Postavljate parket? Evo kako da traje decenijama
Kako odabrati parket koji će da traje decenijama? Koje rešenje je bolje – višeslojni ili masivni parket? Kakva mora da bude podloga da bi parket bi što kvalitetnije postavljen
Odlučili ste se za parket ne slučajno, verovatno ste se opredelili za ovu podnu oblogu zato što je najkvalitetnija i najtrajnija. Nije tajna da se kvalitetan parket postavlja jednom u životu. Naravno, da bi parket zaista i trajao, odnosno da se posle nekoliko godina ne bi rasklimao, potrebno je ispoštovati nekoliko pravila.
Evo kako da izbegnete greške prilikom odabira parketa i samog postavljanja, da bi vaš parket mogao da traje doslovno decenijama.
Kvalitet drveta je osnova dugovečnosti
Nije svaki parket isti. Da bi pod mogao da traje više decenija, od presudne je važnosti da se odabere parket od kvalitetnog, suvog drveta. Hrast, jasen, bukva i orah su među najcenjenijim vrstama za masivne parkete, upravo zbog svoje tvrdoće i otpornosti.
Pored vrste drveta, važno je da parket bude pravilno osušen i dimenzionalno stabilan, jer loše pripremljeno drvo može da se krivi i podiže već nakon prvih sezonskih promena u temperaturi i vlažnosti.
Višeslojni ili masivni parket?
Ukoliko kupujete višeslojni parket ne morate da brinete, on je već prošao obrade lepljenja pod visokim pritiscima i temperturama, tako da problema sa širenjem i skupljanjem usled vlage neće biti.
Ipak, ukoliko ste se opredelili za višeslojni parket, nemojte da očekujete da će on da traje duže od najobičnijeg laminata ako kupite najjeftiniji proizvod. Ako je trajnost prioritet, preporuka je kupovina kvalitetnijih višeslojnih parketa, koji su masivniji.
PROČITAJJTE JOŠ:
Višeslojni ili klasični masivni parket – Koje je bolje rešenje?
Kako vratiti sjaj lakiranom parketu bez profesionalne pomoći
Parket od bambusa – Cene, sve prednosti i nedostaci
Masivnost višeslojnom parketu daje stabilnost, ali Ii mogućnost obrade hoblovanjem. Hoblovanje je ključno, da bi posle određenog broja godina parket mogao da se reparira i da mu se povrati izgled kao kad je bio potpuno nov.
Najkvalitetniji masivni parket je ipak najbolja opcija, ako je trajnost na prvom mestu. Masivni parket je najstabilniji i najtrajniji, ali opet, potrebno je kupovati kvalitetne proizvode, kako bi bili sigurni da je drvo osušeno.
Parket bez dobre podloge je kao kuća bez temelja
Bez savršeno pripremljene podloge nema trajnog parketa. Površina na koju se postavlja parket mora biti potpuno ravna, suva i čista. U suprotnom, postoji rizik od kasnijeg škripanja, stvaranja zazora ili čak ispadanja elemenata.
Najčešće se koristi samoravnajući sloj ili cementna košuljica, koji se mora ostaviti da se potpuno osuši pre lepljenja ili pričvršćivanja parketa. Vlažnost podloge je takođe od velikog značaja, odnosno baš kao i parket i pdloga mora da bude potpuno suva.

Dakle, nestabilna podloga, cementna košuljica koja je ispucala, sve su to najave skore zamene parketa. Takođe, paket ne toleriše ulegnuća, pa će se na ispupčenjima ili ulegnućima brzo isklimati, bez obzira na kvlitet lepka.
Idealna podloga je samonivelišuća izlivena košuljica, koja je stabilna, čvrsta i potpuno ravna. Kvalitetan parket postavljen na ovakvu podlogu je večan.
Pravilna ugradnja čini razliku
Za dugovečnost parketa od ključnog je značaja da ga postavi profesionalac sa iskustvom. U zavisnosti od vrste parketa, bira se odgovarajuća metoda – lepljenje ili plivajući sistem.
U svakom slučaju, neophodno je ostaviti dilatacione razmake uz zidove kako bi drvo moglo da “radi”, odnosno da se prirodno širi i skuplja usled promena temperature i vlažnosti u prostoru. Nepravilno postavljen parket može delovati isprva solidno, ali već nakon prve zime ili grejne sezone pokazati ozbiljne mane.
Zaštita i održavanje produžavaju vek
Čak i najkvalitetnije drvo zahteva adekvatnu zaštitu. Nakon ugradnje, parket se najčešće brusi (hobluje) i zatim lakira ili ulji. Lak stvara zaštitni sloj preko drveta, dok ulje prodire u pore i ističe prirodni izgled.
Važno je koristiti preparate koji su kompatibilni sa prethodnim tretmanom, i povremeno obnavljati površinski sloj. Redovno usisavanje, brisanje vlažnom krpom (nikako mokrom!) i izbegavanje habanja oštrim predmetima čine osnovu svakodnevnog održavanja.