Kako da izbušite rupu u zidu kao profesionalac
Kačenje teških polica, pa i malih slika, zahteva da se u zidu izbuši rupa. Evo nekoliko saveta kako da ovaj posao obavite brzo, efikasno, ali i da ne napravite štetu
Pre početka bilo kakvih radova na zidovima treba odrediti o kojoj se vrsti zida radi kako biste mogli odabrati alat potreban za bušenje rupe. U kućnoj varijanti, najbolji način određivanja vrste zida je lupkanje po zidu i osluškivanje povratnog zvuka. Gips-kartonski zidovi imaju jako tup „šupalj“ zvuk, Ytong ili siporeks zidovi i zidovi od cigle imaju tup zvuk, a betonski i armirano-betonski zidovi nemaju povratni zvuk, odnosno kada lupite o njih, čuje se samo udarac. Ako nikako niste sigurni koja je vrsta zida koju želite da bušite, najbolje je pripremiti električnu udarnu bušilicu jer njom možete izbušiti rupu u svim vrstama zidova. Za bušenje rupe u gips-kartonskim zidovima i plafonima, dovoljna vam je akumulatorska (baterijska) bušilica sa burgijom za bušenje, za koju bi bilo najbolje da je za metal, u slučaju da pogodite poziciju metalnih profila koji drže gipsane ploče. Za bušenje betonskog ili zida od cigala, koristite burgije za kamen, ne one za metal ili drvo.
Ne zaboravite, za slike vam ne trebaju ni bušilica ni tiplovi, biće dovoljan manji čekić i mali ekseri. Rupe sa tiplovima se koriste za police, teška ogledala i slično. Za slike slobodno možete da ukucate manji ekser dužine par centimetara, jer pozicije slika se često i menjaju, pa je u tom slučaju mnogo lakše zamaskirati rupu, koja je kada se ekser izvadi, jedva vidljiva.
Pre početka bušenja bušilicom pripremite usisavač i pozovite nekoga da vam drži usisavač ispod bušilice kako bi usisavao prešinu koja izlazi iz rupe dok bušite. Tako će se istog trenutka usisati prašina nastala bušenjem i nećete pospremati nepotreban nered. Ako nemate „šegrta“, možete da primenite drugi trik – nađite kesu, na primer papirnu kakve se koriste za pakovanje poklona i selotejpom je zalepite ispod rupe, kako bi nečistoće u nju upadale. Pre početka bušenja bilo koje rupe najvažnije je da proverite položaje instalacija u zidovima, odnosno gas, vodovodne cevi, struju, centralno grejanje… Nemojte bušiti u vertikalama iznad utičnica i prekidača, a pre bušenja u sanitarnim prostorijama proverite da li vam je dostupan ventil za isključivanje vode kako biste ga u slučaju bušenja cevi mogli zavrnuti i tako sprečiti poplavu. Naravno, cilj je izbeći bušenje bilo čega u zidu, pa ako niste stoprocentno sigurni da je bušenje bezbedno, pozajmite ili kupite detektor metala. Ovakvi „gedžeti“ više nisu tako slupi i ima ih u velikim prodavnicama namenjenim kućnoj radinosti, ali i u malim gvožđarama.
Pročitajte još:
Kako efikasno očistiti aparat za kafu
Kako očistiti voće i povrće od pesticida
Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta