Tema

Ovo je šest zabluda o metalnim krovnim pokrivačima

Koliko mogu da traju krovovi pokriveni limom? Da li je cena prednost limenih krovnih pokrivača? Koliku masu ima metalni krovni pokrivač u poređenju sa glinenim crepom? Zbog čega su limeni krovni pokrivači kompleksniji za montažu

Kada je pokrivanje kuće u pitanju, nema mnogo dilema i nedoumica, jer svi znaju da sa klasičnim glinenim crepom ne mogu da pogreše. To jeste tečno, ali ne treba smetnuti s uma da postoje i neka druga rešenja koja takođe imaju određene prednosti. Limeni krovni pokrivači su samo jedan od primera.

PROČITAJTE JOŠ:

Betonski crep – Da li mu je povoljnija cena jedini adut?

Šta je engobirani crep i koje su mu prodnosti i mane

Tegola – Prednosti i mane popularnog krovnog pokrivača


Možda je crep, kada se sve sabere i oduzme, kvalitetnije rešenje, ali i limeni krovni pokrivači imaju prednosti, a u nekim situacijam su čak i bolje rešenje. Ipak, često su samo predrasude razlog da lim u startu bude odbačen u korist glinenog crepa. Ovo su najčešće predrasude kada su limeni krovovi u pitanju, a glineni crep ćemo porediti sa metalnim krovom od pocinkovanog čeličnog lima. Aluminijum ili bakar su ipak skuplja, manje dostupna rešenja u nekoj potpuno drugoj klasi.

Limeni krovni pokrivači nisu trajni kao glineni crep

Tačno, ali samo delimično. Istina je da će glineni crep duže da traje od pocinkovanog lima, ali pitanje je koliko će korisnik od toga imati vajde u praksi. Naime, proizvođači pocinkovanih limenih krovova na svoje proizvode daju garanciju od 30 godina, a oni bez problema traju i pet decenija.

Istina je da glineni crep može da traje još duže, ali pitanje je u kavom će stanju biti kompletna krovna konstrukcija, izolacija i drvena građa posle pet decenija, tako da je pitanje koliko je trajnost samog krovnog pokrivača zaisa prednost u praksi.

Limeni krovovi proizvode buku za vreme kiše

Opet tačno samo delimično. Naime, kada pada kiša udar kišnih kapi na lim ćete čuti samo ukoliko sedite na samom krovu. Čak i u stanovima u potkrovlju kiša neće proizvoditi veću buku prilikom udara u krov, jer jednostavno u pitanju je zvuk koji nije toliko jak da dopre kroz konstrukciju i slojeve termičke izolacije.

Uostalom, dovoljno je da u potkrovlju imate samo jedan krovni prozor, pa da on tokom kiše bude glavni izvor buke. Jedino kada limeni krov može da bude bučniji od glinenog crepa ja u trenucima kada pada grad.

Limeni krovovi ne izgledaju lepo

Kada se kaže pokrivanje krova limom, to ne znači da će krov biti pokriven ravnim limenim tablama. Da, postoje limeni krovni pokrivači jednostavnijeg dizajna, sa jednim žlebom za povezivanje tabli lima. Ovakvi krovni pokrivači nisu estetski nabolje rešenje, a viđamo ih na industrijskim objektima, garažama i slično.

Limeni krovni pokrivači vešto oponašaju glineni crep, a dostupni su i u drugim bojama

Ipak, danas se u ponudi većine proizvođača limenih kroovnih pokrivača nalaze table lima koje su ispresovane tako da oblikom podsećaju na klasičan glineni crep. Čak se u ponudi nalaze i boje koje su identične crvenkastoj nijansi pečene gline, pa je limeni krov praktično nemoguće razlikovati od glinenog. Napomenimo i to da su dostupne i druge boje, pa je u tom smislu limeni krov u određenoj prednosti, jer je moguće uskladiti boju krova sa drugim bojama na samom objektu.

Limeni krovovi nisu postojani prilikom udara vetra

Tačno, ali samo pod uslovom da limeni krov nije propisno postavljen. Naime, glineni crep ima veću masu, tako da kako god da je složen, čak i prilikom snažnijih udara vetra će ostati na svom mestu. S druge strane, limeni krov mora da bude postavljen u skladu sa specifikacijam proizvođača. To znači da treba postaviti sve propisane vijke, a posebno treba biti pažljiv u zoni oko streha gde je krovna konstrukcija najviše izložena udarima vetra.
Tu se krije i jedan od, uslovno rečeno, nedostatka limenih krovnih pokrivača – traže dobrog zanatliju da bi dali svoj maksimum. Danas je lakše pronaći majstora za postavljanje crepa.

Metalni krovni pokrivači su jeftiniji

Često se smatra da kupovinom metalnog krovnog pokrivača može značajno da se uštedi. Ipak, ni to nije tačno u potpunosti. Ukoliko se opredelite za kvalitetan metalni krovni pokrivač, njegova cena će biti povoljnija od glinenog crepa, ali ne značajno.

PROČITAJTE JOŠ:

Izolacija potkrovlja – ovo su najčešća pitanja i nedoumice

Izolacija kosih krovova sa spoljašnje strane

Ono gde limeni krovni pokrivač može da ostvari uštedu i olakša posao je niža cena transporta i samog iznošenja na krov. Naime, kvadratni metar limenog krovnog pokrivača ima masu od 4,5 kilograma, dok kvadratni metar crepa ima masu od 40 kilograma. Lako je napraviti računicu koliko uštede može da se napravi kada je potrebno pokriti ceo krov, pogotovo ukoliko se nalazi na nekoj nepristupačnoj lokaciji, na prmer na četvrtom spratu zgrade bez lifta u strogom centru grada…

Metalni krovi pokrivač može da privuče udar groma

Potpuno netačno i naučno opovrgnuto. Grom teži da udari na visoka mesta koja su u stanju da elektricitet sprovedu u zemlju. Zato grom često udara u visoko drvo, preko čijeg stabla i korenja elektricitet pronalazi put do zemlje. Limeni krov je potpuno izolovan od zemljišta, tako da ne predstavlja magnet za udar groma.