Pustinjska oaza – Zgrada usred ničega kao idealno radno mesto
Ne, nije u pitanju luksuzni hotel smešten u nekoj od bogatih bliskoistočnih zemalja. U pitanju je zgrada poslovnog prostora namenjenog upravljanjem rada velike solarne eletrane koja se nalazi u jedinoj pustinji u Turskoj
Zgrada koju predstavljamo se nalazi u Karapinaru, jedinom regionu u Turskoj sa pustinjskom klimom. Područje od oko 20 kvadratnih kilometara u ovom regionu je nepogodno za poljoprivredu, ali ima značajan energetski potencijal zbog pustinjske klime i označeno je kao područje namenjeno iskorišćenju energije sunca.
PROČITAJTE JOŠ:
Dubai uskoro dobija najvišu stambenu zgradu na svetu
U Saudijskoj Arabiji niče neboder visine 500m i dužine 170km
Kompanija Kalion Energy je izgradila solarnu elektranu od 1.350 MWp u ovom regionu sa kapacitetom da bude najveća solarna elektrana u Evropi. Radom postrojenja upravlja se preko Centralne kontrolne zgrade. Jedna od primarnih funkcija zgrade je da obezbedi tehnološku infrastrukturu za upravljanje postrojenjem.
Sam objekat je pozicioniran oko 40 metara od postojećih solarnih panela, tako da neće bacati senke na panele. Fasada zgrade je osmišljena ne samo kao arhitektonski element već zahvaljujući refleksiji kreira vizuelnu igru i vezu sa zemljom, ali i sa nebom. Pored toga, fasada obezbeđuje racionalno korišćenje energije. Sastoji se od dva sloja, gde prvi praktično neutrališe zračenje koje pada na glavnu fasadu.
Ova sekundarna fasada, koja sprečava veliku izloženost toploti tokom većeg dela godine, formirana je od 7.200 panela od nerđajućeg čelika sa četiri različita nivoa transparentnosti. Zbog svoje reflektujuće površine, materijal menja boju, tako da i sam objekat menja izgled u različitim uslovima osvetljenja tokom dana.
U centru ove strukture pozicionirano je dvorište prepuno zelenila, stvarajući kontrast sušnom ambijentu regiona. Za olelenjavanje su odabrane loklne biljne vrste koje zahtevaju minimalno navodnjavanje i održavanje, a pritom kreiraju održivu mikroklimu.
Foto: Egemen Karakaia