Očistite oluke za “dobro zdravlje” vaše kuće
Sa početkom jeseni sve su češći kišni dani, a oni naše domove stavljaju pred nove izazove. Jedna od veoma važnih stavki je i redovno čišćenje oluka. Cena čišćenja oluka značajno varira, a ovde ćemo pisati od čišćenju u sopstvenoj režiji, bez kupovine bilo kakvog alata i uređaja za tu namenu
Kada se bavimo kućnim poslovima, najviše se bavimo onim što nam se nalazi pred očima. Stvari koje ne vidimo, često zanemarujemo, a samo jedna od njih su oluci. Pre početka velikih padavina i prvih zimskih meseci, od velike je važnosti ispravnost i čistoća oluka. Zapušen, ili oluk prepun nataložene nečistoće, neće moći da primi veće količine vode i da je sprovede, tako da će doći do prelivanja prilikom prve jače kiše. To je posebno opasno kod kuća čiji krovovi nemaju prepust preko zidova, odnosno nemaju strehu. Tada se voda sliva niz zidove, a ne treba posebno objašnjavanje kakve sve to posledice može da ima. Pomenućemo samo zalazak vode između izolacije i zida – više nego dovoljno za velike probleme… Čak ni kuće sa strehom nisu imune na prelivanje vode iz oluka, jer voda će da pada pored kuće, da prska po zidovima u dnu i na tom mestu će oni da upijaju vlagu i propadaju. A sve to može veoma lako da se spreči…
Sada je pravi trenutak da se olucima i krovovima pokloni dodatna pažnja. To se posebno odnosi na kuće u čijoj blizini se nalazi drveće koje svojom visinom dostiže donju ivicu krova, jer se kod ovakvih objekata mnogo više sakupljaju nečistoće. Visoki krovovi i kuće udaljene od zelenila praktično nikada ni ne moraju da se čiste, jer ako se neka nečistoća i pojavi, prva jača kiša je spere. Po pravilu, oluci se čiste u kasnu jesen, odnosno kada se u potpunosti završi opadanje lišća. Ali, ako to niste učinili pred prošlu zimu, onda je i rana jesen možda dobar trenutak da se prekontroliše stanje oluka, kako bi oni bili spremni za nastupajuće kišne dane.
Procedura čišćenja je prilično jednostavna, pod uslovom da nije u pitanju višespratnica. Od “ozbiljnog” alata su vam potrebne samo merdevine. Oluk možete da čistite jačom plastičnom četkom, po mogućstvu da je na dužoj dršci. Na taj način ćete moći u jednom potezu da očistite veću dužinu oluka, što iziskuje manje silazaka sa merdevina i njihovog pomeranja. Druga opcija je da ponesete najobičniju plastičnu kesu, da rukom vadite nečistoće iz oluka i da ih stavljate u kesu. Na taj način će oko kuće biti manje nereda. Nemojte da se iznenadite, u zapuštenijim olucima ćete pronaći zemlju, pa možda i biljke koje iz nje rastu. Kod oluka koji su redovno održavaju, čišćenje će biti mnogo lakše.
Posle uklanjanja krupnijih nečistoća, šmrkom vode iz baštenskog creva sperite sitne nečistoće. Vodu puštajte od sredine krova ka krajevima i vertikalnim vodovima, odnosno mlaz usmerite na stranu na koju oluk ima pad, kako se prljava voda ne bi vraćala ka vama. Nije čest slučaj, ali kada su zapušteniji oluci u pitanju, može da se desi da je neki od vertikalnih vodova zapušen, odnosno da oluk počne da se puni vodom, jer ona ne može da otekne. To se obično desi na vertukalnim vodovima koji imaju pregibe. Tada je rešenje sajla koja se koristi za odgušivanje slivnika u kuhinji i kupatilu. U pitanju je glatka metalna sajla u obliku fine opruge koja neće oštetiti oluk. Inače, kakav god da je oluk, plastični ili od pocinkovanog lima, ne treba koristiti oruđa koja mogu da ih oštete, kao što su bilo kakve čelične četke, metalne špahtle i slično.
Pročitajte još:
Demit fasada – sve što treba da znate
Bojenje fasade – saveti korak po korak
Napravite baštensku stazu od starih cigala