Tema

NEKRETNINE – Sakriveni troškovi prilikom kupovine stana na kredit

Kupovina stana na kredit donosi mnogo skrivenih, odnosno neplaniranih troškova u vidu taksi, zahteva, obaveznih osiguranja… To sve kupca, koji već mora da izdvoji novac za učešće, može neplanirano dodatno finansijski da optereti.

Kada se razmišlja o kupovini stana na kredit, obično je fokus na tome kako obezbediti novac za učešće i kako sve isplanirati da otplata nastavi uz ratu čija visina je prihvatljiva. Ipak, sama procedura kupovine podrazumeva i neke skrivene troškove o kojima se ne razmišlja u startu.

Pored toga, kupovina stana obično donosi obilje troškova, poput opremanja istog, selidbe i slično, tako da ovi neplanirani skriveni troškovi za mnoge predstavljaju veoma neprijatno iznenađenje i zahtevaju menjanje planova. Evo na koje sve troškove, koje niste očekivali, možete da računate kada se upustite u kupovinu stana na kredit:

PROČITAJTE JOŠ:

Nekretnine – Kako proveriti da li je stan uknjižen

Nekretnine – Kako kupiti stan na kredit bez učešća

Ono što treba da se istakne je to da ovi troškovi ne mogu da se definišu precizno jer zavise od mnogo faktora kao što su cena nekretnine, visina kredita koji se podiže, da li je u proces uključena agencija i koja, kao i od toga da li banka traži da pozajmica bude osigurana kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK).

Podnošenje zahteva kod NKOSK kod banke košta 30 evra, a potom je potrebno platiti premiju osiguranja. Minimalna premija je 1,5 odsto od iznosa kredita koji se podiže, a taj procenat može da se uveća ukoliko korisnik kredita nema životno osiguranje ili ukoliko je pod hipoteku za podizanje kredita stavljen stan koji je u izgradnji.

Takođe, premija osiguranja, odnosno pomenuti procenat od 1,5 odsto, zavisi i od stepena zaduženosti klijenta. Ipak, treba da se istakne da ne traže sve banke premiju osiguranja, a one koje traže imaju nešto povoljnije kamatne stope.

Ono što se podrazumeva kao trošak je taksa od 150 evra za overu predugovora kod beležnika. Takođe, potrebno je isti iznos izdvojiti i za procenu vrednosti stana, koliko košta izlazak ovlašćenog procenitelja koji se nalazi na listi banke u kojoj se podiže kredit. Potom slede troškovi overe založne izjave od 250 evra, dok overa glavnog ugovora iznosi oko 200 evra.

Jedan od neočekivanih troškova su i administrativni troškovi obrade kredita, što zavisi od banke do banke, a iznose oko 0,1 odsto iznosa kredita.

Ako se stan kupuje preko agencije, treba računati i na taj trošak, a to je kod većine agencija dva odsto vrednosti stana. Taj iznos je sve samo ne zanemarljiv. Računica je jasna, a primera radi, za stan od 80.000 evra to je trošak od 1.600 evra.

Iz svega navedenog, lako može da se zaključi da su troškovi kupovine stana osetno veći od samog učešća i same mesečne rate, pa je pre upuštanja u ovu avanturu potrebno dobro se raspitati i u banci i u agenciji za promet nekretnina.

Foto: Freepik