Održavanje PVC prozora – Kratak vodič
Kako se pravilno čiste stakla, a kako okviri PVC prozora? Koliko često je potrebno podmazivanje, a kako se pravilno održavaju dihtunzi?
Mnogo puta smo pisali o prednostima modernih PVC prozora. Njihova najveća prednost u odnosu na drvo ili aluminijum je povoljan odnos cena – kvalitet. Po pristupačnim cenama danas mogu da se ugrade PVC prozori, koji će uz odabir kvalitetnijih okova, odnosno mehaničkih metalnih komponenti, da traju decenijama. Iako zahtevaju minimum ili nimalo održavanja, samo malo pažnje će omogućiti da dugi niz godina funkcionišu besprekorno i da pritom izgledaju kao da su novi.
Čišćenje okvira
Okviri PVC prozora se čiste korišćenjem vlažne krpe natopljene samo toplom vodom ili blagim rastvorom nekog sredstva za pranje. U ponudi bolje opremljenih supermarketa i drogerija danas se nalaze specijalna sredstva za čišćenje PVC prozora, ali sasvim dobar će biti i blag rastvor sredstva za pranje sudova. Koliko blag? Što blaži to bolji. Kod prozora koji nisu mnogo zaprljani, dovoljna će biti i krpa nakvašena vodom, ali na primer u prometnim gradskim ulicama će neko sredstvo ipak pomoći da se nečistoće sa spoljašnje strane lakše uklone. Manje mehaničkog delovanja zahvaljujući upotrebi sredstva za pranje će svakako smanjiti mogućnost oštećenja nežne, uglavnom bele, površine PVC-a. Koristite samo kvalitetne krpe za čišćenje, a ako koristite neke stare pamučne krpe, ili jeftinije proizvode, neka budu bele boje, jer se fleke od nekvalitetnih krpa u boji lako primećuju, posebno na belim PVC površinama.
Čišćenje stakala
Stakla će najbolje biti očišćena sredstvom koje je za to namenjeno. Ipak, ako je staklo mnogo zaprljano, što je opet čest slučaj u prometnim ulicama, “prvu ruku” možete da pređete samo sa krpom nakvašenom toplom vodom. Kada se ukloni gruba nečistoća, onda drugom krpom i sredstvom za čišćenje može staklu da se da završni sjaj. Prilikom prskanja sredstva za pranje stakala, trudite se da ono ne dolazi do PVC-a. Zavisno od sredstva za čišćenje, može da se desi da površina PVC-a izgubi snežno belu boju i da požuti.
Podmazivanje
Čišćenje se vrši po potrebi, jednom godišnje je dobro izvršiti podmazivanje, a kod prozora koji se intenzivno upotrebljavaju, može i dva puta godišnje. Savremeni prozori na površini okova, odnosno metalnih komponenti koje se vide na profilu kada je prozor otvoren, imaju rupice kod kojih je često i nazančeno da se na tim mestima vrši podmazivanje. Tu treba nakapati nekoliko kapi mašinskog ulja za podmazivanje, ili naprskati sprej za podmazivanje. Za to služi plastična slamčica koja se često prodaje prilepljena uz bočice sa sprejevima za podmazivanje. Po nanošenju sredstva za podmazivanje potrebno je mehanizam razraditi sa nekoliko otvaranja i zatvaranja.
Nega gumenih dihtunga
Jednom godišnje, a posebno pre početka zimskih meseci, poželjno je da se gumeni dihtunzi premažu nekim sredstvom na bazi silikona. Ovakva nega sprečava da guma pre vremena izgubi elastičnost i ispuca. Prilikom podmazivanja, kada je prozor otvoren, proverite i da li u žlebovima ima nečistoća. One se često javljaju na nižim spratoviima zgrada, pogotovo ukoliko iznad prozora postoje krošnje drveća. Ove nečistoće se lako uklanjaju kućnim usisivačem. Takođe, treba proveriti da se ne zapuše rupice u donjem delu prozorskog okvira koje služe za oticanje viška vode.
Pročitajte još:
Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor
Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja
Pripremite vrata i prozore za grejnu sezonu