Prohromski ili keramički dimnjak – Koje rešenje je bolje
Koje su prednosti keramičkih odnosno šamotnih dimnjaka u odnosu na prohromske (inox) dimnjake. Koje rešenje je povoljnije kada je cena u pitanju? Koje rešenje je pogodnije za naknadnu ugradnju u objekat
PROČITAJTE JOŠ: Kako očistiti dimnjak u sopstvenoj režiji – mini vodič
Kada je gradnja dimnjaka u pitanju na raspolaganju su dve opcije – izrada klasičnog zidanog keramičkog odnosno šamotnog dimnjaka, ili ugradnja prohromskog (inox) dimnjaka. U pitanju su dva potpuno različita konstruktivna rešenja, a svako ima svoje prednosti i nedostatke. Koje rešenje je najbolje, zavisi od samog objekta, vrste kotla, ali i energenta koji se koristi. Kada je cena radova u pitanju, prohromski dimnjaci su u prednosti jer su povoljniji.
Prednosti i nedostaci keramičkih, šamotnih dimnjaka
Keramički dimnjaci su sistem gradnje koji je usavršavan decenijama i koji ima veliki broj prednosti. Keramika podnosi visoke temperature, a struktura ovog materijala je takva da dobro podnosi i vlagu, jer je ne upija. To je posebno značajno kod sistema grejanja na gas. Naime, prilikom grejanja na čvrsta goriva, najveći neprijatelj dimnjaka su garež i masnoće, dok kod grejanja na gas dimnjak mora da se izbori sa vlagom i kondenzacijom.
Keramički dimnjaci imaju dug radni vek koji se meri decenijama, naravno uz stručnu ugradnju i redovno održavanje. Keramički dimnjaci imaju i veoma visok nivo protivpožarne sigurnosti. Takođe, veoma su robustni i otporni na agresivnije mehaničke metode čišćenja.
Ipak, keramički odnosno šamotni dimnjaci imaju neke nedostatke. Jedan, uslovno rečeno nedostatak, je to da je za njihovu gradnju potrebno veliko iskustvo. Naime, od majstorskog umeća i kvaliteta samog zidanja, umnogome zavisi da li će keramički dimnjak “popustiti” posle nekoliko godina, ili će da traje decenijama. Takođe, u slučaju loše obavljenih radova naknadne dorade i popravke su prilično skupe.
Masa komponenti od kojih se zida keramički dimnjak je velika, pa zbog toga je potrebna čvrsta podloga za gradnju, odnosno temelj za sam dimnjak, kako on ne bi tonuo pod sopstvenom težinom. Masa je prvenstveno razlog i zbog kojeg keramički dimovodi mogu da se postavljaju isključivo vertikalno.
Prednosti i nedostaci prohromskih inox dimnjaka
Prohromski ili inox dimnjaci se izrađuju od limova od nerđajućeg čelika i potpuno su drugačiji konstruktivno od klasičnih keramičkih, što im donosi brojne prednosti. Za razliku od šamotnih dimnjaka koji se zidaju, izrada prohromskih dimnjaka bi pre mogla da se nazove montažom, a sam prostupak je daleko lakši. Svakako da postoji čitav niz pravila koja treba ispoštovati, ali naknadne intervencije i dorade su znatno lakše. Prohromski dimnjak je moguće veoma lako produžiti, preusmeriti, pa čak i relocirati.
Pročitajte još:
Kako rade prolitički kotlovi na drva
Pošto su prohromski elementi neuporedivo lakši od šamotnih, prohromski dimnjaci ne zahtevaju čvrstu podlog odnosno temelj za gradnju, pa su pogodni za ugradnju na različitim mestima, a njihova naknadna ugradnja na objekte najrazličitijih konstrukcija je znatno jednostavnija.
Izolovani prohromski dimnjaci mogu na neuporedivo jednostavniji način da se postavljaju i sa spoljšnje strane objekta, što su sve prednosti u odnosu na keramičke dimnjake. Prohrom je otporan na uticaj svih atmosferskih pojava.
Savremeni kotlovi, posebno oni koji se koriste u privatnim objektima, veoma brzo postižu radnu temperaturu i brzo se hlade i to po pravilu često u toku svog rada i čine. Prohrom, odnosno nerđajući čelik, mnogo bolje od kramike podnosi česte i nagle promene temperture. Takođe, prohrom je otporan na koroziju, pa kondenzacija prilikom grejanja na gas ne predstavlja problem.
Treba napomenuti i to da je čelični lim značajno žilaviji materijal u odnosu na keramiku koja je krta. Stoga prohromski dimnjaci imaju daleko veću seizmičku otpornost i retko kada bivaju oštećeni u slučaju zemljotresa. Prohromski dimnjaci se čiste plastičnim četkama, jer čelične mogu da ih oštete, što je jedna od prednosti keramičkih dimnjaka.
Na kraju treba napomenuti i to da se prohromske dimovodne cevi često koriste za sanaciju oštećenih šamotnih dimnjaka. Naime, ukoliko je keramički dimnjak posle decenija upotrebe oštećen, ubcivanje prohromskih cevi je veoma efikasan način da mu se vrati funkcija uz minimum ulaganja. Naravno, potrebna je konsultacija sa stručnjakom da li je u datoj situaciji i za tip i snagu kotla to moguće, jer ubacivanjem prohromskih cevi u šamotni dimovod, dimnjaku se smanjuje prečnik.
Foto: Schiedel