Drvene deking podne obloge za terasu – Sve prednosti i mane
Šta su osnovne prednosti drvenog dekinga, a šta su mu nedostaci. Zbog čega je drveni deking idealan za oblaganje pokraj bazena. Koliko redovno jepotrebno premazivati drveni deking? Šta du prednosti drveta u odnosu na WPC deking?
Deking podne obloge su jedno od najpopularnijih rešenja za pokrivanje vanjskih površina. Omiljene u zbog estetike koju pružaju, a jedna od prednosti je što se lako i brzo postavljaju, daleko jednostavnije od keramičkih pločica.
PROČITAJTE JOŠ:
Da li je WPC deking prava podna obloga za vašu terasu?
Da drveni ili WPC deking zasija kao da je nov
Vodič za održavanje deking podnih obloga
Oni sa malo veštijim rukama mogu u avanturu postavljanja da se upuste i sami, jer deking podne obloge se montiraju “na suvo”, što za razliku od keramičkih pločica omogućava laganiji proces rada, uz pažljivo premeravanje, ukrajanje i bezbroj “popravnih”, odnosno skidanja i ponovnog preciznijeg ukrajanja.
Sve to je doprinelo velikoj popularnosti deking vanjskih podnih obloga. Danas je izbor različitih proizvođača deking podnih obloga ogroman, a generalno deking može da se podeli u dve kategorige – prirodno drvo ili WPC deking, koji predstavlja kompozit drveta I plastike.
U ovom tekstu ćemo se pozabaviti vrlinama i nedostacima drvenog dekinga. Drvene deking podne obloge se izrađuju od čistog punog drveta i to je ono što se većini korisnika najviše dopada. Naime, veliki broj ljudi, iako za to možda ne postoji racionalan razlog, želi da terasa bude pokrivea drvetom, a ne plastikom.
Šta su konkretne prednosti i mane drvenog dekinga?
Postoje i objektivne prednosti drveta, kao i poneka mana. Iako će prodavci WPC dekinga pokušavati da vas uvere da je kompozit plastike i drveta bolje rešenje u svakom pogledu, to je samo donekle tačno.
Jedini objektivan nedostaak drveta je potreba za održavanjem. Naime, drvo je materijal koji zahteva negu kako bi dugi niz godina opstao i izgledao kao provg dana. Koliko je često potrebno održavati deking podne obloge, postoji mnogo teorija, od dva puta godišnje, jednom godišnje, pa do jednom u dve godine.
Recimo da su sve ove tvrdnje tačne i pogrešne u isto vreme. Koliko često će biti potrebno premazivati deking zaštitnim uljem zavisi od uslova kojim je drvo izloženo. Ukoliko je u pitanju pod na primer pored bazena, koji je konstantno izložen uticaju vode i jakog sunca, verovatno će biti potrebno premazivanje dva puta godišnje, na proleće i u jesen.
S druge strane, ukoliko postavite drveni deking na terasu koja je natkrivena, tako da je zaštićena od sunca i padavina, za održavanjem neće biti potrebe praktično godinama.
Premazivanjem drveni deking svake godine sine kao da je nov
Upravo ovaj nedostatak drvenog dekinga u odnosu na plastični WPC deking, odnosno potreba za održavanjem, može da se smatra i za prednost. Naime, posle svakog premazivanja kvalitetnim uljem pod će da sine kao da je nov i da potpuno transformiše prostor.
S druge strane WPC deking je zapravo plastika koja ne može da se premazuje bilo čim, onosno – to je što je. Pritom, treba napomenuti da ma koliko WPC deking bio kvalitetan i sa kojom deklarisanom UV otpornošću, neminovo je da posle određenog vremena izgubi prvobitnu boju. A u slučaju WPC-a osvežavanja premazivanjem nisu moguća.
Kvalitetna zaštita je uslov dugovečnosti drveta
Prilikom kupovine sredstava za zaštitu dekinga treba kupovati kvalitetnije proizvode sa UV blokatorima koji će drvo dodatno da štite od delovanja sunca. Tamna boja drvenog dekinga ne potiče od bajaca, već se ona dobija zahvaljujući teričkoj obradi drveta. Termičkom obradom drvo postaje otpornije na habanje, a dobija i karakterističnu tamniju boju.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako da drveni baštenski nameštaj zasija kao da je nov
Sve o lakovima za drvo na vodenoj bazi
Jedna od prednosti drveta je i estetika. Iako kvalitetan WPC deking predstavlja vernu kopiju drveta, ipak je primetno da je je u pitanju “previše savršen” industrijski proizvod, bez karakteristične unikatne teksture. Prednost drveta je i ta što se manje greje tokom izlaganja suncu, pa je po njemu moguće kretanje bez obuće i tokom najvrelijih letnjih dana.
To za ne važi za WPC deking, a još manje za keramičke pločice. Takođe, pored bazena je drveni deking idealan izbor jer se, za razliku od pločice, ne kliza kada je mokar.
Zaključak je jasan. Mnogo važnije od toga da li ste se odlučili za drveni ili WPC deking je to da se opredelite za kvalitetan proizvod. Ako ste od onih kojima kućni poslovi i održavanja ne padaju teško, drveni deking će vas svake godine nagraditi prelepim osveženim izgledom koji će transformisati vašu terasu.