Ovo su najčešće greške prilikom pranja veša
Prilikom mašinskog pranja veša većina pravi manje greške koje dovode do lošije opranog veša, veće potrošnje električne energije ili skraćenja radnog veka mašine za veš
Pored frižidera, teško je zamisliti neki deo bele tehnike koji je važniji od mašine za veš. Svi ih imamo u kućama, ali uglavnom retko ko od ukućana ume da ih koristi, a i oni koji ih koriste, često prave neke greške. U pitanju su propusti koji veoma lako mogu da se otklone, a koji dovode do slabije opranog veša, veće potrošnje električne energije ili skraćnja radnog veka mašine za veš.
Sipate previše deterdženta
Previše deterdženta je verovatno najčešća omaška. Još samo malo više, da se bolje opere – nikako nije dobra logika i neće doprineti da veš iz bubnja izađe čist, naprotiv. Višak deterdženta često ima za posledicu da je rublje loše isprano, pa tamnije tkanine često imaju i fleke, a tu je i prejak miris koji itekako može da smeta. Takođe, loše ispran veš neće biti ni mek na dodir.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako efikasno očistiti mašinu za veš
Kako da veš mašina duže traje – mini vodič
Kada i kako zameniti grejač na veš mašini
Nešto više deterdžnta ima smisla kada se pere jako zaprljana garderoba. Pritom se misli na zaista prljave stvari, na primer odeću koju koriste radnici na gradilištima, moleri, ljudi koji se bave zemljanim radovima. Takođe, to može da bude sportska garderoba, ili garderoba posle boravka u prirodi. Za sve ostale stvari, poput majica i košulja koje su obučene jednom ili dukserica nešenih nekoliko puta, važi zlatno pravilo – ne peterujte sa deterdžentom.
Previše omekšivača
Potpuno isto važi i kada je omekšivač u pitanju. Upravo višak deterdženta često prvi zabunu. Zbog previše deterdženta garderoba iz veš mašine izlazi gruba, pa se po automatizmu dodaje više omekšivača. Tako nastaje začarani krug, koji se jednostavno rešava – pažljivo čitajte uputstvo na ambalaži sredstava za pranje i sipajte preporučenu ili čak manju količinu deterdženta i omekšivača. Pored prejakog mirisa, višak omekšivača utiče na tkaninu tako da joj smanjuje sposobnost upijanja, što nije dobro za peškire, ali ni pamučne majice i veš.
Pogrešna temperatura
Pogrešna temperatura dovodi do tri problema – nepotrebno velike potrošnje električne energije, lošijeg kvaliteta pranja ili oštećenja tkanine. Ne treba mnogo objašnjavaja, na svakom odevnom predmetu piše na kojoj temperturi može da se pere. Pritom, to nije temperatura na kojoj treba da se pere, već najviša dozvoljena temperatura na kojoj može da se pere. Dakle, ako garderoba nije mnogo zaprljana, slobodno možete da odaberete i nižu temperaturu, uštedećete energiju.
Pretpranje obično nije potrebno
U više od 90 odsto slučajeva predpranje nije neophodno. Kao što je već rečeno, za svu garderobu koja na pranje ide posle redovnih aktivnosti, nikakvo pretpranje nije potrebno. Ovakav progam na mašini za veš treba uključiti samo kod vidljivo zaprljanje garderobe (radne uniforme, sporska oprema), kako bi se u prvom ciklusu pranja uklonila nagrublja nečistoća.
Nedovoljno napunjen ili prepunjen bubanj
Nedovoljno napunjen bubanj za posledicu ima da za isti utrošak energije i vremena, perete manju količinu veša. Takođe, nedovoljno veša u bubnju će uticati i na njegovo slabije mešanje, odnosno samo mehaničko pranje, pa i kvalitet konačnog pranja može da bude lošiji. Prepunjen bubanj takođe dovodi do lošijeg pranja, posebno problem predstavlja to što veš na kraju biva slabije ispran. Treba napomenuti i to da mašina sa prepunjenim bubnjem radi pod većim opterećenjem, pa joj se skraćuje adni vek. Zlatno pravilo je da prilikom punjenja mašine u bubnju suvog veša treba da bude nešto više od polovine.
Koristite veoma staru veš mašinu
Proizvođači bele tehnike nas konstantno zasipaju ponudom novih sve boljih uređaja. Ne treba po svaku cenu uskakati u potrošački voz, jer bez većine funkcija i inovacija se može izdržati neko vreme. Ipak ne treba ići ni u drugu krajnost pa veš prati u veoma staroj veš mašini. Dovoljno govori podatak da današnji uređaji visokih energetskih razeda troše i do dva i po puta manje električne energije.
Foto: Gorenje