Da li se isplati ugradnja bakarnih i aluminijumskih oluka
Koji oluci su najoptimalnije rešenje kada je cena u pitanju? Da li je visoka cena oluka od bakra i aluminijuma opravdana višim kvalitetom? Koliko mogu da traju bakarni i aluminijumski oluci? Kako zaštititi oluke da traju duže i da se izbegnu oštećenja ulsed snega i leda?
Prilikom gradnje ili popravke krova jedna od čestih nedoumica je koje oluke odabrati. Kada je cena u pitanju, kao najpovoljnija opcija nameću se oluci od PVC-a, skuplji su oluci od pocinkovanog lima, a cenovno svakako najsuplja, može se reći premijum opcija, su oluci od aluminijuma ili bakra.
PROČITAJTE JOŠ:
Očistite oluke za “dobro zdravlje” vaše kuće
Odaberite idealan oluk – Cink, bakar, aluminijum ili PVC
Oluci od bakra ili aluminijuma su značajno skuplji za ugradnju iz više razloga. Na prvom mestu sam materijal, odnosno bakarni ili aluminijumski lim je skuplji, pa je početna cena samih oluka viša. Pored toga, sama procedura ugradnje je složenija nego kada su u pitanju PVC ili pocinkovani lim.
Bakar se obično susreće na luksuznim i objektima klasičnog dizajna. Kada se ugrađuje, odnosno dok je još nov, bakarni lim ima karakterističnu sjajnu bakarnu nijansu, da bi vremenom patinirao i dobio tamniju braon boju.
Sve to doprinosi da je bakar veoma zahtevan za ugradnju, jer je veoma važno da i oluci i vertikale budu besprekorno postavljeni, bez oštećenja, jer bakar vremenom dobija sopstvenu patinu. Svako oštećenje na limu ili nečitoća u vidu masnoće, imaće za posledicu stvaranje neujednačenog oksidnog sloja, pa samim tim i neujednačenu boju bakarne patine.
Takođe, treba napomenuti da je ponuda zanatlija koji ugrađuju oluke od pocinkovanog lima veća, pa je i cena usluge nešto niža. I na kraju, ali ne najmanje važno, bakarni oluci se smatraju za premijum opciju prilikom gradnje, obično se nalaze na luksuznijim kućama, što takođe doprinosi da cena bude viša.
Koje su prednosti bakarnih i aluminijumskih oluka
Prednosti ugradnje bakarnih ili aluminijumskih oluka ne mogu da se previde. Oba materijala su otporna na koroziju, s tim da se aluminijumski oluci nude u širokom spektru boja, tako da ih je moguće prilagoditi najrazličutujim estetskim zahtevima.
Pojedini proizvođači bakarnih ili aluminijumskih oluka čak garantuju da je životni vek njihovih proizvoda neverovatnih sto godina, ali pod uslovom da ne dođe do oštećenja. Problem je u tome to je upravo ta oštećenja teško izbeći.
Naime, to što je bakarni ili aluminijumski oluk otporan na koroziju, pa ne može da zarđa bez obzira na koncentraciju i učestlost vlage tokom godina, nije dovoljno, jer većina oluka tokom godina strada od drugih oštećenja, koja nisu izazvana korozijom.
Šta najčešće oštećuje čak i najkvalitetnije oluke
Najveći neprijatelj oluka su jesen i zima. Jesen, zavisno od pozicije objekta, donosi nagomilavanje lišća i drugih nečistoća koje se taloži u olucima. Kod prizemnih kuća čišćenje je lako, ali već kada se oluk nalazi u visini drugog sprata, radovi na čišćenju postaju komplikovaniji i opasniji.
To ima za posledicu da na velikom broju objekata oluci stradaju ne od korozije, već od opterećenja raznim nečistoćama koje blokiraju odvod.
Još veći problem nastaje tokom zimskih meseci kada oluci stradaju od nagomilanog snega i leda. Posebno su ugrženi oluci na kućama kod kojih se potkrovlja greju. Problem je što kada se potkrovlje greje, bez obzira koliko dobra bila izolacija, sneg se u zonama gde se greje topi i otiče ka olucima. Kod oluka je temperatura opet ispod nule, pa se ta otopljena voda ponovo ledi, što stvara ledenice koje opterećuju i oštećuju oluke.
Kako zaštititi oluke od oštećenja
Stoga, ukoliko ste uložili u bakar ili aluminijum, postarajte se da obezbedite i adekvatnu zaštitu za oluke. Krov treba opremiti snegobranima koji će oluke da štite od opterećenja koje može da nastane usled vlažnog i “teškog” snega. Takođe, ali se potkrovlje greje, oluk možda ne bi bilo loše opremiti grejačima koji će ih tokom niskih tempertura zaštititi od stvaranja ledenica.
Naravno, sve navedeno važi i za oluke od PVC-a ili pocinkovanog lima, ali posebno važi za skuplje bakarne ili aluminijumske oluke. Nema mnogo smisla doplaćivati za skuplji materijal koji je otporan na koroziju i potencijalno može da traje decenijama, a ne pobrinuti se da ne bude oštećen usled neodržavanja ili nagolilavanja snega i leda.
PROČITAJTE JOŠ: Sve o grejnim kablovima za zaštitu oluka od leda
Pritom, treba uzeti u obzir i to da se danas na tržištu nalaze oluci od pocinkovanog lima u prilično bogatoj paleti boja. To znači da izbor pocinkovanih oluka ne znači da oni moraju da budu u prepoznatljivoj sivoj boji a takođe treba uzeti u obzir da se i vek pocinkovanih oluka takođe meri decenijama.