Pravilna ugradnja je jednako važna kao i kvalitet samih prozora
Koje su najčešće greške prilikom montaže prozora? Koje su posledice neadekvatne montaže prozora? Zbog čega se često dešavaju propusti prilikom montaže krovnih prozora? Kako se osigurati da prozori budu adekvatno postavljeni
Danas je izbor materijala od kojih može da bude izrađen prozor veliki – aluminijum, PVC, drvo, kombinacija drvo-aluminijum… Takođe je i kvalitet kod većine proizvođača prozora, bez obzira na materijal, na visokom nivou. Ipak, sam kvalitet prozorskih profila, okova i stakala nije dovoljan, jer da bi prozor imao propisane performanse i da bi imao dug vek trajanja, od jednakog značaja je i kvalitet ugradnje.
PROČITAJTE JOŠ:
Šta podrazumeva RAL standard ugradnje prozora
Podmazivanje i održavanje prozora – Da li je zaista neophodno
Da krovni prozor traje decenijama – Sve o pravilnom održavanju
Od kvaliteta ugradnje prozoramnogo tga zavisi. Zavisi da li će se na spojevima javljati toplotni mosotvi,odnosno mesta na kojima će se stvarati kondenzacija. Takođe, ukoliko prozor nije pravilno ugrađen može da bude otežano njegovo otvaranje I zatvaranje, a u tom slučaju trpe okovi i dihtunzi, paimje vek trajnja kraći. To posebno važi za prozore većih dimenzija.
Jošjedna od “ugroženih” kategorija, kada je nestručna montaža u pitanju, su krovni prozori. Ovakvi prozori se ređe postavljaju, teže je pronaći majstora sa iskustvom, pa su i greške češće.
Pravilna ugradnja prozora uključuje nekoliko osnovnih koraka
Prozor mora biti postavljen na odgovarajuću izotermnu liniju zida kako bi se izbegla pojava toplotnih mostova. Između prozora i zida koristi se pur-pena kao osnovna izolacija, dok se paronepropusne i paropropusne trake koriste za zaštitu unutrašnje i spoljašnje strane.
Trostepeni sistem izolacije (RAL montaža): Unutrašnji sloj mora biti hermetički zatvoren i otporan na paru, srednji sloj obezbeđuje toplotnu i zvučnu izolaciju, dok je spoljašnji sloj otporan na vlagu i vetar, ali omogućava isparavanje viška vlage.
Prednosti pravilne ugradnje
Energetska efikasnost: Pravilno montirani prozori značajno smanjuju gubitke toplote, čime se štedi energija i smanjuju troškovi grejanja i hlađenja.
Prevencija kondenzacije i buđi: Loše ugrađeni prozori često dovode do pojave kondenzacije u spojevima, što može izazvati buđ, oštećenje zidova, kao I oštećenje izolacije.
Povećanje trajnosti prozora: Kvalitetna ugradnja smanjuje rizik od deformacija prozora i produžava njihov vek trajanja. Mehanizam prozorakoji nije pravilno ugrađen obični radi pod većim opterečenjem što dovod do ubrzanog habanja. Takođe, trake za dihtovanje mogu usled nepravilne montaže da budu pod većim opterečenjem, pa i one brže propadaju.
Zvučna izolacija: Pravilna montaža blokira neželjene spoljne zvuke, što je posebno važno u urbanim sredinama. Kao što nepravilna ugradnja može da dovede do pojave toplotnih mostova, tako mogu da se jave I zvučni mostovi, čime e obesmišljava ulaganje u kvalitetne prozore ili na primer trostruka stakla.
Najčešće greške prilikom montaže
- Korišćenje nekvalitetnih materijala za izolaciju.
- Pogrešno postavljanje prozora, što može uzrokovati neravnomerno opterećenje i deformacije.
- Nepoštovanje standarda poput RAL smjernica, koje definišu optimalne metode za ugradnju modernih prozora.
Kako se osigurati da montaža bude propisna
Jedini način da budete sigurni je da za montažu angažujete majstore sa iskustvom, a najbolje je da to bude sam proizvođač prozora, koji vam za svoj proizvod izdaje garanciju. Kada su krovni prozori u pitenju, idealno je da ugradnju obavi instalater ovlašćen od strane amog proizvođača prozora.
Foto: Gealan, Velux, Alumil