Kako podesiti nov televizor za gledanje filmova
Zašto na novom TV-u filmovi ne izgledaju kako treba. Šta je to efekat “televizijske sapunice” i zbog čega najbolji filmovi na novom televozoru izgledaju kao da su snimljeni jeftinom kamerom? Kako se podešava slika za gledanje filmova na televizorima najpopularnijih brendova (Sony, LG, Samsung, Hisense…)
Kupili ste nov televizor. Slika je fantastična, reklame “pršte” od boja, a snimci emisija o prirodi su takvi da zastane dah. I sve je savršeno, osima kada želite da gledate neki film. Iz nekog razloga najnoviji holivudski blokbaster na vašem novom televizoru izgleda kao da je snimljen jeftinom kamerom. Pokreti su čudni, jednostavno sve izgleda kao jeftin rijaliti program. I ništa ne pomaže, promene radih režima, boje, kontrasta… Čak ni prebacivanje moda slike na ponuđeni mod za gledanje filmova ne rešava problem. Ne očajavajte, rešenje se kod svakog televizora krije na samo nekoliko klikova daljinskim upravljčem.
Do ovog efekta dolazi jer su filmovi za veliko platno snimani sa 24 frejma u sekundi, dok se većina drugih televizijskih programa snima sa više frejmova u sekundi. Zbog toga kadrovi amazinskih prašuma na National Geographic kanalu izgledaju nestvarno dobro, a milionski blokbaster sa Tomom Kruzom od pre nekoliko godina izgleda kao da je snimljen jeftinim telefnom. Jednostavno, televizor je fabrički podešen da kreira nove frejmove i integriše ih u sliku, kako bi se dobili tečniji pokreti. Kod snimaka sportskih događaja, rijaliti programa, dokumentarnih emisije, to je u redu, ali kod prikazivanja filmova nemenjenih velikom platnu, kinematografski efekat biva potpuno upropašćen.
Vaš televizor “ne ume” da prepozna šta gledate, tako de će i od filma pokušati da napavi reklamu koja će još u prodavnici izgledati primamljivo i atraktivno. Kako se ova opcija isključuje zavisi od vašeg televizora, a obično je “zakopana” duboko u meniju. A da bi situacija bila još komplikovanija, proces interpolacije programa i menjanja broja prikazanih frejmova svaki proizvođač televizora drugačije naziva.
Promera radi, kod LG televizora u meniju pronađite opciju Picture settings meny, u okviru nje pronađite Picture Option i unutar ove opcije menija podesite TruMotion na Off.
Kod Samsung televizora sled opcija u meniju je sledeći: Expert settings menu/Auto Motion Plus/Off.
Kod Sony televizora uđite u opciju Picture adjustments menu/Advanced settings/Motion/MotionFlow podesite na Off ili TruCinema.
Trenutno su veoma popularni Hisense televizori, a kod njih je procedura sledeća: Settings/System Settings/Picture/Motionflow ili Motion Smoothing podesite na Off.
Pošto se danas u prodaji nalazi veliki broj različitih brendova televizora, a ponekad procedura nije identična za sve televizore jednog istog brenda, savetujemo da dodatno “proguglate” za vaš televizor konkretno. Za popularnije brendove ćete pronaći nešto i na srpskom jeziku, ali mnogo lakše ćete podatak naći ako u Google pretrazi ukucate “how to turn off soap opera effect”, pa onda brend vašeg televizora. Za par minuta ćete rešiti problem i jedino što treba je još da napravite kokice.