Održavanje kotla na pelet – Pet minuta dnevno za siguran rad
Koliko često je potrebno čistiti kotao na pelet. Kako redovno čišćenje može da utiče na smanjenje potrošnje peleta? Kada i kako se uklanja pepeo iz kotla, a kada i kako se čiste dimni kanali? Kako usisivač za pepeo može da olakša čišćenje, a kada nije potreban
Ako se izuzmu nestašice peleta na tržištu, oscilacije u ceni i sekiracije koje iz toga mogu na proisteknu, grejanje na ovaj energent sigurno jedan od najkomfornijih vidova grejanja. To zna svako ko je sa grejanja na drva ili ugalj prešao na pelet, jer posla oko svakodnevnog održavanja kotla na pelet je neuporedivo manje.
PROČITAJTE JOŠ:
Uporedni test drvenog peleta – Domaći proizvođači potvrdili kvalitet
Kako da kotao i peć na pelet rade bez greške
Koliko zapravo ima posla oko kotla na pelet da bi on tokom grejne sezone radio besprekorno? Zlatno pravilo glasi – bolje je češće obilaziti i čistiti kotao, uz manje provedenog vremena u radu, nego ređe, a posvećivati mu više pažnje.
Svakako najveća prednost kotla na pelet u odnosu na kotlove na drvo ili ugalj, je ta što može, zavisno od modela kotla i spoljašnje temperature, da radi i nekoliko dana bez ikakvog obilaženja, čišćenja ili dodavanja peleta. Ponekad je ova mogućnost od neprocenjivog značaja, ali ako ste u mogućnosti, preporuka je da se manje čišćenje obavlja svakodnevno. Na taj način će kotao da radi pouzdanije i ekonomičnije.
PROČITAJTE JOŠ:
Koliko je važan kvalitetan pelet i kako ga prepoznati
Pravilno odzračivanje radijatora
Precizna procedura čišćenja se razlikuje od kotla do kotla, ali suština je ista za sve. Postoji nekoliko pozicija na koje teba obratiti pažnju, a koje su iste na svim kotlovima i na svim pećima na pelet.
Ono što je preporuka da se čisti svakodnevno, iako ne mora, je pepeljara, odnosno gorionik za pelet. To je onaj deo koji je kod svih kotlova i peći na pelet slične konstrukcije – poput metalne posude sa rupicama. U njoj pelet sagoreva, a rupice služe za protok vazduha kako bi sagorevanje bilo potpunije. Ovu posudu je poželjno svakodnevno izvući iz ležišta i očistiti od nakupljene šljake, pepela i drugih nečistoća.
Zavisno od intenziteta loženja i kvaliteta peleta, pepeljara posle jednog dana rada kotla može da bude skoro čista, ili prilično zaprljana. Čak i delimično zaprljana pepeljara, iako ne ometa rad kotla primetno, može da utiče na protok vazduha kroz otvore, a time i na kvalitet sagorevanja. Posledica može da bude nešto veća potrošnja peleta.
Ovo je jedina pozicija na kotlovima i pećima na pelet koju je poželjno svakodnevno čistiti, a čišćenje može da zakomplikuje to što je potrebno da je za vršenje ove radnje kotao ohlađen. Ako imate usisvač za pelet, pepeljaru lako možete da čistite i bez njenog vađenja iz ležišta.
Ispod pepeljare-gorionika se nalazi posuda za pepeo. Nju ne morate da čistite svaki dan. Jednostavno pratite kojom količinom se pepo sakuplja i čistite je popotrebi. tokom grejne sezobe to je otprilike svakog drugog dana,sve zavisno od intenziteta loženja i tipa kotla.
PROČITAJTE JOŠ: Da li je usisivač za pepeo kod kotla na pelet neophodan?
Pored ove komore za pepeo svi kotlovi na pelet imaju i takozvanu donju komoru za pepeo, a ona se čisti u proseku jednom u dve nedelje. Zapravo, vrlo brzo ćete napraviti procenu koliko često je kod vašeg kotla potrebno čistiti donju komoru prema tome koliko ste peleta potrošili. Ako je pelet kvalitetniji, a kotao većeg kapaciteta i dimenzija, nekada ova komora nije puna ni posle jedne tone potrošenog peleta.
Pratite prepruku proizvođača. Ova komora sadrži veću količinu pepela, pa se savetuje njeno čišćenje manuelnim izbacivanjem pepela, dok je usisivač za pepeo zgodan tek kada se ova komora detaljno čisti na kraju grejne sezone.
Treba napomenuti da pepeo ispod ložišta i u komori ne mora da se čisti preterano detaljno. Biće dovoljno da se odstrani 90 odsto pepla. Komora posle čišćenja ne mora da bude stoprocentno čista, jer će pepeo nastaviti da se sakuplja već pri sledećem paljenju kotla. Sve ove komore i spremnici za pepeo se maksimalno detaljno čiste tek na kraju grejne sezone kada se kotao priprema za letnju pauzu.
PROČITAJTE JOŠ: Kako pripremiti kotao na pelet za “letnji san”
Pored čišćenja komora potrebno je i povremeno čišćenje dimnih kanala. Opet je potrebno proveriti u uputstvu za upotrebu, ali ova radnja se u proseku vrši jednom nedeljno.
Kod nekih kotlova i peći na pelet je dimne kanale potrebno čistiti čeličnom četkom koja se dobija uz kotao. Kod nekih kotlova je ova procedura pojednostavljena, pa se obavlja jednostavnim povlačenjem poluge koja pokreće opruge unutar cevi koje stružu nakupljenu garež. Ovu pojednostavljenu radnju možete da obavljate svakodnevno.
Čišćenje dimnih kanala je od velikog značaja kako bi prenos toplote sa vrelih produkata sagorevanja na vodu u kotlu bio što efikasniji, a gubici energije što manji.
To je sve od tekućih odnosno dnevnih bavljenja kotlovima i pećima na pelet. Redovno održavanje je od ključnog značaja za pouzdan i ekonomičan rad kotlova i peći na pelet, a suština je u tome da je dovoljno u proseku nekoliko minuta dnevno i par desetina minuta nedeljno da kotao funkcioniše besprekorno. Najvažnije je da pratite preporuke i uputstva proizvođača za konkretno vaš tip kotla ili peći na pelet.
Foto: Alfa-Plam