Kako pravilno uzgajati lavandu
Ako treba pronaći neku biljku koja nas podseća na leto i more, svakako se u prvih pet nalazi i lavanda. Ova mediteranska biljka uspeva u sunčanim predelima, a podnosi i niske temperature, što lavandu čini idelanom baštenskom biljkom
Da biste uopšte mogli razmišljati o sadnji i uzgoju lavande, potrebno vam je mesto u bašti sa mnogo sunca. Posadite je obavezno negde gde će biti na suncu bar osam sati tokom dana, a takođe je važno da bude zaštićena od jakog vetra. Kada je u pitanju sadnja, lavandi najviše odgovara plodna zemlja neutralne ili slabije kiselosti. Otporna je na visoke temperature i sušu, a može izdržati izvesno vreme bez zalivanja. Ipak, u letnim danima je treba povremeno zalivati, ali važno je pripaziti da ne preterate, jer u protivnom može doći do truljenja korena i propadanja biljke.
Lavanda je višegodišnja biljka koja raste u obliku grma, a njen životni vek kreće se oko 30 godina. Cvetovi su svetlo do tamnoljubičasti i javljaju se u periodu između juna i avgusta. Veoma je pogodna vrsta za obrazovanje niskih živih ograda i bordura jer dobro podnosi orezivanje. Koren lavande je drvenast i prodire duboko u tlo, a kao biljka nije zahtevna. Ne voli jedino senovita područja pa je uzgoj u stanu ili kući otežan. S obzirom na to da postoje različite vrste i podvrste ove mediteranske biljke i zahtevi za održavanjem nešto su drugačiji. Naime, “prava” lavanda uspeva na plitkim, krševitim i siromašnim područjima, dok onoj hibridnoj vrsti više odgovaraju duboka i ipak malo plodnija tla. U početnoj fazi, nakon sadnje, zahteva zalivanje, dok kasnije kada pusti koren jako dobro podnosi sušu, a tokom zimskih meseci je ne treba zalivati. U uslovima kada je zemljište bez vode može da podnese i jako niske temperature, čak do -20 C, ali voda u zemljištu dovodi do smrzavanja korena.
I nije samo posebna po mirisu i aromi, ima i mnoga lekovita svojstva. Naime, od lavande se izrađuju razni prirodni lekovi koji pomažu u rešavanju nesanice, ublažavanju glavobolje i ostalih bolova u telu, poboljšavaju cirkulaciju, smanjenju stres i pomažu održavanju zdravlja celog organizma. Miris lavande odbojan je mnogim insektima, kao što su, na primer, komarci, tako da vas saksija sa lavandom ili svežanj suvih cvetova na prozoru moze odbraniti tokom letnjih meseci. Ukoliko je gajite, možete sami veoma lako osušiti cvetove lavande. Treba da ih uberete odmah nakon otvaranja pupoljaka i, u što kraćem roku nakon branja, u svežnjevima okačite cvetom nadole da se suše na vazduhu. Osušen cvet lavande podjednako je mirisan kao i svež i može se u kesicama koristiti za osveženje ormara i kao spas od moljaca. Osim cveta, i sitno naseckani sveži ili sušeni listići lavande se mogu koristiti kao začin u nekim jelima, ili kao čaj.
Pročitajte još:
Zaštitite svoju baštu – prirodni pesticidi iz kućne radinosti
Prirodni načini da se rešite korova u bašti
Mali vodič za sadnju i gajenje začinskog bilja
Kako očistiti voće i povrće od pesticida