Aktuelno

Drvene podne konstrukcije – Standard prošlih, ali i budućih vremena

Američki istraživači u saradnji sa arhitektonskom firmom ShoP Architects razvili su potencijalnu zamenu za čelik i beton kao materijal za nosive podove: reciklirane panele napravljene u potpunosti od bioplastike i drvnog brašna.

Prefabrikovani panel je proizveden korišćenjem 3D štampe od strane istraživača iz Oak Ridge Nacionalne laboratorije, Ministarstva energetike SAD i Univerziteta Mejn. Naučnici su počeli rad na inovativnoj podnoj konstrukciji (kaseti) nakon inicijative od strane SHoP Architects, što ih je navelo da istraže potencijal bio-baziranih materijala i aditivne proizvodnje za podne panele.

PROČITAJTE JOŠ:

Novi građevinski materijali nastali od drvenog otpada

Da li su ekološki građevinski blokovi od šećerne trske budućnost?

Paneli nastaju pomoću poliaktične kiseline (PLA), bioplastike dobijene od ostataka kukuruza, pomešanih sa drvnim brašnom nastalim kao otpad u preradi drveta.

Prema očekivanjma američkih stručnjaka podne kasete delom od prirodnih materijala i rvenog otpada bi mogle jednog dana zameniti tradicionalne čelične i betonske podloge u višespratnim zgradama.

3D štapmač dimenzija za potrebe građevinske industrije

Istraživanja su pokazala da snaga panela dolazi od kombinacije dva materijala, kao i njegovog geometrijskog oblika, koji raspoređuje opterećenje na spoljašnje ivice, gde bi se nalazio u okviru čelične konstrukcije zgrade. Dodavanje drvnog brašna povećava krutost, što je ključ za ukupnu čvrstinu, a osnovna ideja je da kaseta pune performanse pokazuje tek kada je ugrađena unutar čvrste čelične konsktrukcije.

Prema prvim testiranjima kaseta ima istu snagu kao tipična čelično-betonska konstrukcija poda, ali u potpunosti je biorazgradiva. Njena konstrukcija iz jednog dela je takođe značajna, za razliku od konvencionalne čelične podne kasete napravljene od 31 dela i tri materijala. Brža je za izradu i lakša za reciklažu.

Kanali za ožičenje, vodovod i ventilaciju mogu se štampati tokom procesa proizvodnje, čime se eliminiše potreba za njihovim rezanjem nakon završetka montaže, što štedi vreme i novac. Kaseta zahteva oko 30 sati za štampanje i može smanjiti troškove rada za čak 33 odsto.

Iako je kaseta još u ranoj fazi razvoja, istraživači i SHoP Architects veruju da ona ima značajan potencijal za unapređenje korišćenja organskih materijala u građevinarstvu, posebno za modularne višestambene zgrade.

Američka vlada trenutno investira milione u razvoj velikih 3D štampača lociranih na Univerzitetu Mejn, namenjenih za izgradnju sledeće generacije infrastrukture – za upotrebu u gradnji pristupačnih stambenih objekata, izgradnji mostova, tehnologiji iskorišćenja snage vetra i brodogradnji.

Foto: Univerzitet Mejn