Niskoemisiona stakla – Kako rade i da li su vam potrebna
Kako funkcionišu niskoemisiona (Low E) stakla? Da li se isplati ugradnja niskoemisionih stakala? Da li cena ugradnje trostrukih stakala u odnosu na dvostuka može da se povrati kroz uštede na troškovima grejanja? Koje se prednosti ugradnje Low E stakala
Kada se pomene tema prozora, obično se prvo rasprava povede da li je bolji izbor PVC ili aluminijum, a tu su i oni koji kažu – drvo je, ipak, drvo. Ređe je tema kakva stakla ugraditi na nove prozore. Ali, u poslednje vreme su aktuelna tema postala Low E, odnosno niskoemisiona stakla. Šta su prednosti ovakvih stakala i kako ona funkcionišu. Niskoemisiona, odnosno Low E stakla su stakla koja se sastoje od dva li tri staklena panela, sa specijalnim premazima na unutrašnjoj strani stakla i sa ispunom nekog gasa u sendviču između stakala. Cena ugradnje Low E stakala je očekivano viša, ali ovakvi prozori imaju određene prednosti.
Na taj način se ostvaruje nekoliko prednosti. Kod niskoemisionih staklala se na unutrašnjoj površini stakla nalazi tanak nevidljivi premaz nekog metala, poput srebra, cinka, aluminijum oksida… Ovaj tanak sloj metala ima ulogu da blokira prolaz infracrvenih (IR) i ultraljubišastih (UV) zraka iz sunčevog svetlosnog spektra. Ovaj spektar sunčeve svetlosti nije vidljiv ljudskom oku, tako da do sobe dolazi jednaka količina svetlosti, ali se značajno smanjuje prenos toplote u prostoriju. Na taj način se smanjuju troškovi potrebni za klimatizaciju, pogotovo kada su u pitanju veće zastakljene površine kakve se viđaju na savremenim objektima koji imaju prozore širinom cele prostorije, a prostiru se od poda do plafona. Takođe, veoma je značajno i to što se blokiraju UV zraci koji su štetni po ljudsko zdravlje, a na taj način se smanjuje mogućnost da nameštaj i podovi izblede od jakog sunca. Ne blokiraju potpuno, ali kvalitetna Low-E stakla propuštaju dva puta manju količinu UV zračenja od običnog stakla.
Zavisno od klimatskog podneblja, odnosno da li je primarna zaštita tokom leta ili čuvanje temperature tokom zime, zavisi i sa koje strane stakla će biti postavljen premaz. Ukoliko je prioritet veća zaštita tokom letnjih meseci, Low E premaz se stavlja na unutrašnju stranu spoljašnjeg stakla. Kao veća zaštita tokom zimskih meseci, najbolje je postaviti Low E film na spoljašnju stranu unutrašnjeg stakla.
Pored ovih reflektujućih premaza od značaja je i ispuna između staklenih panela nekim plemenitim gasom. Postoje razne vrste gasova, ali najčešće se koristi argon koji je najpristupačniji, a skoro jednako je dobra kao i skuplje opcije (kripton, ksenon). Ispuna neutralnim gasom obezbeđuje bolju termičku izolaciju i prenos toplote sa spoljašnje sredine na unutrašnjost objekta. Takođe, inertni gas kao što je argon je kod Low E stakala značajan jer on ne stupa u hemijsku reakciju sa metalnim premazom na unutrašnjoj strani stakla, što bi moglo da se desi sa vazduhom, koji u sebi uvek sadrži određen procenat vlage.
Kada se sagleda sve do sada napisano, postaje jasno da je jedan prozor postao veoma složen i precizno napravljen proizvod, stoga je uvek potrebno obratiti se proizvođaču od poverenja. Birajte proizvođače sa dugom tradicijom, koji daju garanciju na svoj proizvod. Primera radi, ako prozor nije adekvatno napravljen, vremenom će doći do curenja argona iz staklenog sendviča, a ova usluga se inače dosta naplaćuje. Stoga treba birati proizvođače koji imaju sertifikat da gubitak argona nije veći od tri procenta na deset godina. To je zanemarljiv gubitak koji neće uticati na kvalitet funkcionisanja tokom čitavog njegovog radnog veka.
Još jedna veoma važna stavka oko koje se često lome koplja je da li odabrati dvoslojna ili troslojna niskoemisiona stakla. Potpuno jasno, dvoslojna se sastoje od dva stakla između kojih se nalazi jedna vazdušna komora, dok se troslojna sastoje od tri stakla sa dve vazdušne komore. Takođe je jasno kao dan da trostruka stakla pružaju bolju izolaciju, kao i znatno bolju otpornost ta pojavu kondenzacije. Ipak, pitanje je da li su vam zaista potrebna. Ukoliko želite vrhunske rezultate, jer je u pitanju niskoenergtski objekat ili pasivna kuća, oda nema dileme da su trostruka staka pravi izbor. Inače, pitanje je da li će vam se ova investicija ikad isplatiti. Ukoliko menjate nekoliko prozora na stanu u staroj zgradi ili na standardno izolovanoj kući, ulaganje u trostruka stakla jednostavno neće moći da napravi razliku koju ćete osetiti tokom najtoplijih letnjih ili najhladnijih zimskih meseci. Pored toga, trostruka stakla su masivnija, što sve nije praktično prilikom svakodnevnog rukovanja. Jedna značajna prednost trostrukih stakala može da bude zvučna izolacija. Ukoliko je prozor okrenut ka prometnoj i bučnoj ulici ili auto-putu, ulaganje u će se trenutno isplatiti kroz osetno manju buku u stanu.
Što se cena tiče, ne možemo da iznosimo konkretne podatke, jer cena umnogome zavisi od proizvođača, tipa profila, proizvođača profila, kvaliteta okova, stakala… Ta matematika je veoma komplikovana, ali pokušali smo samo da razjasnimo neke sitnice vezane za stakla na prozorima, odnosno šta vam je zaista potrebno, a šta je obično dobar marketinški trik prodavaca.
Pročitajte još:
Održavanje PVC prozora – Kratak vodič
Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor
Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja
Pripremite vrata i prozore za grejnu sezonu