Tema

Bojenje fasade – saveti korak po korak

Kako pravilno okrečiti fasadu? Koliko je ovaj posao komplikovaniji od krečenja unutrašnjih zidova? Da li je cena rada po kvadratnom metru profesionalnih molera takva da se ovakva ušteda isplati?

Bojenje spoljašnjih zidova jeste komplikovanjije i zahtevnije od krečenja unutrašnjih, ali takođe nije nemoguća misija. Najvažnije je da dobro sagledate koliki je posao u pitanju i da li želite i možete da se u njega upustite. Svakako da je najbolje posao prepustiti iskusnim majstorima, jer će posao biti obavljen brže i kvalitetnije. Naravo, ako se u ovu avanturu upustite sami, proći ćete jeftinije. U najkraćem – ako su na fasadi potrebne veće popravke, poput postavljanja mrežice i poravnavanja većih površina, bolje je da se obratite profesionalcima. Cena ovoh radova nije previsoka. Ali, ako je fasada u dobrom stanju, pa su neophodne samo manje popravke i krečenje, u posao možete da se upustite i sami i uštedite novac.

Najveća prepreka za krečenje spoljašnjih zidova je visina objekta. Ukoliko je u pitanju prizemna kuća, isto je kao i kada krečite stan. Kuće sa dva ili tri sprata već predstavljaju izazov. Po oglasima možete da pronađete i skele koje se iznajmljuju, pa pokušajte da napravite računicu. Veliki broj majstora koristi svoje skele, tako da sa plaćenjem iznajmljivanja skele vrlo lako možete da dođete blizu cene koju vam traže profesionalni moleri da odrade ceo posao. Naravno, tu su i merdevine, ali prvo napravite plan gde ćete ih oslanjati i da li sa merdevina možete da radite. Ne zaboravite, u pitanju je naporno vitlanje valjkom i njegovo stalno umakanje u boju.

Ako do sada niste odustali od toga da sami svojoj kući podarite drugi izgled, sledeća na redu je priprema podloge. Ako je u pitanju relativno nova fasada, posao je lak. Površinu je potrebno oprati od nečistoća i prašine. To ćete najlakše učiniti četkom na štapu i mlazom vode. Ako imate perač pod pritiskom, može i on da posluži. U prometnim ulicama čišćenje može da bude nešto komplikovanije, jer je zbog pojačanog saobraćaja fasada prekrivena slojem gareži koji neće prihvatiti novi boju pa mora da se ukloni. Većina renomiranih proizvođača fasadnih boja u ponudi ima i sredstva za čišćenje sa detaljnim uputstvima za upotrebu. Kod zaprljanih fasada to može da bude velika pomoć. Posle čišćenja potrebno je prekontrolisati da li ima oštećenja koja pre farbanja treba da se saniraju. Pukotine i eventualne rupe popunite masom za spoljašnje zidove. Ovde nećemo nikoga da reklamiramo, a prodavci će u svakoj farbari rado da vam preporuče sve što imaju od materijala.

Ponekad produžetak drške na valjku može da zameni skelu ili merdevine

Nećmo da pišemo mnogo ni o odabiru boje. Ako dobro znate šta želite, samo napred, a ako ste neodlučni savetujemo da se opredelite za blage neutralne boje, kao što su krem, siva, boja peska… Jarke ili izrazito tamne boje mogu da budu veoma efektne, ali traže mnogo znanja da bi se sve estetski dobro uklopilo, jer sve vrlo lako može da izgleda katastrofalno. Kod nas ima dovoljno primera kako izgedaju pojedine kuće kada neko želi da bude kreativan, a nije. Takođe, jarke i tamne boje moraju da budu vrhunskog kvaliteta kako bi premaz bio ujednačen, pogotovo posle par godina. Kod tamne boje, ako je nekvalitetna, se mnogo lakše primeti kada izbledi na suncu, a da bi situacija bila još gora, boja nikada ne bledi ujednačeno. Ne morate da kupujete skupe boje, ali nemojte ni najjeftinije. Izračunajte koliko zapravo štedite kupovinom jeftine boje, pogotovo ako bi zidovi trebali da traju dvadesetak godina.

Veliki molerski radovi na fasadi zahtevaju i pravo vreme za rad. Temperatura mora da bude u opsegu od 5 do 35 stepeni Celzijusa. Zidovi se po pravilu ne boje kada su izloženi direktnom suncu. Isto važi i u slučaju kiše ili vetra. Dobro se u farbari raspitajte da li je neophodan prajmer za kombinaciju boje koju nanosti i podloge na vašoj fasdi. Prajmer služi kao podloga za boju u slučaju da je osnova neujednačenog kvaliteta, ili ukoliko je reč o podlozi koja ima preveliku moć upijanja. Sa primenom kvalitetnog prajmera uglavnom su kasnije dovoljna samo dva prelaza bojom da zid bude potpuno ujednačenog kvaliteta. Naravno, ako bojom osvežavate već obojen zid u dobrom stanju, onda prajmer nije potreban.

Za svaku boju koju kupite postoji uputstvo kako se koristi, koliko treba sačekati posle prve ruke da bi se nanela druga ruka. Najčešći je slučaj da se prva ruka nanosi sa bojom razređenom sa 15 procenata vode, da bi druga ruka bila sa čistom nerazređenom bojom. Boju nanosite velikim valjkom na zidovima, a oko ćoškova i prozora koristite manji valjak i četku. Pre početka je potrebno dobro zaštiti prozore, kao i pod oko kuće. Bojenje je prljav posao, ako posle krečenja ostanu kapljice na betonu oko kuće, može se reći – džaba ste krečili. Nove boje su vrlo postojane i teško se uklanjaju, pogotovo sa grube betonske podloge. Treba li napominjati da ako kuća ima dva sprata, prvo krečite gornji, dakle, odozgo prema dole, kako bi se izbeglo prljanje i oštećenje već završenih zidova.

Kada se radi napolju, zavisno od vremenskih uslova, boja se brže suši nego kada se radi u zatvorenom prostoru. To je dobro, jer manje treba da se čeka da bi se nanela druga ruka krečenja, ali ima i nedostataka. Ne smeju da se prave velike pauze kako bi se boja ujednačeno sušila. Mnogo brže se suši i valjak, pa ne smete da ga ostavljate naslonjenog na kantu sa bojom, jer će se posle nekoliko minuta prosušiti, pa će početi da se pojavljuju grudvice u boji. Dakle, ako pravite pauzu, neka valjak ostane potopljen u boji, a svaka duža pauza podrazumeva pranje četke i valjaka i zatvaranje kante sa bojom.

Pročitajte još:

Teraco pod – Sve što se želeli da znate

Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana

Kako odabrati najbolje keramičke pločice

Krečenje – Lako može svako

Ytong blok – Sve što ste želeli da znate

Demit fasada – Sve što treba da znate

Najbolje metode da se oslobodite buđi na zidovima