Tema

Da li je cena jedini nedostatak izolacije od penastog stakla?

Koje su glavne prednosti penastog stakla? U kavim oblicima se proizvode izolacioni elementi od penastog stakla i na kojim pozicijama mogu da se koriste? Za koje primene je idelano penasto staklo u rasutoj forni, odnosno granulama? Koji su nedostaci penastog stakla i da li je to samo cena

Kamena vuna, staklna vuna, stiropor, multipor – sve to su vrste izolacionih materijla koji su na našim prostorima najpopularniji i imaju najširu primenu u građevinarstvu. Tehnologija napreduje, jedno od novijih tešenja koje je prisutno na tržištu, iako kod nas nema popularnost je takozvano penasto staklo.

PROČITAJTE JOŠ:

Upotreba stiropora za termičku izolaciju podova

Vakuumska izolacija (VIP paneli) – Sve prednosti i mane

Stirodur kao izolacioni materijal – Osobine, cene i namena

U pitanju je izolacioni materijal odličnih karakteristika, ali visoka cena je za sada glavni krivac što penasto staklo na našim prostorima nema primenu. Naravno, kao posledica toga tu je i posledica da praktično ne postoje izvođači obučeni za rad sa ovom vrstom izolacionog materijala, tako da je cena samo jedan od problema.

A šta je zapravo penasto staklo? U pitanju je izolacioni materijal na bazi stakla. Nastaje zagrevanjem stakla i njegovim mešanjem sa ugljendioksidom. Na taj način se dobija porozna stuktura prepuna vazdušnih mehurića što ovom materijalu daje izuzetna izolaciona svojstva.

Koje su osnovne prednosti penastog stakla?

Neke od prednosti su i činjenica da se u proizvodnji penastog stakla koristi oko 60 odsto lomljenog stakla, čime se pospešuje recikliranje ovog materijala. Zavisno od vrste dodatih aditiva penasto staklo može da bude u krem, crnoj ili zelenoj boji.

Prednosti ovog materijal su brojne. Penasto staklo ima skromnu gustinu, a ona se kreće  od 120 do 200 kilograma po metru kubnom. Činjenica da je lagan, ovaj materijal čini pogodnim za izolaciju krovnih konstrikcija, ravnih krovova, kao i visokih objekata.

Penasto staklo se proizvodi u različitim formama za različite primene

Penasto staklo je čvrst izolacioni materijal i ima odličnu nosivost, pa je dobar izbor za izolaciju podova. Takođe,penasto staklo propušta vlagu i otporno je na njeno dejstvo. Ni posle dugotrajnog izlaganja vlazi izolacija ne gubi na svom obliku i osobinama. Takođe, penasto staklo je porozno, tako da propušta vodu, što na određenim pozicijama ima primenu.

Treba pomenuti i činjenicu da je penasto staklo izolacioni materijal koji je negoriv i svrstava se u A1 klasu negorivosti.

U kakvim oblicima i formama se proizvodi penasto staklo

U izolaciji spoljašnjih zidova koriste se table od 100 ili 120 milimetara debljine, a moguća je i izolacija zidova sa unutrašnje strane, kada se, između ostalog i zbog uštede unutrašnjeg prostora, koriste table debljine 60 milimetara.

PROČITAJTE JOŠ:

Demit fasada – Sve što treba da znate

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Penasto staklo se koristi i za izolaciju cevi, a u tu svrhu se u kalupima izrađuju posebno oblikovani izolacioni segmenti. Jedan od oblika u kojima se proizvodi i koristi penasto stako je i u rasutom obliku, odnosno u formi granula. Granule se koriste na pozicijama gde nije poguća primena već gotovih oblikovanih izolacionih elemenata. Takođe, granule u rasutoj formi se koriste u izolaciji podova i međuspratnih konstrukcija.

Koji su nedostaci izolacije od penastog stakla

Kao što je već rečeno, najveći nedostaci penstog stakla su visoka cena, slaba dostupnost ovog materijala na našem tržištu, kao i činjenica da nema dovoljno kvalifikovanih instalatera obučenih za rad sa ovim materijalom.

Table penastog stakla su čvrste, ali se veoma lako obrađuju. Moguće ih je seći testerom, slično kao i u slučaju multipor izolacije, ali s obzirom da je u pitanju materijal na bazi stakla, potrebna je adekvatna zaštitna oprema, slično kao i za rad sa staklenom i kamenom vunom.

Iako je penasto staklo čvrsto i ima veliku nosivost, nedostatak mu je mala elastičnost. Za razliku od EPS ploča, odnosno stiropora ili kamene i staklene vune, i najmanje promene na strukturi objekta (sleganja, dilatacije…) dovode do pucanja penastog stakla.