Uradi sam

Kako ukloniti koroziju i staru boju sa metala – Vodič za početnike

Kako se rđa sa metala uklanja mahaničkim putem, a kako hemijskim sredstvima? Kada se koristi brusni papir, a kada je čelična četka bolji saveznik? Zbog čega je uklanjanje stare boje lakši posao od uklanjanja korozije sa metalnih površina?

Ništa lepše i kreativnije nego staroj metalnoj ogradi farbanjem podariti nov izgled i produžiti joj vek trajanja. Ali, da bi farba trajala dugi niz godina, a ne samo do sledeće sezone, farbanju mora da predstoji mukotrpni proces čišćenja stare boje i korozije.

PROČITAJTE JOŠ:

Uljana ili nitro boja – Mini vodič za početnike

Kako ofarbati metalnu ogradu – Vodič korak po korak

Da sam proces farbanja ne bi bio uzaludan, upravo ovaj mukotrpni posao pripreme za farbanje mora da bude odrađen kako treba. U narednim redovima donosimo par saveta kako da na lakši način metalne površine očistite od korozije i stare boje.

Postupak čišćenja zavisi od više faktora

Sam postupak čišćenja umnogome zavisi od toga kakvog je oblika metal koji treba da se očisti i u kakvom je stanju. Naime, ravne metalne površine poput limenih tabli ili kutijastih čeličnih profila se relativno lako čiste od korozije brusnim papirom.

Rad sa brusnim papirom može da se obavlja ručno, ukoliko su manje površine u pitanju, a ako se pred vama nalazi obimniji posao, preporuka je nabavka neke ručne mašine za šmirglanje brusnim papirom. U ponudi se danas nalazi velika količina različitih mašna sa različitim principima rada, a na vama je da odaberete koja bi vam najviše odgovarala.

Čelična četka za efikasno mašinsko čišćenje

Napominjemo da, ako nemate nameru da se ovakvim poslovima bavite profesionalano, odaberite neki pristupačniji uređaj iz klase hobi alata, jer su ovakvi uređaji neuporedivo pristupačniji od profesionalnih alata, a biće dovoljni za vaš “uradi sam projekat”.

Mehanički ili hemijski postupci uklanjanja korozije

Komplikacije u uklanjanju korozije mogu da nastanu ako je u pitanju komplaksna metalna ograda, ili ograde od kovanog gložđa. Tada je pored brusnog papira u čišćenju dobar saveznik čelična četka. Za najteže dostupna mesta koristite ručnu čeličnu četku, a gde god je moguće, posao obavite kružnom čeličnom četkom koja se postavlja na električnu bušilicu.

Pored mehaničkog uklanjanja korozije, tu je i uklanjanje hemijskim sredstvima. U svim farbarama su dostupna sredstva za uklanjanje korozije koja koroziju rastvaraju hemijskim putem. Ona se nanose četkom ili valjkom, brzo deluju i veoma u efikasna. Naravno, na svakom pakovanju postoji uputstvo za upotrebu kojeg se treba pridržavati.

Kako se uklanja stara boja

Pored uklanjanja korozije jednako veliki izazov predstavlja i uklanjanje dotrajale farbe, što je, kada su stare ograde u pitanju, sasvim uobičjeno. Kada su mehaničke metode uklanjanja stare i dotrajale boje u pitanju, važi manje-više sve što je do sada navdeno i za uklanjanje korozije. Dakle, brusni papir, čelična četka i navedeni električni alati.

Za teško dostupna mesta najbolji saveznik je ručna čelična četka

Ipak, kada je boja u pitanju, postoji olakšavajuća okolnost – za razliku od korozije, stara boja ne mora da se ukloni u potpunosti. Naime, na mestima gde se stara boja čvrsto drži za podlogu, ne morate ni da je uklanjate, dovoljno je samo prešmirglati je kako bi novi sloj boje imao bolje prijanjanje. Ali, na mestima gde se stara boja ljušti, ima mehuriće, potrebno je odstraniti je u potpunosti.

Skidanje stare boje fenom ili hemijskim postupcima

Pored uklanjanje stare boje mehaničkim putem, postoje još dve opcije – upotreba fena ili hemijskih sredstava. Kao i većina drugih alata, danas su dostupni i fenovi za uklanjanje stare farbe koji nisu profesionalnog kvaliteta, a koji su odlični za poslove manjeg obima. Delovanjem fena stara boja se razmekšava, da bi se potom lakše uklonila mehaničkim postupcima.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako ofarbati radijatore – Saveti za profesionalne rezultate

Ovo su najčešće zablude o bojama na vodenoj bazi

Druga opcija je upotreba hemijskih odstranjivača boje koji se preko stare farbe nanose četkom, posle čega se boja takođe mnogo lakše uklanja. Treba napomenuti da su u pitanju hemijska sredstva pa je potrebno preduzeti sve mere sigurnosti i pridržvati se uputstva za upotrebu.

Sve ovde navedeno su saveti za uklanjanje korozije u “sam svoj majstor” režiji. Pored toga postoje i drugi postupci poput mašinskog peskiranja, kao i postupaka uklanjanje korozije elektrolizom. Ove postupke obavljaju iskusni profesionalci uz upotrebu skupih alata, pa se nameću kao opcija za reparaciju skupljih metalnih komponenti.