Tema

Klizna vrata – Idealno rešenje za pregradne zidove

Koja su dva osnovna tipa sobnih kliznih vrata? Koje su prednosti, a šta su nedostaci kliznih vrata koje ulaze u zid? Koje su prednosti i mane vrata koja klize po zidu? Koje rešenje je pristupačnije kada je cena u pitanju?

Prilikom naknadnih adaptacija i pregrađivanja prostora, kada je na primer od jedne veće prostorije potrebno napraviti dve manje, obično je značajan svaki centimetar raspoloživog prostora. Bez obzira da li je u pitanju poslovni ili privatni prostor, u takvim situacijama klizna vrata su najbolje rešenje.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako odabrati ulazna vrata – Drvo, aluminijum ili PVC?

Sigurnosna vrata – Sve što treba da znate

Segmentna garažna vrata – prednosti i mane

Za razliku od klasičnih krilnih vrata sa šarkama, klizna vraza prilikom otvaranja i zatvaranja ne ulaze u polje i ne zahtevaju stoga dodatni manevrski prostor. To daje veliki komfor da se sa većom slobodom osmišljava raspored nameštaja i organizovanje prostora.

Klizna vrata prilikom pregrađivanja mogu da se izvedu na dva osnovna načina – postoje vrata koja klize pored zida, ali i vrata koja uklizavaju u sam zid.

Prednosti i nedostaci vrata koje klize po zidu

Vrata koja klize pored zida su praktično rešenje ukoliko su građevinski radovi već završeni, ili ukoliko zbog uštede prostora već postojeća krilna vrata želite da zamenite kliznim vratima. Tada se na samom zidu u gornjem delu postavlja noseća šina na koju su vrata okačena i po kojoj klizaju.

Zapravo ne klizaju, već se kotrljaju, jer unutar šine se nalazi sistem točkića koji omogućava da vrata bešumno i lagano klize. Postoji mnogo proizvođača ovih kliznih sistema, a u ponudi su i verzije kod kojih je pod potpuno olobođen bilo kakvih šina i prepreka, jer se pero za usmeravanje krije ispod samih vrata.

Kod vrata koja klize po zidu šina može da bude sakrivena u kutiji

Prednosti ovakvih sistema su što mogu da se ugrade naknadno na bilo koji zid koji ima mogućnost da nosi šinu i vrata. Nedostatak je estetika, jer je šina jasno vidljiva. Istina, dostupne su maske koje prikrivaju šinski sistem, a piostoji i mogućnost naknadne ugradnje maske od gipsa ili nekog drugog materijala.

Pored mogućnosti naknadne ugradnje, jedna od prednosti vrata koje klize po zidu je što je ovo rešenje pristupačnije od kliznih vrata koje ulaze u zid.

Prednosti i nedostaci kliznih vrata koje ulaze u zid

Ukoliko pregradni zid tek treba da se pravi, a u planu je postavljanje kliznih vrata, idealno rešenje su klizna vrata koja uklizavaju u sam zid. Na taj način se dobija najelegantnije moguće rešenje kada je estetika u pitanju.

Takođe i funkcionalno je ovo najbolje rešenje, jer vrata jednostavno nestaju unuar zida, tako da ne zauzimaju nimalo prostora u sobi. Vrata koja klize po zidu zauzimaju minimum prostora, ali ipak taj jedan metar zida mora da bude oslobođen. Kod vrta koja ulaze u zid, kompletan zid je na raspolaganju za raspoređivanje nameštaja, slika, polica…

Klizn vrata koja ulaze u zid se planiraju prlikom gradnje samog zida, u koji se tom pilikom smešta posebna “kaseta” koja u sebi ima integrisan šinski sistem. Kaseta takođe ima komplatnu noseću ulogu, odnosno ona nosi vrata. To znači da sam zid ne preuzima opterećenje samih vrta, što znači da on može da bude od bilo kog materijala.

Klizna vrata koja ulaze u zid se smeštaju u čeličnu kasetu koja nosi šinski mehanizam

Proizvođači kaseta za klizna vrata obično u ponudi imaju dve opcije – za suvu i za klasičnu gradnju. Sistem za suvu gradnju je prilagođen montaži gipsanih ploča preko dela zida u koji ulaze vrata, dok kasete za klasičnu gradnju imaju površinu pilagođenu za nanošenje maltera – obično pocinkovani lim sa mrežicom.

Kod kasetnih sistema je veoma važno opredeliti se za proverene proizvođače koji daju garancije za svoje proizvode, jer svaka popravka na šinskom sistemu za klizanje vrata veoma verovatno podrazmeva razbijanje ili demontažu suvomontažnog zida kako bi mehanizmu u kaseti moglo da se pristupi.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da gipsani pregradni zid zadrži i buku

Cigla, Ytong blok ili gips karton ploče – Koji pregradni zid je pravo rešenje?

Takođe, po kupovini same kasete potrebno je naći izvođača građevinskog dela posla, bilo da je klasični ili suvomontažni zid u pitanju, koji će kasetu u zid pravilno ugraditi, kako bi kasnije mogla da se postave i sama vrata. Najbolje je da vam izvođača radova za sam zid preporuči prodavac kliznih vrata i kasete.

Ovi sistemi kaseta podrazumevaju da vrata klize na šini iznad vrata, tako da je pod ispod vrata bez ikakvih prepreka, šina, nosača… Takođe, dostupni su sistemi usporivača koji omogućavaju meko zatvaranje bez udara.

Foto: Eclisse