Tema

Panelene ograde – Sve što treba da znate

Koje su prednosti panelnih ograda, a šta su njihove mane. Da li je cena ugradnje jedini adut panelnih ograda? Koliku garanciju daju proizvođači panelnih ograda? Kako se vrši antikorozivna zaštita panelnih ograda?

Panelne ograde su poslednjih godina postale veoma popularne. Viđamo ih oko parkinga tržnih centara, koriste se za ograđivanje dečijih igrališta, a sve češći su dekor i oko dvorišta privatnih kuća. Razlog popularnosti panelnih ograda je jednostavan – cena je pristupačna, kvalitet više nego prihvatljiv, a garantni rokovi primamljivi.

Pročitajte još:

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Aluminijumske ili PVC roletne, šta je bolje rešenje

Panelne ograde su iz upotrebe skoro u potpunosti eliminisale tradicionalnu mrežu od pletene žice i to ne slučajno, jer panelne ograde imaju mnogo prednosti. Veoma su praktične za ugradnju. Prodaju se u segmentima različitih dimenzija. Visina ograda se kreće od 1.000 do 2.500 mm, što ih čini pogodnim za najrazličitije primene. Još jedna od pogodnosti je što se prilikom kupovine panelne ograde na jednom mestu kupuje sve što je potrebno – stubovi, paneli, neophodni vijci. Za njihovu montažu je potreban samo najosnovniji alat.

Postoje dva osnovna tipa panelnih ograda

Ako zanemarimo različite dimenzije i visine panela, ovaj tip ograda može da se podeli u dve kategirije – 3D panelne ograde i 2D panelne ograde. 3D panelne ograde su cenovno pristupačnije. Prepozvaju se po tome što je žičani panel ispresovan, tako ima prelome V oblika, što samom panelu daje stabilnost i veću krutost. Izrađene su od čelične žice debljine četiri do pet milimetara.

Čvršći 2D tip panelne ograde se prepoznaje po udvojenim horizontalnim žicama

2D panelne ograde nemaju ukrućenja u vidu izlomljene forme panela. Odnosno, ceo panel se nalazi u jednoj ravni. Ipak, 2D panelne ograde imaju veću čvrstinu, jer poseduju udvojene horizontalne žice debljine šest ili osam milimetara. 3D panelne ograde su pogodnije za mesta gde je potrebna veća mehanička čvrstina, kako ne bi dolazilo do krivljenja i oštećenja.

3D tip panelne ograde ima ukrućenja u vidu preloma V oblika

Jedna od najvećih prednosti je i odlična zaštita protiv korozije. Svi elementi panelnih ograda su prvo pocinkovani, a potom plastificirani, što proizvođačima omogućava da svojim proizvodima daju desetogodišnju garanciju. Pored otpornosti na koroziju i atmosferske uticaje, jedna od prednosti je i to što panelne ograde ne zahtevaju održavanje u vidu povremenog farbanja.

Još jedna od prednosti panelnih ograda je to što su popravke jednostavne zahvaljujući modularnom siszemu gradnje. Segment koji je oštećen se jednostavno zameni novim delom. To je veoma praktično za velika imanja gde lako može da dođe do oštećenja i to je velika prednost panelnih ograda u odnosu na klasične ograde od pletene žičane mreže. Pletena žična mreža se odmotava iz rolne, pa u slučaju oštećenja ili deo mora da se krpi, ili mora da se menja veći segment.

Pročitajte još:

Rolo garažna vrata – Prednosti i mane

Segmentna garažna vrata – prednosti i mane

U urbanim sredinama ograde se obično postavljaju direktno na betonsku površinu. Čelični stubovi koji nose panele imaju četvrtaste anker ploče u donjem delu, preko kojih se stub za podlogu fiksira uz pomoć četiri vijka. Ukoliko se ograda postavlja na travu, čelični stubovi se obično postavljaju u rupe u zemlji, nivelišu i zalivaju betonom. Bolje rešenje je zidanje parapeta, odnosno zidića visine 50-ak centimetara, na koji se ograda postavlja putem anker ploča i vijaka, ali već betoniranje parapeta je obično skuplje od same ograde.