Brodski kontejneri za stanovanje – Šta, kako, gde, cena…
Na koje sve načine je moguće doći do doma od brodskih kontejnera. Koliko koštaju polovni brodski kontejneri? Koja je cena već gotovih objekata od brodskih kontejnera? Koji su izazovi pred vama ukoliko se odlučite da samostalno kupite polovan brodski kontejner i preuredite ga u dom
Više puta do sada smo pisali o kreativnim dopadljivim stambenim jedinicama napravljenim od brodskih kontejnera. U pitanju su atraktivni objekti, često napravljeni od više brodskih kontejnera, koji izgledaju kao vrlo primamljiva altenativna za kuće napravljene konvencionalnim metodama gradnje.
PROČITAJTE JOŠ:
Montažne kuće – prednosti, mane i cene
Kako do kredita za gradnju montažne kuće
Ytong blok – Sve što ste želeli da znate
Kada su u pitanju ovako atraktivna rešenja, najčešće je reč o objektima čija gradnja na kraju košta više od objekta iste kvadratue sagrađenog standardnim metodama gradanje. U najkraćem – ukoliko je vaša ideja da upotrebom starog odbačenog brodsog kontejnera sebi obezbedite dom po povoljnoj ceni, pitanje je da li je to uvek izvodljivo.
Kakva je ponuda gotovih kontejnerskih stambenih jedinica
Postoje dve opcije – da se samostalno upustite u kupovinu brodskog kontejnera i vršite njegovu adaptaciju, ili da se opredelite za rešenja koja nude proizvođači gotovih stambenih jedinica. Prve informacije u startu mogu da izgedaju prilično primamljivo.
Naime preuređen brodski kontejner opremljen osnovnim električnim instalacijama, izolacijom, vratima i prozorima, može da se kupi već po ceni manjoj od 3.000 evra bez uračunatog PDV-a. U pitaju je kontejner površine 14 kvadratnih metara, što daje veoma povoljnu računicu po kvadratu stambenog prostora.
Ipak, treba imati u idu da ovde pričamo o stambenom kontejneru kakav se obično nudi građevinskim kompanijama koje ga na mestu gradnje nekog objeta koriste kao privremenu kancelariju, koju kasnije po potrebi mogu da prenesu na drugu lokaciju.
Ovakvi objekti nemaju sanitarni čvor, kuhinju, kupatilo… Dakle, ipak nije u pitanju rešenje stambenog pitanja po ceni tek nešto većoj od 200 evra po kvadratnom metru. Naravno, proizvođači nude i kompleksnija rešenja koja nastaju spajanjem više kontejnera. Ovakvi objekti mogu da budu i na sprat, čime može da se dobije nešto što daleko više liči na pravu kuću, a objektivno i ima takvu funkciju.
Naravno, u toj verziji, reč je o objektima za koje je pitanje da li su toliko pristupačni. Ako je vaš jedini motiv kupovina kuće od brodsih kontejnera jer ne želite da se upuštate u posao gradnje, već tražite gotov proizod, možda ne bi bilo loše da razmotrite po kojim uslovima se nude montažne kuće iste kvadrature.
Da li se isplati samostalna kupovina i prerada kontejenera
Pored kupovine gotovog objekta od brodskih kontejnera, mnogi razmatraju samostalno upuštanje u kupovinu kontejnera i njegovu adaptaciju. Nakad je motiv kreativnost i ostvarivanje sopstvenih dizajnerskih ideja, a nekada želja da se ostvari ušteda. Šta god da je razlog, treba biti opezan.
U ponudi prodavaca brodskih kontejnera se nalaze najrazličitiji kontejneri, a kupovina je slična kupovini polovnog automobila. Poželjno je pre kupovine kontejner videti, proceniti u kakvom je stanju, a to često nije moguće, jer se kontejner nalazi ko zna gde, a kupovina se obavlja “on line”.
Kontejneri mogu da budu oštećeni, izudarani, načeti korozijom, što kasnije komplikuje i poskupljuje radove. U ponudi prodavaca se često nalaze kontejneri koji su korišćni samo jednom. Naime, često je prodaja iskorišćenog kontejnera za kompanije isplativija od njegove dalje upotrebe. Ovakvi kontejneri su odličan, ali ne i najpovoljniji izbor.
Takođe, po kupovini starog kontejnera treba biti oprezan kakvim bojama je zaštićen, odnosno da li su te boje pogodne za stambeni prostor. Takođe, drveni podovi u kontenejrima, ako ih ima, često su natopljeni velikim količinama sredstava za dezinsekciju i deratizaciju. Sve su to rizici i izazovi sa kojima se susrećete ako se samostalno upštate u avanturu.
Dimenzije kontejnera i njihov transport
Kontejneri se standardno nude u dve dimenzije – dužine šest i širine 2,4 metra. Postoje i veći, dužine 12 metara, a iste širine 2,4 metra. U oba slučaja visina je 2,6 metara. Dostupne su i verzije visine 2,9 metara, a one su dobar izbor ukoliko je potrebna ugradnja veće količine termičke izolacije, kako na kraju stambeni prostor ne bi imao nisku tavanicu.
Cena, kao i kod svake polovne robe, može značajno da varira. Standardni polovni brodski kontejneri mogu da se kupe po ceni od 1.500 evra, dok novi mogu da se pronađu po početnoj ceni nešto ispod 4.000 evra.
PROČITATE JOŠ:
Ovo su prednosti čvrste gradnje u odnosu na montažnu
Montažne kuće siva faza ili ključ u ruke – Koja je razlika
Kada pronađete kontejner po ceni koja vam odgovara, pitanje je gde se on nalazi, a gde je željena lokacija na kojoj će se objekat nalaziti. Transport brodskih kontejnera nije nimalo jeftin, a sam transport je često skuplji od samog kontejnera.
Takođe, treba imati u vidu da je transport kontejnera od šest metara moguć kamionom, a utovar viljuškarom. Kod “dvanaestica” se situacija umnogome komplikuje jer je za utovar potreba kran, a transport može da bude veoma komplikovan. Definitivno se u puštanjem u solo avanturu gradnje kuće od kontejnera nalazite pred velikim brojem izazova.
Što se tiče troškova ugradnje izolacije, i opremanja, sve zavisi od vaših želja I prohteva, troškovi mogu drastično da variraju. Jedno se, ipak, nameće kao zaključak – stanovanje u objektima napravljenim od prerađenih brodskih kontejnera može da izgleda kako veoma povoljna alternativa i način da se iskoriste resursi koji bi inače bili bačeni.
Ipak, situacija nije baš toliko jednostavna i pitanje je da li je ovo isplativa opcija.
Foto: CMG Containers, Lot-Ek