Uradi sam

Bušenje betona – Vodič za majstore početnike

Kakva bušilica je potrebna za bušenje rupa u betonu? Kolika je minimalna snaga bušilice? Koje vrste burgija za bušenje betona postoje, a koje su pravi izbor za bušenje armiranog betona? Da li vam je potreban alat profesionalnog kvaliteta, jer cena hobi alata je znatno niža?

Kada je potrebno izbušiti rupu u betonu, potrebno je ipak malo više truda i nešto kvalitetniji alat nego kada se buše rupe u drvetu ili glinenom bloku. To posebno važi za bušenje većih otvora. Ipak, uglavnom veći deo takvih poslova može da se završi uz pomoć hobi alata i sa znanjem prosečnog hobi majstora.

Za neke manje radove vam neće biti neophodan alat profesionalnog kvaliteta. Ipak, biće vam potrebno malo više pažnje i strpljenja kako ne biste oštetili alat i posao će biti obavljen.

Kakva bušilica vam je potrebna

Za bušenje rupa u betonu neće biti dovoljna akumulatorska šrafilica koju ste možda prethodno koristili kako biste izbušili rupe za ručke na vašem Ikea plakaru. Bušenje drveta i bušenje betona se prilično razlikuju i to ne samo u snazi i broju obrtaja bušilice. Naime, za bušenje betona će vam biti potrebna “prava” bušilica koja ima i udarno dejstvo.

Za bušenje betona je potrebna bušilica sa udarnim dejstvom

Kada se kaže “bušilica sa udarnim dejstvom”, to ne znači da je u pitanju skupoceni alat profesionalnog kvaliteta i velike snage. Prosečna bušilica hobi kvaliteta sa udarnim dejstvom će moći da obavi većinu kućnih poslova.

Što se snage bušilice tiče, uređaji od oko 500 vati će biti dovoljni za osnovne zadatke, dok rad sa snažnijim uređajima samo može da olakša i ubrza posao. Ukoliko radite sa hobi alatom skromnije snage, tokom rada vodite računa da ga ne preopteretite.

Kakve burgije se koriste za bušenje betona

Ovaj tekst je namenjen hobi majstorima koji žele da obave najosnovnije kućne poslove, kao što je provlačenje kabla za internet ili kačenje lavaboa. Stoga nećemo pričati o profesionalnim alatima za bušenje velikih otvora.

Dva osnovna tipa burgija za bušenje betona su vidija-karbidne burgije i dijamantske burgije. Vidija-karbidne burgije će biti dovoljne za većinu zadataka, a kada se one koriste, problem može da nastane ukoliko se u betonu naiđe na armaturu.

Dakle, ako bušite beton za koji znate da nema armaturu u sebi, vidija-karbidne burgije će biti dovoljne. Za zahtevnije zadatke i bušenje armiranog betona bolji izbor su dijamantske burgije. Ove burgije imaju vrh ojačan sintetičkim dijamantom i znatno su izdržljivije i efikasnije. Naravno, i skuplje su.

Standardni set vidija burgija

Što se tiče kvaliteta burgija, sve zavisi od obima posla. Ukoliko je potrebno da izbušite dve rupe za kačenje bojlera, neće vam biti potrebne skupe burgije profesionalnog kvaliteta. Za češću upotrebu je kvalitetan alat ipak bolji izbor, ali razlike u cenama profesionalnog i hobi alata su ogromne.

Trikovi za uspešno bušenje betona

Ne treba posebno da napominjemo da je pre bušenja rupe u bilo kom zidu potrebno da se uverite da u njemu na tom mestu nema vodovodnih cevi ili električnih instalacija. Kada ste označili mesto gde treba da počnete sa bušenjem, potrebno je načiniti prvi otvor.

Na samom početku koristite manje obrtaje, a možete da isključite i udarno dejstvo bušilice, kako bi početak bušenja bio precizniji. Ako vam burgija na samom početku “pobegne” u stranu i počne sa bušenjem pored označenog mesta, posle će biti teško usmeriti početak bušenja na željenoj tački.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako probušiti keramičke pločice – Vodič korak po korak

Vrste burgija i šta je zaista potrebno prosečnom hobi majstoru

Udarne bušilice – Vodič za uradi sam entuzijaste

Jedan od trikova je i da sa metalnim špicom, a ako ga nemate možete da se poslužite većim ekserom, i čekićem pažljivo na označenom mestu kuckanjem načnete rupu u koju vrh burgije može da legne kako bi precizno na željenom mestu započeli bušenje.

Tokom bušenja pravite povremeno pauze kako ne bi došlo do pregrevanja bušilice, ali ni same burgije u zidu. Ako primetite da se bušilica zagrejala, napravite pauzu. Takođe, ne primenjujte veliku silu kako bušilica ne bi radila pod prevelikim opterećenjem.

Dok god primećujete da burgija izbacuje prašinu, to znači da uspeva da produbljuje rupu u betonu, te da nema potrebe za povećavanjem pritiska bušenja.