Uradi sam

Kako efikasno pojačati WiFi signal u kući

Kako se kvalitet Wi-Fi signala poboljšava ugradnjom pojačivača signala? Koliko koštaju pojačivači signala i kako se postavljaju? Kako je moguće poboljšati kvalitet Wi-Fi signala u kući ili stanu boljom pozicijom rutera

To je problem sa kojim se većina susrela – jačina WiFi signala vašeg kućnog rutera je u pojednim delovima stana ili kuće preslaba. Dovoljna je za slanje poruka Viberom, ali svaki download je nemoguća misija. Iako je kvalitet interneta odličan, slab WiFi signal može veoma lako da obori protok na samo 10% vrednosti kakvom raspolažu uređaji u blizini rutera.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako pravilno rasporediti zvučnike kućnog bioskopa

Kako podesiti nov televizor za gledanje filmova

Najefikasniji način da pojačate WiFi signal u stanu ili kući je da kupite pojačivač signala, ili “range extender” odnosno “repeater”, kako ih prodavci često nazivaju. U pitanju su pristupačni uređji koji “sakupljaju” signal vašeg rutera i prosleđuju ga pojačanog do delova stana ili kuće koji su za sam ruter nedostupni.

Kako poboljšati WiFi bez potrošenog dinara

Ipak, pre kupovine pojačivača WiFi signala proverite da li bez ulaganja možete da rešite problem. Obratite prvo pažnju gde je vaš WiFi ruter postavljen. Trebalo bi da se nalazi u centralnom delu stana, kako bi se signal jednako emitovao na sve strane. Ako se nalazi do nekog od spoljnih zidova ili uglova stana, signal vervatno neće dopreti do najudaljenije tačke.

Isto važi za kuće na sprat. Potrebno je da se ruter nalazi u centralnom delu kuće, kako bi signal mogao da se prostire na sve strane, uključujući eventualno i sprat iznad i sprat ispod, a ne samo u jednom nivou. Kupovinom dužeg kabla mesto gde se ruter nalazi lako može da se koriguje.

Idealno je da ruter ne stoji na podu i da nije zaklonjen

Na prostiranje signala mogu da utiče i položaj antena na ruteru. Najčešće su u pitanju dve antene. Ukoliko je u pitanju ruter u kući na sprat, koji signal mora da šalje ne samo u svom nivou, već i gore i dole, postavite antene pod uglom od 90 stepeni, odnosno sa je jedna horizontalno pozicionirana, a druga vertikalno. Ispobajte sve kombinacije i utvrdite da li se kvalitet u najudaljenijim delovima stana ili kuće menja i koliko.

Pored pozicije u kući na kvalitet prostiranja signala može da utiče i samo mesto gde je ruter postavljen. Metalni predmeti mogu da ometaju emitovaje signala, pa treba izbegavati da se ruter nalazi zaklonjen metalnim uređajima, kao što su na primer mašina za veš ili mašina za pranje sudova.

Takođe, ruter ne treba da bude zatrpan predmetima, na primer iza police sa velikom količinom knjiga i slično. Poželjno je da se on podigne na neku od polica ili komoda na visini od pola do jednog i po metra, jer će se tako signal sa manje ometanja prostirati u stanu i biti jači u najudaljenijim tačkama.

Kako se instalira pojačivač WiFi signala

Ako nijedna od navedenih metoda ne daje rezultat, jedina opcija je kupovina pojačivača WiFi signala. U pitanju su pristupačni uređaji čija cena se kreće već od 3.000 dinara, pa naviše. Neki se postavljaju direktno u zidnu utičnicu, po istom principu kao i uređaji protiv komaraca, dok drugi pojačivači dizajnom podsećaju na klasičan ruter kakav već imate.

U svakom slučaju postavljanje je isto. Pojačivač se stavlja na mesto gde on još uvek može da prima dovoljno kvalitetan signal baznog rutera, a da odatle može da “dobaci” svoj signal do mesta koja pre nisu bila pokrivena.

Pojačivač signala se povezuje sa računarom putem kabla, unosi se IP adresa dobijena uz sam pojačivač i na taj način se pristupa interfejsu za upravljanje uređajem. Odatle se pojačivač povezuje sa vašim ruterom uz upotrebu šifre kojom se inače konektujete na vaš kućni internet.

Na taj način se dobija još jedan WiFi signal koji će imati nov naziv i novu šifru, a koje vi određujete prilikom podešavanja samog pojačivača signala.    

Foto: Unsplash