Uradi sam

Kako pripremiti spoljašnje drvene podne obloge za zimu

Kako se drvene površine pripremaju za zaštitu pred nastupajuće zimske mesece? Zašto drvo pre nanošenja zaštitnog premaza mora da bude potpuno suvo? Zbog čeka lak nije idealan zaštitni premaz za spoljašnje drvene površine? Šta sa drvenim nameštajem?

Dolaskom zime više vremena provodimo u zatvorenom prostoru, ali to ne znači da dvorište ze zahteva negu. Čak naprotiv, zima donosi nove izazove, posebno kada su u pitanju drvene površine.

Drvo je materijal koji se tokom hladnih meseci može ozbiljno oštetiti usled vlage, snega i mraza. Priprema i zaštita drvenih terasa, dekinga, ograda i drugih površina pre zime ne samo da čuva izgled već štedi i novac na budućim popravkama. Evo nekoliko ključnih koraka kako da pripremite drvene površine za zimski period.

Zašto je važno zaštititi drvo pre zime?

Drvene površine kao što su terase, tremovi i ograde stalno su izložene vremenskim uslovima. Kiša, sneg, mraz i niske temperature mogu izazvati pucanje drveta, truljenje i deformacije.
Bez pravilne zaštite, drvo gubi otpornost i prirodnu lepotu, što vodi do većih troškova na duže staze. Pravilna priprema drveta za zimu produžava mu vek trajanja i omogućava da se očuva bez potrebe za čestim popravkama.

Provera stanja drveta

Pre nego što nanesete bilo koji zaštitni premaz, temeljno proverite stanje drvenih površina. Pregledajte da li postoje pukotine ili tamne mrlje, jer su to znaci da drvo već upija vlagu i da mu zaštitni sloj možda nije dovoljno jak. Obratite pažnju na spojeve i ćoškove gde se vlaga najviše zadržava.

PROČITAJTE JOŠ:

Sve o lakovima za drvo na vodenoj bazi

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Priprema starih drvenih površina za farbanje

Ako primetite buđ ili gljivice, odmah ih uklonite, jer one mogu uzrokovati trajna oštećenja drveta. Gljivice i buđ se uklanjaju standardnim sredstvima za čišćenje, a upornije fleke možete da očistite specijalnim sredstvima koja mogu da se nabave u svim bolje opremljenim farbarama.

Temeljno čišćenje

Nakon pregleda, očistite drvene površine od prljavštine, blata, lišća i mahovine, jer naslage nečistoća mogu sprečiti da premaz prodre duboko u drvo. Koristite blaga sredstva za pranje koja neće oštetiti drvo, ali će efikasno ukloniti sve što bi moglo smanjiti efekat zaštitnog sloja.

Kada se završi čišćenje treba prekontrolisati stanje drveta. Ako primetite da je na nekim mestima drvo postalo porozno i meko, ta mesta ukoliko je moguće, ošmirglajte dok ne dođete do zdrave drvene površine, koju tek potom treba dobro zaštititi.

Važno: Drvo treba da bude potpuno suvo pre nanošenja premaza, kako bi se obezbedilo dobro upijanje i maksimalna zaštita. Zato ne čekajte poslednje novembarske dane da pripremite drvene površine za zimski san.

Izbor zaštitnog premaza

Izbor premaza zavisi od vrste drveta i uslova kojima je izloženo. Ulje ili lazurni premazi su najčešći premazi za zaštitu drveta. Ulje i lazurni premazi prodiru duboko u drvo, čuvajući prirodan izgled i štiteći od vlage – idealno je za terase.

Lakovi nisu idalan izbor za zaštitu spoljašnjih drvenih površina. Lak stvara vodootporan sloj koji štiti površinu od kiše i snega. To je dobro, ali samo određen vremenski period. Ma koliko lak bio kvalitetan, usled deijstva sunca i kiše kad tad će ispucati, a tada je potrebno detaljno šmirglanje kako bi se naneo novi sloj.

Uklanjanje laka u potpunosti najčešće nije ni moguće zbog složenog oblika drveta, na primer kada su ograde u pitanju. Stoga, ako je moguće, uvek je bolje opredeliti se za ulje ili lazurne premaze kada je zaštita spoljašnjih dvenih površina u pitanju.

Dodatne mere zaštite

Pored zaštitnih premaza, cerade i nastrešnice su odlična dodatna zaštita. Nastrešnice pružaju stalnu zaštitu od kiše, snega i UV zraka, čuvajući drvo suvim i stabilnim tokom cele godine. Za manje drvene elemente kao što je baštenski nameštaj, cerade su jednostavno i efikasno rešenje.

Foto: TimberTech, Freepik