Tema

Leksan – Sve o prednostima i manama “plastičnog stakla”

Koje su osnovne prednosti leksana u poređenju sa staklom? Koja je cena leksana? Koje su dostupne boje i debljine tabli leksana za ugradnju. Koji su osnovni nedostaci leksana u poređenju sa drugim materijaloma

Lexan je materijal koji ima veliki broj primena. Često se koristi na industrjskim ili komercijalnim objektima, a kod privatnih objekata je često rešenje za natkrivanje terasa, parkinga, kao i za izradu tendi. Leksan je dobro rešenje posebno u situacijama kada je potreno izraditi nadstrešnicu koja će pružiti zaštitu od padavina, ali ujedno propustiti svetlost.

PROČITAJTE JOŠ:

Zastakljivanje terase – Koje rešenje je najbolje za vaš dom

Tende – Sve što treba da znate

Zavisno od debljine, leksan prupušta minimalno 38, a maksimalno 83 odsto svetla, pa se se veoma često koristi kao zamena za staklo. A prednosti leksana u odnosu na staklo su brojne. Na prvom mestu, leksan je mnogo laganiji od stakla. Opet, zavisno od debljine leksan ploče, kvadratni metar ima masu od 1,3 do 3,8 kilograma.

Koje su osnovne prednosti leksana u odnosu na staklo

Skromnija masa umnogome olakšava transport i sam proces montaže. Tome treba dodati da su, pored skromnije mase, transport i montaža leksana manje zahtevni od stakla, jer ovaj materijal je neuporedivo žilaviji i otproniji na lom.

Pored toga što je montaža leksana olakšana, i kasnije tokom njegove eksploatacije elastičnost ovog materijala se nameće kao prednost u odnosu na staklo. Naime, leksan je neuporedivo otporniji na udarce i lom od stakla. Zvanični podaci kažu da je leksan od stakla otporniji na udar 250 puta, a od akrila 30 puta.

Ploče leksana se nude u raznim bojama i debljinama

U praksi to znači da će pregrade i tende od stakla izdržati bez posledica udar kamenice, kao i elementarne nepogode poput grada. Ove karakteristike leksan zadržava u širokom opsegu temeprtura od 40 stepeni Celzijusa ispod nule, pa do čak 120 stepeni iznad nule, dakle praktično u svim klimatskim uslovima.

Sa time se prednosti leksana u poređenju sa staklom ne završavaju. Leksan je, zahvaljujući elastičnosti, moguće savijati u lučne oblike, čime se dobijaju atraktivnije konstrukcije, ali i veća čvrstina samih konstrukcija. Pravilo je samo da se leksan uvek savija duž komora unutar njegove dvostruke strukture.

Leksan se nudi u različitim debljinama tabli. Debljine leksana su najčešće četiri, šest, osam 10, 16, 20 i 25 mm, takođe u ponudi u i različite boje, a pored transparent, odnosno bezbojne verzije, nude se mlečna, plava, zelena, siva, opal, odnosno bronzano-bakarna nijansa…

A šta su osnovni nedostaci leksana

Iako ima obilje prednosti, leksan ima i neke nedostatke i ograničenja. U poređenju sa staklom leksan je manje otporan na ogrebotine. Stoga nije preporučljivo njegovo čišćenje abrazivnim sredstvima. Takođe u slučaju opterećnja raznim abrazivnim sredstvima, nije moguće vraćanje sjaja naknadnim poliranjem.

Takođe, leksan jeste žilav i otporan na lom, ali ujedno i isuviše mekan, tako da po njemu ne sme da se hoda, niti da da se izlaže velikim mehaničkim opterećnjima. Istina, navedeno važi i za staklo.

Iako je UV otporan i često se prodaje uz desetogodišnju garanciju, može da se desi da  leksan vremenom promeni boju, ali to pre važi za manje kvalitetne proizvode. Takođe, kako sendvič konstrukcija ima uzdužne kanale, može da se desi da tokom godina u kanale prodru voda i nečistoće, što leksanu narušava estetiku. Ipak, treba naglasiti da do toga dolazi u slučaju lošijeg kvaliteta montaže, sa nekvalitetno zaprtivenim ivicama tabli leksana.

Na kraju, ali ne manje važno, cena svakako nije jedna od prednosti leksana. Treba istaći da je leksan značajno skuplji od stakla. Za orijentaciju, cena kvadratnog metra osnovnog bezbojnog leksana debljine šest milimetara se kreće oko deset evra.