Ozelenjeni neboderi Dubaija uskoro postaju realnost
Ozelenjene fasade nisu novost u svetu arhitekture, ali nije tako čest slučaj da se ovakvo rešenje primenjuje na gotovo 200 metara visokim neboderima na Bliskom istoku
Zelana arhitektura i zelena gradnja su pojmovi keji se sve češće čuju. Iako je prva asocijacija emisija CO2 prilikom proizvodnje savremenog građevinskog materijala, zelena boja u svetu gradtljstva može da se shvati i doslovno.
PROČITAJTE JOŠ:
Dubai bi uskoro mogao da dobije potpuno nov simbol
Zelena vertkalna oaza u centru stare kineske prestonice
To se prvenstveno odnosi na ozelenjene fasade, koje su poslednjih godina sve popularnije. Ipak, ovakav vid gradnje obično susrećemo na podnebljima sa umerenijom kontinentalnom klimom i uglavnom kada su u pitanju objekti manje spratnosti. Studio Stefano Boeri Architetti predstavlja potpuno drugačiju viziju.
U pitanju je studija ozelenjavanja dva nebodera u Dubaiju, za koju su stručnjaci ovog renomiranog arihitektonskog studija zaključili da može da se sprovede u delo. Stefano Boeri Architetti studio je slične projekte već realizovao, ali u Evropi i u Kini. Ipak, oni su uvereni da ovaj projekat može da zaživi i na podneblju Bliskog istoka.
Po rečima arhitekata, ono što je najvažnije je odabrati biljke koje pripadaju tom klimatskom okruženju, ali koje će moći da se prilagode novim uslovima za život. Takođe, potrebno je razviti sistem zalivanja vodom obogaćenom neophodnim hranljivim sastojcima.
Za ovaj način ozelenjavanja, bez zemlje, se tim stručnjaka odlučio jer u pitanju su neboderi visine 190 i 150 metara koji su već sagrađeni, a nije u pitanju projekat koji se pravi od belog lista papira i kod kojeg je sve prilagođenu ozelenjavanju. Takođe, ovakav način prihrane biljaka je bio jedino rešenje, jer u pitanju je ukupno 2.640 stabala i 27.600 grmova raspoređenih na fasadama.
U planu je i pravljenje sistema za preradu, pripremu i distribudiju vode kroz mrežu na oba tornja, koja će se napajati električnom energijom iz solarnih panela. Zaista ne bi imalo smisla da se seo sistem ozelenjavanja napaja “prljavom” električnom energijom koja proizvodi veću emisiju ugljendioksida, nego što ove dve vertikalne šume mogu da prerade.
Podrazumeva se da će ozelenjana fasada ova dva nebodera doprineti i smanjenju troškova njihove klimatizacije. Za sada je ovaj projekat sigurno neće uticati na mikroklimu samog grada, ali je lep primer kako bi moglo da se u ubudućnosti razmišlja kada je u pitanju izgradnja metropola koje bi bile daleko prirodnije okruženje za milione njihovih žitelja.
Digitalni renderi: The Big Picture, Stefano Boeri Architetti