LVT, odnosno vinil podovi – Prednosti i mane
Koje su prednosti LVT, odnosno vinil podnih obloga? Koji su nedostaci LVT-a? Da li je viša cena ugradnje vinil podova jedini veći nedostatak ovih podnih obloga u odnosu na laminat? Kako se ugrađuju LVT podne obloge? Da li su vinil podovi pogodni za ugradnju u privatnim objektima
Pored parketa, keramičkih pločica i laminata, danas se u ponudi nalazi još jedna veoma interesantna opcija – LVT (Luxury Vinyl Tiles), ili popularno zvani vinil podovi. Ova vrsta podnih obloga ima mnogo prednosti u odnosu na neke konvencionalne sisteme, ali ima i određene nedostatke. Cena ugradnje u proseku jeste nešto viša u odnosu na laminat, ali zavisno od klase i tipa proizvoda, ne mora da bude tako. Iako često cena može da bude faktor koji odbija, spisak prednosti nije zanemarljiv. Napomenimo na samom početku da su LVT odnosno vinil podovi danas jednako zastupljeni u privatnim i javnim objektima sa daleko intenzivnijim nivoom eksploatacije.
Prva i najočiglednija prednost LVT odnosno vinil podnih obloga je veliki zbor boja i dezena. U ponudi su imitacije drveta, kamena, tekstila… Pored toga, LVT podovi su dostupni u različitim oblicima, pa je mnogo jednostavnije kobinovati narazličitije dizajnerske kombinacije. Iskusan dizajner može da kreira pod od vinila koji će da bude veoma efektan i da na pravi način oplemeni prostoriju.
Jedna od velikih prednosti u odnosu na laminat, bar kada je dizajn u pitanju, je ta što se LVT podne obloge mnogo lakše seku i uklapaju, tako da su kombinacije dizajna nesagledive. To je velika prednost u odnosu na laminat. Struktura vinil podova je takva da mnogo bolje apsorbuju zvukove. U tom smislu bi LVT podne obloge mogle da se uporede sa tepislima ili podovima od plute, jer uspešno umanjuju buku. U stambenim zgradama, javnim prostorijama i kancelarijama, ova osobina može da bude veoma korisna. Takođe, LVT podovi su “udobniji” ukoliko imate običaj da po kući hodate bosonogi i na dodir ovakvi podovi nisu hladni. Održavanje je jednostavno. Dovoljno je standardno usisavanje ili brisanje vlažnom krpom. Pored svega navedenog, vinil podovi se često koriste u komercijalne svrhe jer se veoma brzo postavljaju. Ako je površina dobro pripremljena i ravna, za nekoliko sati u potpunosti može da se promeni izgled prostora, a pritom se ne pravi nered, prljavština, buka i prašina.
Postoje tri opcije postavljanja LVT podova. Lepljenje je najbolja opcija za prostore gde je velika prohodnost. Klik sistem je jednostavniji jer nema potrebe za lepljnjem, a takozvana “loose-lay” instalacija vinil podova se obično praktikuje kada je potrebno brzo renoviranje. Takođe, ovaj sistem postavljanja omogućava i brzo uklanjanje podnih obloga uz mogućnost da se one postave negde drugo. Sve ovo je veoma pogodno kada su u pitanju izložbeni saloni, razni štandovi…
Pomenimo i to da je opcija lepljenja najkomplikovanija za ugradnju, pa uglavnom zahteva malo više iskustva, dok su klik sistem i “loose-lay” instalacija bolja opcija za ugradnju po “uradi sam” principu. Vinil može da se kupuje u pločama ili u rolanama. LVT u rolnama je povoljniji od onog u pločama, ali je nešto zahtevniji za ugradnju, pa je manje popularan. Pomenimo i to da je pod od vinila pogodan za ugradnju uz sisteme podnog grejanja.
Postoje, ipak, neka ograničenja. Za razliku od drugih podnih obloga, vinil je mnogo zahtevniji kada je podloga na koju se postavlja u pitanju. Ona mora da bude savršeno ravna, kako se kasnije tragovi ne bi octrali po površini poda. Vinil jednostavno nije u stanju da sakrije nedostatke košuljice na koju se postavlja. Na primer, ukoliko se LVT postavlja preko keramičkih pločica, ako su one rustičnog tipa sa širokim i dubljim fugnama, one moraju da se popune i poravnaju, kako se ne bi ocrtale. Laminat je u tom pogledu mnogo fleksibilniji za ugradnju.
Mnogi izbegavaju LVT podove jer se oni proizvode na bazi sintetičkih materijala, dok najveći procenat laminata čini drvena masa. To je ipak subjektivna ocena, jer svi renomirani proizvođači vinil podnih obloga garantuju kvalitet i imaju određene ateste koji garantuju da su njihovi proizvodi bezbedni za upotrebu. Ipak, ovakav sastav vinil podova im daje određenu prednost u odnosu na laminat, a to je bolja otportnost na vlagu. Laminat, zbog velikog procenta drveta, u kontaktu sa vlagom može da nabubri, dok je vinil neuporedivo otporniji.
Treba pomenuti i to da činjenica da su “udobnije” od parketa, pločica ili laminata, vinil podne obloge čini nešto osetljivijim. Iako je vinil otporan u uslovima intenzivne upotrebe, može lakše da se oštetiti, a osetljiviji je od drugih obloga na uticaj oštrih predmeta, nameštaja sa točkićima i slično. Mnogi proizvođači podnih obloga od vinila na svoje proizvode daju garanciju od 15 godina, što je odlično, pogotovo ako se uzme u obzir da je postavljanje relativno jednostavno.
Zaključak je jasan – LVT, odnosno vinil podovi nisu isto što i parket ili keramičke pločice. To su podne obloge koje se, u principu, postavljaju jednom u životu, a LVT podovi, s druge strane, omogućavaju da se mnogo efikasnije uz relativno skromna ulaganja prostor veoma efikasno u potpunosti preuredi s vremena na vreme.
Pročitajte još:
Podno grejanje – prednosti i mane
Kako odabrati najbolje keramičke pločice
Da li je laminat dobro rešenje za vaš dom
Kako da stari parket zablista kao da je nov
Pod od plute – mnogo prednosti i poneka mana
Zidno grejanje i hlađenje – Prednosti i mane