Tema

Izolacija potkrovlja – ovo su najčešća pitanja i nedoumice

Koja je cena izolacije i koliko košta ugradnja izolacije u potkrovlju? Kolika debljina izolacije je potrebna? Može li naknadno da se preko stiropora ugradi mineralna vuna i obratno? Zašto je važna paropropusna folija? Može li da se dodatna izolacija postavi sa spoljašnje strane?

Proširenje stana u potkrovlje može da bude lak način da se dođe do dragocenih kvadrata dodatnog prostora. Ponekad potkrovlje služi samo kao praktična ostava, poneko potkrovlje može lako da se preuredi da bude dodatni radni ili prostor za slobodno vreme, a idealno je i kada je potrebna još jedna dečija soba. Koji god slučaj da je u pitanju, ukoliko će potkrovlje biti namenjeno stanovanju, potrebno je postaviti kvalitetnu termo-izolaciju. Ovo su najčešća pitanja i nedoumice kada je adaptacija potkrovlja i konkretno ugradnja izolacije u pitanju:

Koliko košta ugradnja izolacije u potkrovlju?

Cena ugradnje izolacije u potkrovlje zavisi od mnogo faktora. Svakako na cenu najviše utiče vrsta izolacionog materijala, kao i njegova debljina, a zatim je pitanje i koja vrsta završne površine će se postavljati preko izolacije. Na cenu radova može da utiče i pristupačnost samog potkrovlja, nije isto da li je u pitanju kuća, ili stan na sedmom spratu u zgradi bez lifta. Takođe i složenost samih radova može da bude faktor koji utiče na cenu radova, jer nije isto da li se izoluje jednostavno potkrovlje ravnih površina, ili komplesan krov koji obiluje pregibima ili pak krovnim badžama.

Ugrubo, ugradnja mineralne vune okvirno se kreće do 15 evra po kvadratnom metru sa ugradnjom paropropusne folije. Izolacija stiroporom je povoljnija, a kreće se oko 10 evra po kvadratnom metru. Naravno, to se odnosi samo na izolaciju, ne treba zaboraviti i na završne radove, a u slučaju gipsanih ploča, cena je od 10 evra po kvadratnom metru.

Kolika debljina izolacije je potrebna?

Kada je izolacija u pitanju, najkraći odgovor bi mogao da bude – što više to bolje. Ukoliko se vrši izolacija mineralnim vunama, postoji nekoliko opcija. Najskuplja verzija, odnosno sa najvećim slojem izolacije obezbeđuje nivo izolovanosti poteban za pasivne kuće. To podrazumeva 250 mm izolacije između krovnih greda, plus dodatnih 100 milimetara preko. Naravno, to podrazumeva veliku količinu izolacije, ali i konstruktivne promene, jer grede nisu dovoljne debljine da se između njih smesti 250 mm izolujućeg materijala. Pored cene, ovakvo rešenje često nije praktično zato što “krade” dragoceni prostor u potkrovlju.

Druga opcija podrazumeva 150 mm izolacionog materijala između krovnih greda, plus dodatnih 50 ili 100 mm preko. Ovo je rešenje jeste skuplje od standardnog, ali je jeftinije od prethodno navedenog i predsavlja najbolji kompromis, pogotovo kada je u pitanju zaštita od pregrevanja potkrovlja tokom letnjih meseci.

Standardno rešenje je 10 centimetara izolacije između krovnih greda, plus dodatnih pet centimetara preko. Prethodna rešenja sa više izolacije su bolji izbor kada je zaštita od vrućine u pitanju, ali i ovo standardno rešenje predstavlja optimalan izbor koji se kod privatnih objekata najviše primenjuje.

Cenovno je najprihvatljivije, manja debljina između krovnih greda eliminiše potrebu za većim i skupljim radovima, manja je količina utrošenog materijala i, na kraju, manje će biti “ukradeno” prostora za glavu u samom potkrovlju.

Može li naknadno da se preko stiropora ugradi mineralna vuna i obratno?

U principu može, ali neke kombinacije nisu najoptimlnije rešenje. Ukoliko se u krovu već nalazi stiropor koji je u dobrom stanju, a želeli bi da dodatno poboljšate nivo termo izolacije, možda je bolji izbor još jedan sloj stiropora. Naime, najveća prednost mineralnih vuna u odnosu na stiropor je paropropusnost, a pošto je već postavljen stiropor, ta prednost mineralne vune se u ovom slučaju poništava, pa dodatno ulaganje možda nije opravdano. Ipak, treba napomenuti da je mineralna vuna bolji zvučni izolator, pa se u nekim situacijama dodatna investicija možda isplati.

Postavljanje stiropora preko kamene vude nije najoptimalnije rešenje, upravo zbog toga što se potkrovlju smanjuje sposobnost odvođenja vlage. U tom slučaju se preporučuje dodatno ulaganje, odnono savet je da se preko mineralne vune kao dodatna izolacija opet upotrebi mineralna vuna.

Zašto je važna paropropusna folija? Može li bez nje, biće jeftinije…

Eliminacija paropropusne folije, ili njena zamena običnim najlonom se nikako ne savetuje. Paroprpusna folija igra veoma važnu ulogu u kontrolisanju prolaska vlage i na taj način štiti izolaciju od pojave kondenza, što u slučaju mineralnih vuna može da bude veoma štetno. Više o važnosti paropropusnih folija saznajte OVDE.

Može li dodatna izolacija da se postavi sa spoljašnje strane krova?

Ukoliko je potkrovlje već adaptirano i useljeno, ali nije postignut zadovoljavajući nivo termičke izolovanosti, jedna od opcija je da se dodatna termo izolacija postavi sa gornje strane krova. To zahteva uklanjanje crepa, odnosno pokrivača koji se na krovu nalazi, ali često je to bolje rešenje od ulaska majstora u već sređeno potkorvlje koje je potrebno demolirati kako bi se dodala izolacija. Postavlajnjem izolacije sa spoljašnje strane neće doći ni do smanjenja prostora za glavu, što je još jedna prednost. Više o izolaciji krova sa spoljašnje strane pročitajte OVDE.

Pročitajte još:

Da li se isplati adaptacija starog potkrovlja

Demit fasada – Sve što treba da znate

Multipor izolacija – Sve što treba da znate

Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv

Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja

Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije