Uradi sam

Koji usisivač odabrati – sa kesom ili posudom za prašinu?

Koje su prednosti i nedostaci klasičnih usisivača sa kesom, a šta su prednosti i manje usisivača sa posudom za prašinu? Koje rešenje je praktičnije, a koje je bolji izbor za osobe kojima smeta prašina? Da li je cena odlučujući faktor?

Prilikom kupovine novog usisivača jedna od najčešćih dilema je da li kupiti standardni usisivač sa izmenljivim kesama ili verziju bez kese. I jedna i druga opcija imaju svojih prednosti i nedostataka.

Koje su prednosti i nedostaci usisivača sa kesom?

Jedna od najvećih prednosti usisivača sa kesom je praktičnost i odsustvo kontakta sa prljavštinom. Kada se kesa napuni, jednostavno je izvučete iz usisivača i odložite u djubre, apsolutno bez ikakvog kontakta sa prljavštinom. Potrebo je samo ovu radnju obaviti pažljivo kako se prašina ne bi razletela.

PROČITAJTE JOŠ:

Koji je najbolji perač pod pritiskom za vaše potrebe

Pravilno održavanje filtera kuhinjskog aspiratora

Tu se krije i jedan od nedostataka usisivača sa kesom, a to je činjenica da je potrebno kupovati papirne kese za jednokratnu upotrebu. One origunalne treba platiti nešto više, dok su zamenske upitnog kvaliteta i niko ne garantuje kako filtriraju nečistoće, odnosno koliko prašine završava nazad u vazduhu.
Kupovinu kesa je moguće izbeći korišćenjem fabrčke trajne platnene kese, ali nju je potrebno ručno prazniti, što je prilično pljav posao, pa se gubi osnovna prednost ovog tipa usisivača.

Jedna od prednosti usisivača sa kesom je i to što nema potrebe za zamenom filtera,  što je još jedan trošak manje. Takođe, treba napomenuti da su u standardnoj ponudi velikih prodavnica tehnike usisivači sa kesom u proseku nešto jeftiniji od ekvivalnetnih modela sa posudom.

Neki od nedostataka usisivača sa kesom su činjenica da je ponekad teško proceniti kada je potrebno zameniti ili isprazniti kesu. To može da se primeti po tome što, kada je kesa prepunjena, usisivač počinje slabije da vuče.

A šta su prednosti i nedostaci usisivača bez kese?

Usisivači bez klasične papirne vrećice za prašinu se nameću kao logičnija opcija, jer nije potrebno kupovati jednokratne papirne kese. Ipak, treba pre kupovine proveriti da ne postoje za model koji planirate da kupite neki sakriveni troškovi.

Naime, usisivači sa posudom imaju filter koji povremeno treba da se menja, a ponekad je to veći trošak od kupovine papirnih jednokratnih kesa. Dakle, raspitajte se koliko košta filter i koliko često mora da se menja.

Postoje modeli kod kojih filter ne mora da se kupuje, već može da se pere. To znači da nema troškova, ali ima posla. Potrebno je voditi računa da se svi delovi koji se peru dobro i osuše, kako ne bi došlo do pojave buđi u usisivaču.

Ono što je nedstatak u odnosu na usisivače sa kesom je što je posudu sa prašinom potrebno prazniti, a tada dolazi do rasipanja nečistoća, pa je potrebno biti pažljiv. Prednost je to što ukoliko vam se desi da usisate neki predmet, iz posude možete lakše da ga izvadite nego iz kese i da nastavite sa radom.

Kao što smo već napomenuli u prednostima i nedostacima usisivača sa kesom, usisivači sa posudom su u proseku nešto skuplji. Ipak, ta razlika u cenama nije tako velika, pogotovo kod pristupačnijih modela.

Foto: Rowenta