
Sanacija kanalizacionih cevi bez kopanja – Kako funkcioniše pipe lining?
Kako funkcioniše sanacija kanalizacionih cevi pipe lining (pajp lajning) sistemom? Koliko košta popravka oštećenih kanalizacionih cevi pipe lining sistemom? Kada je sanacija kanalizacionih cevi pipe lining sistemom izvodljiva, a kada nije?
Problemi sa dotrajalim kanalizacionim cevima predstavljaju ogroman problem. Cena radova na sanaciji kanalizacionih cevi umnogome zavisi od toga gde se cev koju treba zameniti nalazi.
Ako je oštećenje locirano ispod kuće, popravke su veoma skupe i komplikovane jer podrazumevaju iskopavanje cevi, lomljenje podova i generalno prilično obimne radove. Sistem popravke kanalizacionih cevi postupkom popularno zvanim “pajp lajning” u velikom broju situacija omogućva da se svi ovi obimni radovi izbegnu.
Ipak, treba napomenuti na samom početku da pipe lining nekada ne može da da zadovoljavajuće rezultate. Stoga je od velike važnosti da angažujete iskusnog izvođača radova koji će pre početka radova umeti da proceni da li će pipe lining biti adekvatno rešenje.
Šta je zapravo pipe lining?
Pipe lining (ili relajning) je savremena tehnologija koja omogućava popravku oštećenih kanalizacionih cevi bez potrebe za njihovim vađenjem ili zamenom celokupne trase.
Radi se o metodi gde se unutar stare, napukle ili propale cevi ubacuje nova, fleksibilna cev napravljena od kompozitnog materijala i učvršćena specijalnom smolom. Ta nova “cev unutar cevi” obnavlja funkcionalnost sistema, a sam postupak ne zahteva kopanje.
Kako izgleda postupak ugradnje nove cevi?
Ukoliko se angažuje kvalitetan izvođač radova, on će prvo napraviti procenu da li postojeć stanje cevi može da se sanira pipe lining metodom. Najpre se vrši inspekcija kanalizacije specijalnom kamerom, kako bi se tačno utvrdilo stanje cevi i stepen oštećenja.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako odgušiti lavabo ili sudoperu bez zvanja majstora
Kako otpušiti wc šolju za manje od 800 dinara
Potom se postojeća cev detaljno čisti, najčešće pomoću visokopritisnog mlaza. Nakon toga, kroz otvor u cevovodu se ubacuje posebna tkanina (najčešće od poliestera ili filca) natopljena epoksidnom ili silikatnom smolom. Ta tkanina se postavlja duž unutrašnje strane stare cevi, a zatim se koristi vazdušni ili vodeni pritisak kako bi se materijal čvrsto priljubio uz zidove.
U narednim satima, smola očvrsne i stvara novu, čvrstu cev unutar stare. Ceo proces može da traje od nekoliko sati do jednog dana, u zavisnosti od dužine i prečnika cevi.
Kada je moguće koristiti ovaj sistem?
Pipe lining je izvodljiv samo ako su stara oštećenja lokalizovana i cev nije potpuno urušena. Metoda je naročito efikasna kod napuklina, proboja, korozije, kao i u slučajevima kada je cev delimično začepljena korenjem drveća. Međutim, ukoliko je cev potpuno kolabirala, pomerena iz ležišta ili deformisana, relajning najčešće nije moguć bez prethodne zamene dela cevi, odnosno obimnih građevinskih radova.

Nekada je moguće izvršii zamenu cevi koja je potpuno urušena na mestu gde je to neophodno, da bi se ostatak linije reparirao pipe lining metodom, čime se izbegava veći deo građevinskih radova.
Kao što je pomenuto, nekada problem sa oticanjem kanalizacije pravi naprsnuće na cevi, jer se kroz tu pukotinu uvači korenje biljaka u potrazi za vodom. Čest je slučaj da kada korenje izazove začepljenje, majstor dođe izvrši odgušenje sajlom, ali to je samo privremeno rešnje problema.
Cena pipe lining sanacije
Cena ove vrste popravke zavisi od više faktora: dužine cevi, prečnika, stepena oštećenja i vrste smole koja se koristi. U Srbiji se cena kreće okvirno između 80 i 150 evra po metru cevi.
Iako je to skuplje po metru u odnosu na klasičnu PVC cev, ukupna cena radova često bude niža jer nema dodatnih troškova za razbijanje, kopanje i ponovnu ugradnju podova, keramike i betona.