Pojednostavljena procedura za kupce-proizvođače električne energije
Novom Uredbom, procedura sticanja statusa kupac-proizvođač električne energije je znatno pojednostavljena. Umesto nekadašnjih 20, sada je potreban samo jedan korak do sticanja odobrenja
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o izmenama i dopunama Uredbe o kriterijumima, uslovima i načinu obračuna potraživanja i obaveza između kupca-proizvođača i snabdevača električne energije, čime je dodatno pojednostavljena procedura za proizvodnju energije za sopstvene potrebe iz obnovljivih izvora energije
PROČITAJTE JOŠ:
Kako do subvencija za ugradnju solarnih panela
Koje su vrste i koliko košta ugradnja solarnih panela
Izmene Uredbe, kako je istaknuto, omogućiće da se dodatno skrati procedura i smanje troškovi za kupce proizvođače koji celokupnu proizvedenu električnu energiju koriste samo za sopstvenu potrošnju i ne isporučuju višak energije u prenosni, distributivni, odnosno zatvoreni distributivni sistem.
U ovom slučaju, građani ili privredni subjekti sa statusom kupca-proizvođača dužni su da snabdevaču podnesu zahtev za zaključenje ugovora o potpunom snabdevanju ili ugovora o snabdevanju sa unapred određenim količinama električne energije za svaki obračunski period tokom perioda snabdevanja, čime je procedura za ovu kategoriju dodatno pojednostavljena.
Podseća se da je kupac-proizvođač nova kategorija učesnika na tržištu električne energije, koja je u pravni sistem Srbije uvedena Zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije, usvojenim prošle godine. Novim zakonom bitno je pojednostljena procedura sticanja statusa kupca-proizvođača, tako da je umesto nekadašnjih 20, sada potreban samo jedan korak.
Do sada je 60 fizičkih lica i osam pravnih lica upisano u registar kupac-proizvođača, a ukupna instalisana snaga kojom raspolažu svi kupci-proizvođači iznosi 2,12 MW. Takođe, prema podacima javnih preduzeća EPS Snabdevanje i Elektrodistribucija Srbije, podneti su zahtevi za zaključenje ugovora i priključenje još 25 MW.
Uvođenjem instituta kupca-proizvođača građanima i pravnim licima se, kao krajnjim kupcima, omogućava da proizvode električnu energiju za sopstvene potrebe i tako smanje račune za električnu energiju, istovremeno postajući aktivni učesnici u procesu energetske tranzicije.
Uključivanjem potrošača koji troše sopstvenu energiju iz obnovljivih izvora smanjuju se gubici u mreži i doprinosi povećanju energetske nezavisnosti i bezbednosti, kao i očuvanju zdrave životne sredine.