Pravilno održavanje aluminijumske stolarije
Kako se održavaju profili aluminijumskih prozora i vrata? Koliko redovno je potrebno podmazivanje prozora? Kako se održavaju gumene trake za dihrovanje
Istina je da se aluminijumski prozori postavljaju na objektima gde su zahtevi za održavanjem najmanji, poput velikih poslovnih zgrada ili teško pristupačnih nebodera. Razlog je upravo to što aluminijumska stolarija pruža najviši mogući kvalitet i ima najmanje zahteve za održavanjem. Ipak, postoje neke “cake” koje mogu da pomognu da prozori duže izgledaju kao novi, da pokretni delovi, odnosno okovi, i dihtunzi duže traju.
Kada je čišćenje aluminijumskih prozora u pitanju, mnogo toga zavisi od mesta gde se oni nalaze. Ukoliko su u pitanju prozori na objektu van centra grada, čišćenje je potrebno obično jednom godišnje, izuzev u slučaju da se nakuplja veća količina polena. U gradskim uslovima se pranje spoljašneg dela profila po potrebi sprovodi češće. Za pranje prozora je obično dovoljna topla voda i krpa od mikrofibera, popularna “magična krpa”. Po potrebi može da se u vodu doda manja količina nekog neutralnog sredsta za pranje, ali krpu treba dobro iscediti. Bolje je upotrebiti manju količinu nekog sredstva koje će olakšati uklanjanje nečistoće, nego posegnuti za mehaničkim metodama uklanjanja nečistoća. Nikako ne treba koristiti sunđer za pranje sudova, niti bilo koje abrazivno sredstvo za pranje. Zavisno od načina finalnog tretiranja aluminijumskog profila, poput eloksiranja, debljina zaštitnog odnosno dekorativnog filma na površini aluminijumskog profila se meri mikronima. On je vema otporan na atmosferske uticaje i koroziju, pa može da traje decenijama bez problema, ali samo malo nepažnje je dovoljno da se ošteti.
Što se mahanizma aluminijumskih prozora tiče, biće dovoljno povremeno podmazivanje. Kod prozora koji se koriste povremeno to može da bude i jednom godišnje ili jednom u par godina, dok mehanizme prozora koji se intenzivno koriste treba podmazivati par puta godišnje. Podmazivanje se vrši ukapavanjem mašinskog ulja kroz rupce gde je simbolom kapljice ulja obično naznačeno da je to mesto za podmazivanje. Po podmazivanju treba nekoliko puta ponoviti proceduru otvaranja i zatvaranja, kako bi mazivo stiglo do svih pokretnih delova. Za podmazivanje je moguće upotrebiti i neku vrstu spreja kao što je popularni WD40.
Kod prozora koji se intenzivno koriste je pre zimskih meseci i na proleće potrebno obratiti pažnju na stanje traka za dihtovanje. Kako bi one sačuvale elastičnost, potrebno ih je dva puta godišnje posle čišćenja premazati nekim sredstvom na bazi silikona, ili glicerinom. Sve su ovo sitnice bez kojih se može, ali uz samo malo pažnje, prozori će mnogo duže da funkcionišu i izgledaju kao da su novi.
Pročitajte još:
Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor
Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja
Pripremite vrata i prozore za grejnu sezonu
Ko kaže da PVC prozor mora da bude bele boje?
Rolo rešetke – Praktična mehanička zaštita za dom ili lokal