Tema

Poboljšajte kvalitet vazduha u stanu tokom grejne sezone

Sa prvim hladnim danima i početkom grejne sezone, posebno u većim gradovima, postaje aktuelna tema kvaliteta vazduha. Na spoljašnji vazduh ne možemo pojedinačno mnogo da utičemo, ali zato možemo kada je u pitanju kvalitet vazduha u stanu

Početak grejne sezone na kvalitet vazduha u našim domovima utiče na više načina. Svakako prvi je taj što je sam kvalitet spoljašnjeg vazduha lošiji, a stručnjaci su uglavnom saglasni u jednom – sve što se nalazi u spoljašnjem vazduhu se nalazi i u našim stanovima, plus zagađenje koje je poteklo iz samog stana. Rezultati ispitivanja Istraživačkog centra Evropske komisije pokazuju da vazduh u zatvorenom prostoru može biti i do dva puta zagađeniji od onog napolju. Dakle, prvi savet je da redovno provetravate stan, ali i da pratite preporuke o zagađenju spoljašnjeg vazduha i da se trudite da provetravate kada je vanjsko zagađenje što niže, kako bi minimalizovali dva izvora nečistoća.

Radijatori podižu veliku količinu prašine, a jedini lek je – poboljšana higijena

Radijatori takođe svojim radom ne doprinose kvalitetu vazduha u stanu. To je posebno izraženo na početku grejne sezone. Kada se radijator ugreje po prvi put posle višemesečne pauze, sva prašina koja se u njemu nakupljala će da se vrati nazad u vazduh u prostoriji u vidu nevidljivog oblaka. Lek je detaljno čišćenje radijatora pre početka grejne sezone. I kasnije, radijator nastavlja da proizvodi kružno strujanje vazduha u prostoriji koje konstantno podiže prašinu. Jedini lek u ovom slučaju je poboljšanje higijene, redovno usisavanje, čišćenje tepiha ili njihova eliminacija. Kada se kuva, savet je da se uključi kuhinjski asprator, ali i da se neki od udaljenijih prozora na suprotnoj strani prostorije drži odškrinut. To posebno važi ukoliko imate novu aluminijumsku ili PVC stolariju koja veoma dobro dihtuje, jer ako je stan hermetički zatvoren, ni aspirator ne može da ima adekvatan efekat.

Pravilna upotreba kuhinjskoh aspitarora tokom kuvanja može mnogo da poboljša kvalitet vazduha

Tokom zimskih meseci još jedan od problema je sušenje veša. Obično je praksa da se veš suši po radijatorima. Ako je ikako moguće, to je dobro izbeći i to iz dva razloga. Prvi je taj što isparenja koja sadrže ostatke deterdženata i omekšivača nisu zdrava, a drugo je što se na taj način preterano podiže vlažnost vazduha u stanu. Jedan od načina da se ovo reši je da se veš suši na terasi kada je to moguće, ili da se sušilica za veš ostavi u izdvojenoj sobi, ukoliko je izvodljivo. Naravno, ko je u mogućnosti da priušti, pravo rešenje je mašina za sušenje veša.

Upotrebu kućne hemije tokom zimskih meseci svedite na najmanju moguću meru

Pokušajte da tokom zismskih meseci svedete upotrebu henikalija za čišćenje na najmanju moguću meru, ili upotrebljavajte prirodna sredstva kao što su soda bikarbona, sirće, limunov sok. Tokom zimskih meseci izbegavajte mirišljave i ukrasne sveće. Klasične parafinske sveće nastaju od nus produkata pri proizvodnji gasa i ulja i prilikom sagorevanja oslobađaju štetne materije. Zamena mogu da budu sveće od pčelinjeg voska ili od sojinog vosk. Ove sveće ne oslobađaju toksine, ili to čine u znatno manjoj meri, ali svejedno ne zaboravite da i one sagorevaju kiseonik, a proizvode ugljendioksid.

Pročitajte još:

Smanjite račun za grejanje uz ove trikove

Pravilno odzračivanje radijatora

Priprema klima uređaja za zimske mesece

Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta