Toplotna pumpa i radijatori – Mogu zajedno uz visokotemperaturne toplotne pumpe
Na koji način je moguće kombinovati radijatore sa toplotnom pumpom? Kako visokotemperaturne toplotne pumpe proizvode višu temperaturu? Da li je cena jedini nedostatak visokotemperaturnih toplotnih pumpi? Koji su nedostaci visokotemperaturnih toplotnih pumpi?
Nepisano pravilo glasi da su toplotne pumpe idealne za niskotemperaturne sisteme grejanja, kao što je na primer podno grejanje. S druge strane, toplotna pumpa nije idealno rešenje za radijatorske sisteme grejanja, jer ne postiže temperature koje su potrebne da bi radijatorski sistem efikasno grejao, a koje dostižu 80 stepeni Celzijusa.
Ipak, rešenje postoji, a zove se visokotemperaturna toplotna pumpa. U pitanju su toplotne pumpe koje postižu visoke temperature pogodne za radijatorske sisteme grejanja.
PROČITAJTE JOŠ:
Održavanje toplotnih pumpi – Vodič za svako domaćinstvo
Ovo su osnovne prednosti toplotnih pumpi za grejanje
One predstavljaju idealno rešenje za one koji žele da postojeći sistem grejanja modifikuju. Naime, ukoliko imate sistem radijatorskog grejanja, ugradnjom visokotemperaturne toplotne pumpe možete da zadržite postojeći sistem cevi i radijatora, a da samo postojeći kotao zamenite toplotnom pumpom.
Time se umnogome pojednostavljuje i pojeftinjuje procedura prelaska na novi energent, jer ugradnja podnog grejanja iziskuje enormna ulaganja.
Kako visokotemperaturna toplotna pumpa postiže višu temperaturu
Standardne toplotne pumpe koriste rashladne fluide (R410A, R32) koji imaju ograničene temperature kondenzacije (~55°C). Visokotemperaturne pumpe koriste radne fluide sa višom kritičnom temperaturom ili posebne mešavine koje omogućavaju postizanje većih temperatura kondenzacije.
Mnoge visokotemperaturne toplotne pumpe koriste dvostepeni ciklus sa dvema različitim rashladnim fluidima i dvostrukom kompresijom. Prvi krug podiže temperaturu rashladnog fluida na srednji nivo (~40 – 60°C), a drugi krug dalje povećava na (80 – 120°C).
Klasične toplotne pumpe koriste standardne scroll kompresore, dok visokotemperaturne verzije često koriste klipne ili vijčane kompresore koji bolje podnose visoke pritiske i temperature. Da bi se dostigle više temperature, kompresori rade pod višim pritiscima, što zahteva jače i otpornije komponente.

Sve to podrazumeva da su visokotemperaturne toplotne pumpe skuplje, ali ukoliko ugradnja visokotemperaturne toplotne pumpe podrazumeva zadržavanje postojećeg radijatorskog sistema grejanja, investicija je svakako isplativa.
Koje su prednosti visokotemperaturnih toplotnih pumpi
Visokotemperaturne toplotne pumpe su veoma efikasne na niskim temperaturama, a obezbeđuju efikasno grejanje sve do temperature od 25 stepeni ispod nule, što je za naše podneblje retka situacija.
Takođe, nema potrebe za dodatnim grejačem, za razliku od standardnih modela, mogu samostalno obezbediti dovoljno toplote bez uključivanja elektro grejača, čime se smanjuje potrošnja električne energije.
Mogu se kombinovati sa solarnim sistemima. Integracija sa solarnim kolektorima može dodatno poboljšati efikasnost i smanjiti troškove rada.
Nedostaci visokotemperaturnih toplotnih pumpi
Cena nabavke i instalacije može biti značajno viša od standardnih toplotnih pumpi. Takođe, tu je često i viša potrošnja električne energije. Da bi postigle visoke temperature, zahtevaju više energije u poređenju sa niskotemperaturnim modelima.
PROČITAJTE JOŠ:
Šta su monoblok toplotne pumpe, koje su im prednosti i mane
Toplotne pumpe voda-voda – Sve prednosti i nedostaci
Naravno, shodno tome obezbeđuju i više toplotne energije. Manja efikasnost pri ekstremno niskim temperaturama može da bude nedostatak. Ipak, to nije nedostatak u odnosu na klasične toplotne pumpe koje po tom pitanju imaju slične performanse, već u odnosu na druge energente, poput lož ulja ili peleta.
Ipak, kao što je rečeno, pad efikasnosti se očekuje tek na temperaturama od 25 stepeni Celzijusa ispod nule.
Održavanje visokotemperaturnih toplotnih pumpi
Održavanje visokotemperaturnih toplotnih pumpi nije značajno drugačije od standardnih modela. Preporučuje se redovan servis – proveravanje ispravnosti sistema, zamena filtera i čišćenje ventilatora, kontrola rashladnog sredstva, provera električnih komponenti i redovno čišćenje spoljne jedinice.