Montažna gradnja i zaštita od požara
Mogu li montažni objekti da pariraju čvrstoj gradnji kada je u pitanju protivpožarna zaštita? Kakvi su važeći standardi u Srbiji? Koji su načini da se smanji rizik od pojave i širenja požara, kako u montažnim tako i u tradicionalnim objektima čvrste gradnje?
Nedavni požari koji su zahvatili Los Anđeles ponovo su skrenuli pažnju na bezbednosne izazove montažne gradnje u uslovima visokog rizika od požara. Čini se kao da je vatrena stihija zbrisala najveće i najluksuznije objekte u prestižnim naseljima zapdne obale, koji su uglavnom montažnog tipa.
Iako je ovaj tip gradnje sve popularniji zbog svoje brzine i ekonomičnosti, postavlja se pitanje koliko je otporan na požare u poređenju sa tradicionalnom čvrstom gradnjom, koja dominira u Evropi i kod nas.
Montažna gradnja i rizik od požara
Montažne kuće, često napravljene od drveta ili kombinovanih izolacionih materijala, prirodno su podložnije širenju požara nego objekti građeni od betona i cigle. Prema istraživanjima Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju (NIST) u SAD-u, drveni elementi brže gore i dodatno doprinose širenju požara, dok čvrsti materijali poput betona pružaju veću otpornost i omogućavaju duže vreme za evakuaciju.
PROČITAJTE JOŠ:
Koliko koštaju najjeftinije montažne kuće i da li se isplate
Montažne kuće siva faza ili ključ u ruke – Koja je razlika
Ipak, treba napomenuti da moderni montažni objekti mogu biti dodatno zaštićeni upotrebom vatrootpornih materijala i integracijom sistema za detekciju i gašenje požara. Na primer, u Kaliforniji su uvedene stroge regulative koje zahtevaju instalaciju protivpožarnih prskalica u svim novim montažnim objektima.
Narvno, postavlja se pitanje koliko su privatni montažni objekti u Srbiji zaštićeni od požara, jer ovakve protivpožarne regulative i standardi ne postoje u privatnim kućama. Takođe, ugradnja složenih automatizovanih protivpožarnih sistema verovatno za mnoga privatna lica nije opcija, jer montažna gradnja je uglavnom na prvom mestu izbor kako bi se ostvrile uštede.
Situacija u Srbiji
U Srbiji, montažna gradnja je i dalje u ekspanziji, naročito u oblasti vikendica i objekata za stanovanje u predgrađima. Iako ova vrsta gradnje nudi energetski efikasna i brza rešenja, potrebno je posvetiti posebnu pažnju merama zaštite od požara. Tradicionalni objekti građeni od cigle i betona i dalje pružaju veću sigurnost, ali to ne znači da montažni objekti ne mogu biti podjednako bezbedni ako se poštuju standardi.
Osnovne mere zaštite od požara
Bez obzira na vrstu gradnje, svako domaćinstvo može preduzeti nekoliko ključnih koraka kako bi se zaštitilo od požara:
Instalacija detektora dima: Detektori dima su prva linija odbrane i mogu spasiti živote rano upozoravajući na požar.
Protivpožarne prskalice: Iako nisu standard u Srbiji, protivpožarne prskalice postaju sve dostupnije i mogu značajno smanjiti štetu od požara. Ponekad ovo dodatno početno ulaganje može da predstavlja svojevrsno osiguranje objekta.
Vatrootporni materijali: Prilikom gradnje ili renoviranja, preporučuje se upotreba vatrootpornih obloga za zidove, plafone i krovove. Raspitajte se pre odabita montažne kuće kakvi materijali se koriste i koliki stepen protivpožarne zaštite pružaju.
Redovno održavanje instalacija: Električne instalacije treba redovno pregledati kako bi se izbegli kratki spojevi, koji su jedan od najčešćih uzroka požara. Izbegavajte kupovinu nekvalitetnih jeftinih produžnih kablova, jeftinih kineskih novogodišnjih lampica, jer sve su to česti uzročnici požara.
Pravilan odabir i raspored grejnih tela: Grejna tela treba držati podalje od zapaljivih materijala, poput zavesa, nameštaja i garderobe. Pritom se ne misli na radijatore, već na električne grejalice i kalorifere. Zapravo, ovakva grejna tela treba potpuno eliminisati, jer su neekonomična, opasna i bučna.
Budućnost montažne gradnje
Iako montažna gradnja nosi određene rizike, oni se mogu značajno smanjiti pravilnim planiranjem i upotrebom modernih tehnologija grejanja. Istina, montažni objekti, ukoliko se ne dese neki radikalniji zaokreti po pitanju izbora materijala gradnje, ikada neće moći da pruže nivo protivpožarne sigurnosti kao i čvrsta gradnja.