazao svoj kvalitet i pouzdanost.

Kako se proivodi betonski, a kako glineni crep?

Betonski crep nastaje od mešavime cementa, peska i vode, koji se oblikuje u kalupima pod pritiskom, da bi se potom na površinu nanosili specijalni premazi koji betonskom crepu daju boju, ali ga i štite od atmosferskih uticaja. U razlici ova dva postupka proizvodnje se kriju u različitosti u konačnom proizvodu i njegovim osobinama u eksploataciji.

Naime, postupak kojim se proizvodi betonski crep omogućava da on može da bude u daleko širem spektru boja u poređenju sa glinenim crepom. Dakle, betonski crep nikako nije u standardno sivoj boji betona.
Betonski crep je stoga pogodan ukoliko je potrebna neka specifična nijansa, kako bi se boja krova uklopila sa izgledom fasade ili okruženja. Takođe, betonski crep može da bude i u klasičnoj crvenkastoj nijansi terakote, tako da ga je nemoguće razlikovati od glinenog crepa.

Kako glineni crep dobija svoju prirodnu boju procesom pečenja gline na visokom temperturama, njegova boja je mnogo postojanija. S druge strane, boja betonskog crepa tokom godina izlaganja suncu i atmosferskim uticajima, može da izbledi.

Betonski crep može da bude u boji koju je teško razlikovati od glinenog crepa

Ipak, treba naglasiti da je tehnologija porizvodnje pigmenata za bojenje toliko napredovala, a većina prozvođača betonskih crepova za svoje proizvode daje garanciju od 25 godina.

Treba, ipak, napomenuti da je betonski crep podložan pojavi belih fleka, usled delovanja vlage koja povlači soli sa površinu crepa. To se zove “cvetanje” crepa, a može da dovede i do ljuštenja boje.

Skromnija masa i manja apsorpcija vlage su prednosti glinenog crepa

Masa je jedna od predosti glinenog u odnosu na betonski crep. U proseku betonski crep je za istu površinu koju treba pokriti, oko 40 odsto teži. To za sobom povlači komplikovaniji transport, postavljanje samog crepa je nešto teže, a ne treba zanemariti i veće opterećenje objekta. Ne samo da je opterećeje objekta veće, već i krovna konstrukcija treba da bude čvršća.

PROČITAJTE JOŠ:

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Izolacija kosih krovova sa spoljašnje strane

Pored bazično veće mase treba napomenuti i to da betonski crep ima veću apsorpciju vlage. Glineni crep ima apsorpciju vlage oko šest procenata, dok kod betonskog crepa apcorpcija vlage ide i do 13 procenata. To ne znači da će betonski crep da propuša vodu ili prokišnjava, već da će tokom padavima masa dodatno da mu se poveća.

Povećana apsorpcija vlage za sobom povači još jedan nedostatak, a to je češća pojava lišajeva i mahovine na površini krova, pa su krovovi sa betonskim crepom nešto zahtevniji po pitanju održavanja.

Betonski crep bolje podnosi niske temperature

Pored niže cene, betonski crep ipak ima nekih prednosti u odnosu na glineni, a to je bolje podošenje nisih tempertura. Kada se glineni crep izlaže temperturama ispod nule, pa se potom zagreva, može da dođe o njigovog pucanja, dok je betonski crep imun na ovu vrstu oštećenja.

Zaključak se nameće sam – ukoliko nemate posebnih zahteva za nekom specifičnom bojom krovnog pokrivača, a za oko 20 do 25 odsto viša cena materijala vam nije prepreka, klasičan glineni crep je optimalnije rešenje.