Tema

Kako da baterija aku alata godinama bude kao nova

Koji tipovi baterija postoje u ručnim alatima? Kako zaštititi bateriju akumulatorskog alata od gubitka kapaciteta i oštečenja. Kako se pravilno puni baterija akumulatorskog alata? Koje baterije pre punjenja moraju da se isprazne do kraja? Može li aku alat da se koristi odmah po kupovini ili je prvo potrebno punjenje aterije?

Akumulatorski ručni alati, što hobi alati, što oni profesionalnog kvaliteta, poslednjih godina su postali veoma popularni. Imaju brojne prednosti, a i kvalitet je na visokom nivou. Jedini detalj na koji je potrebno obratiti pažnju, u poređenju sa klasičnim električnim alatom, je baterija. Pored toga što je potrebno da bude napunjena da bi alat bio spreman za rad, potrebno je i malo pažnje kako bi “zdravlje” baterije bilo sačuvano, a uređaj duže trajao.

PROČITAJTE JOŠ:

Aku bušilice i odvijači – Koji uređaj je idealan za vaše potrebe

Kako da izbušite rupu u zidu kao profesionalac

Briga o bateriji je podjednako važna i kada je jeftiniji hobi alat u pitanju, ali i kada je u pitanju profesionalni alat. Naime, kod pristupačnijeg hobi alata zamena oštećene baterije se često ne isplati. S druge strane, kod profesionalnog alata, iako je baterija bolje zaštićena, kvalitetnija i izdržljivija, uslovi upotrebe su zahtevniji, pa je ona izložena jednakom opterećenju, a u slučaju profesionalnog alata zamena baterije nije neisplativa, ali je prilično skupa.

Koji tipovi baterija u ručnom aku alatu postoje

Danas je većina ručnog alata opremljena litijum jonskim baterijama, kakve se nalaze i u mobilnim telefonima. One su veoma kvalitetne i izdržljive, ali treba da pomenemo i druge tipove baterija koje mogu da se nađu u ručnim alatima.

Ukoliko je uređaj opremljen nikl-kadmijumskom baterijom, (Ni-CD) potrebno je malo više pažnje. Naime, ove baterije imaju problem sa takozvanim memorijskim efektom. To znači ako se ne prazni do kraja baterija “zaboravlja” svoj nominalni kapacitet i više nije u stanju da se prazni do kraja, čime joj kapacitet biva drastično umanjen. Pravilo je da se baterija prazni i puni do kraja. Takođe, ako se alat odlaže na duže vreme, baterija treba da bude puna.

U slučaju nikl metal hibridnih baterija (Ni-MH) ne postoji problem “memorije”, pa ih je moguće dopunjavati u oku rada i pre nego se isprazne. Preporuka je da se baterija pre  prve upotrebe alata napuni u potpunosti.

Najrasprostranjenije u ručnom alatu su danas litijum jonske baterije (Li-Ion), a one su najbolje i najpouzdanije rešenje. Nemaju problem sa memorijom, moguće ih je dopunjavati i u toku rade pre nego se isprazne do kraja. Takođe, ne važi pravilo da je pre prve upotrebe potrebno potpuno punjenje baterije, koja obično stiže naunjena do  pola. U slučaju odlaganja alata na duže vreme litijum jonske baterije se sporo samoprazne, tako da je alat uvek spreman za rad.

Postoje neka zajednička pravila za sve tipove baterija

Ipak, za sve tipove baterija važe neka ista pravila kako bi što duže trajale. Najveći neprijatelj svake baterije, pa i litijum jonske, je temperatura. Kod profesionalnog alata baterije su bolje zaštićenje, ali i tada treba biti oprezan u slučaju većih opterećenja.

Kod hobi alata posebno treba biti obazriv tokom dugotrajnijih radova i proveravati da ne dolazi do pregrevanja baterije. Takođe, ukoliko je baterija zagrejana, a blizu pražnjenja, ukoliko je moguće izbegavajte da je odmah stavite na punjenje. Idelano bi bilo da sa prvo malo ohladi. Kod hobi alata baterija se puni punjačima koji nemaju ventilatore ili kontrolu i zaštitu same baterije. 

PROČITAJTE JOŠ:

Woby Haus – Spisak prodavnica u Srbiji, adrese, telefoni

Gigatron – Spisak prodavnica, kontakt, adrese, telefoni, radno vreme

Ukolko osetite u radu da baterija slabi, odnosno da alat ne raspllaže nominalnom snagom, ne forsirajte dalji rad, jer to takođe može da ošteti bateriju. Tada je preporuka da se baterija dopuni, a ako je toj situaciji topla, savetuje se da se pre punjenja prvo ohladi.   

Većina baterija danas ima nominalni radni vek od oko 1.000 do 1.500 punjenja. To znači godine upotrebe čak i pod uslovom da bateruju svaki dan punite i praznite do kraja. Jedino što je potrebno pridržavati se osnovnih pravila kako baterija ne bi bila izlagana preopterećenju. Svaki proizvod ima dostavljeno i detaljno upotstvo za upotrebu gde možete da se informišete o specifičnostima tog alata konkretno.

Foto: Freepik