Tema

Kada se popravka starog parketa isplati, a kada ne

Kada je cena popavke parketa manja od cene zamene parketa? Kako se popravlja rasušen parket za zazorima između lamela? Da li je moguća popravka parketa koji se rasklimao?

Napominjemo na samom početku – ovaj tekst nije vodič za uradi sam popravku parketa. Bilo koje veće reparacije je najbolje prepustiti profesionalcima. Ne samo zbog toga što imaju više iskustva i prakse i što će njihov rezultat da bude bolji, već zato što se za adekvatnu reparacuju parketa koriste profesionalne mašine.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako osvežiti parket bez kupovine hemijskih sredstava

Ulje ili lak – Kako odabrati zaštitu za parket

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Dakle, u ovom tekstu potražite samo prvu informaciju i odgovr na pitanje – može li se vaš dotrajali parket popraviti, ili je nophodna njegova zamena.

Recimo i to da je jedna od opcija postvljanje laminata preko starog parketa, ukoliko to ne iziskuje velike promene poput sečenja vrata zbog podizanja poda. Ipak, reparacijom parketa mogu da se postignu mnogo bolji rezultati, jer posle popravke parket će zablistati potpuno novi sjajem.

Kada je reparacija parketa moguća?

Prvo je potrebno proceniti da li je moguće hoblovanje. U većini slučajeva jeste. Naime, hoblovanje je proces mašinskog šmirglanja površine parketa, čim se uklanja stari lak, kao i površinka oštećenja, ogebotine, fleke…

Ukoliko se na vašem podu nalazi stari masivan parket, hoblovanje može da se sprovede bez problema. Ukoliko se na vašem podu nalaz jeftniji tanji parket, a koji je već hoblovan par puta, skidanje novog sloja drveta neće biti moguće.

Ono što će majstor pre reparacije da proceni je i stanje lamela. Ukoliko se parket rasušio, posle prve ture hoblovanja majstor će smešom napravljenom od drvenog praha da popuni fugne između lamela parketa.

Ukoliko su zazori na nekim mestima veći od dva do tri milimetra, oni mogu da se popunjavaju ukucavanjem drvenih lajsni na koje se pre toga nanosi lepak za drvo. Potom se višak koji viri iznad površine parketa uklanja, a novim finim šmirglanjem se površina potpuno poravnava.

Ukoliko su neke lamele oštećene do te mere da nije moguća njihov popravka hoblovanjem, ili su isklimane, one se posebnim alatom vade i menjaju novim lamelama koje se lepe na njihovo mesto.

A kada se reparacija parketa ne isplati?

Dakle, mnogo toga je moguće popraviti i starom dotrajalom parketu podariti novi sjaj. Ono što se ne isplati popravljati su slučajevi ukoliko je parket raskliman i odlepljen sa podloge u većoj meri i na većim površinama. Tada se vađenje lamela i njihovo ponovno lepljnjeili ne isplati, ili nije trajno rešenje.

Popravka se takođe ne isplati ukoliko se parket podigao, na primer usled izlivanja vode ili pojave vlage. Tada je jedini lek zamena, a sasvim razmljivo nije moguća ni sanacija postavlajnjem druge podne obloge preko postojeće.

Dakle, ukoliko je parket izgubo stari sjaj, izgreban je, flekav, pojavili su se zazori između lamela parketa, popravka je obično moguća, odnosno isplativa. Ukoliko se parket podigao zbog vlage, ili je raskliman na većoj površini, u tom slučaju reparacija nije peporučljivo rešenje, već će se većina majstora odlučiti za postavljanje nove podne obloge.

Foto: Freepik