Tema

Nekretnine – Kupovina neuknjiženog stana

Da li se isplati kupovina neuknjiženog stana? Da li je bezbedno investirati novac u neuknjiženu nekretninu? Zbog čega je cena neuknjiženih stanova niža? Kako se proverava da li je stan uknjižen? Koja je cena uknjižbe nepokretnosti?

U oglasima nekretnina jedna od čestih stavki koja se ističe je da li je stan uknjižen ili nije. Uknjiženi stanovi su obično skuplji, dok su stanovi sličnih specifikacija koji nisu uknjiženi, povoljniji. Što se Zakona tiče, razlika između uknjiženih i neuknjiženih stanova ne postoji, ali procedura kupovine ipak nije ista. Osnovna razlika je ta što se na uknjiženim stanovima može uspostaviti hipoteka, a na neuknjiženim ne može. U najkraćem to znači da banke neuknjiženu nekretninu neće uzeti kao zalog za izdavanje stambenog kredita za njegovu kupovinu. Pošto veliki broj ljudi stan kupuje upravo uz pomoć stambenih kredita, to neuknjiženim stanovima u startu spušta cenu, odnosno podiže cenu uknjiženih nekretnina, za koje od banke može da bude odobren stambeni kredit.

Da li to znači da neuknjižene stanove treba izbegavati ukoliko imate novac, odnosno nije vam neophodan kredit od banke? Ako vam je neka nekretnina odgovara u svakom drugom pogledu, a ima urednu svu drugu dokumantaciju, izuzev uknjižbe, to ne znači da je ona loš izbor, samo zahteva nešto više opreza prilikom kupovine. Tržište nekretnina je puno neuknjiženih stanova koji su cenovno primamljivi, ali koji imaju potpuno urednu dokumentaciju. Neuknjižene ili nelegalne nekretnine su sve one nekretnine koje su izgrađene bez dovole za gradnju, kao i one nekretnine koje su imale građevinsku dozvolu, ali nisu napravljene po toj dozvoli. Takve nekretnine ili nisu upisane u katastar ili su uspisane, ali u “listu o teretima” stoji napomena da su nelegalne, odnosno neuknjižene.

Najvažnije je da je za nelegalnu nekretninu podnet zahtev za ozakonjenje odnosno legalizaciju i to je jedan od osnovnih uslova i jedan od dokumenata koje traži javni beležnik pri overi kupoprodajnog ugovora. Potvrda o predatom zahteviu se dobija kod opštinskog organa kod koga se vodi postupak ozakonjenja, a obično su to organi zaduženi za poslove urbanizma. Kada su u pitanju nelegalne kuće, važno je da je zemljište na kojoj se kuća nalazi u privatnoj svojini prodavca. Ali, potrebno je sagledati i mnoge druge klauzuje, kao na primer: u kojoj je fazi postupak ozakonjenja, da li je predata sva neohodna dokumentacija, da li će biti još eventualnih troškova, da li na lokaciji na kojoj se nekretnina nalazi je dozvoljena gradnja…

Cena uknjižbe stana zavisi od broja dokumenata koji se podnose. Ukoliko se uknjižba vrši samo na osnovu kupoprodajnog ugovora cena je 5.000 dinara. Svaki sledeći dokument, kao što je na primer ugovor o otkupu, ugovor o poklonu, ostavinsko rešenje… plaća se dodatno, 1.500 dinara po svakom dokumentu.

Kako bi se uverili da je prodavac nepokretnosti pravi vlasnik i da stan za koji se interesujete nema na sebi hipoteku i slične terete i zaduženja, neophodno je da proverite sve podatke o nekretnini u Katastru nepokretnosti. Ukoliko želite da proverite neku nepokretnost u Katastru, najlakše je da to uradite online tako što ćete otići na internet servis KnWeb Reubličkog geodetskog zavoda koji je javno dostupan. Za pretragu ovog servisa neophodno je da znate: ime opštine, ime katastarske opštine i broj katastarske parcele ili adresu i kućni broj nepokretnosti koju želite da proverite. Podatke za pretragu katastra možete pronaći u samom oglasu za prodaju nepokretnosti ili tražiti od prodavca.

Suština je to da prilikom kupovine neuknjižene nekretnine, pored nemogućnosti da vam ona služi kao zalog u banci za izdavanje stambenog kredita, to što treba da se bavite dodatnom papirologijom. Sa mnogo dodatne papirologije, tako da jedan tekst na internetu nikada ne može da bude dovoljan da kroz tu proceduru prođete samostalno. Najvažnije je da odaberete agenciju u koju imate poverenje i koja je dovoljno stručna da vas kroz kupovinu neuknjižene nekretnine sprovede na bezbedan i legalan način. Danas na tržištu ima mnogo neuknjiženih stanova koji su povoljniji, kao i kuća koje takođe nisu uknjižene, ali koje su u postupku legalizacije. Sve su to objekti koji mogu da predstavljaju odličnu kupovinu.

Pročitajte još:

Kupovina nekretnine u Grčkoj – avantura ili investicija

Sve o kupovini i renoviranju nekretnina u Grčkoj

Nekretnine – Da li kupiti stan u izgradnji?

Nekretnine – Ko plaća porez na prenos apsolutnih prava

Nekretnine – Stan u staroj zgradi ili novogradnji