Sve o zameni traka za dihtovanje vrata i prozora
Kako da znam da prozor ne dihtuje dobro? Koju traku za dihtovanje da kupim, silikonsku, gumenu, sunđerastu… Kako se pravilno postavlja traka? Da li da kupim samolepljivu taku za prozore? Koliko dugo traju trake za prozore? Kada je ipak potrebno pozvati stolara?
Najslabija tačka na izolaciji bilo kog objekta su prozori. Od njih umnogome zavisi koliko će godišnje da se troši energije za zagrevanje. Loš kvalitet prozora može veoma lako u potpunosti da obesmisli ugradnju najkvalitetnije izolacije na zidove. Pritom, poboljšanje energetske efikasnosti prozora ne podrazumeva uvek njihovu zamenu. Često njihova efikasnost može drastično da se poboljša jednostavnom zamenom traka za dihtovanje.
PROČITAJTE JOŠ:
Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja
Zastakljivanje terase – Koje rešenje je najbolje za vaš dom
Zaštita drvene stolarije – Lak ili lazurni premazi?
Ako se u obzir uzme da prozori uglavnom traju decenijama, to dodatno znači da pažnju povremeno treba posvetiti i njihvom održavanju, posebno što trake za dihtovanje u proseku traju od sedam do deset godina. Naime, trka za dihtovanje su izrađene od mekog materijala, izložene su čestom habnju, promenama temperature, pa je logično da traju manje od samih prozora.
Kako da znam da li je potrebna zamena diht traka na prozorima?
Naravno, niko dihtunge na prozorima ne menja preventivno posle sedam godina, pa se postavlja pitanje – kako znati da li prozori ne dihtuju dovoljno dobro. Ukoliko su trake za dihtovanje u lošem stanju to može da se utvrdi i vizuelnom kontolom, ako su trake ispucalje, odlepljene, nedostaju…
Takođe i tokom zime je lako uveriti se da li prozor dobro dihtuje prislanjenjem nadlanice uz spojeve na prozorima. Ukoliko osećate strujanje hladnog vazduha, to je jasan znak da prozor ne dihtje dobro i da na godišnjem nivou zbog toga gubite veliku količinu energije, odnosno novca.
Kakva traka za dihtovanje mi je potrebna?
Jedno od čestih pitanja je – kakvu traku je potrebno kupiti? Idealno bi bilo kupiti identičan profil trake kakav se već nalazio na prozoru. U tom slučaju će zamena biti najjednostavnija, a to je ujedno i najveća garancija da će radovi uroditi plodom.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako da drveni prozori budu uvek kao novi
Kako odabrati ulazna vrata – Drvo, aluminijum ili PVC?
PVC roletne – Da li je povoljna cena jedini adut
Izbegavajte kupovinu traka od penaste gume. Ovaj materijal je dobar zato što je mekši, pa se lakše ugrađuje i ima veću toleranciju na greške. Naime, i ako ugradite deblju traku nego što je potrebno, ona je meka, pa će prozor moći da se zatvori. Ipak, ovakve trake za dihtovanje su porozne, habaju se i vema su ograničenog veka trajanja. Eventualno njihovo postavljanje ima smisla na prozorima koji se retko otvaraju.
Većina traka za dihtovanje prozora je samoljepljiva. Pre njenog postavljanja je neophodno ukloniti stare trake, ali i pažljivo očistiti sve žlebove u koje se traka postavlja, kako bi nova traka mogla adekvatno da se zalepi.
Kako se traka za dihtovanje prozora pravilno postavlja?
Sa trake se na jednom mestu ukloni folija preko samolepljivog filma, traka se postavi u žleb, posetpeno se postavlja unutar žleba tako šte se odlepljuje po 15 do 20 centimetara zaštitne trake sa samolepljivog filma i diht traka se postepeno namešta na svoje mesto.
Ne pokušavajte da skinete zaštitni foliku sa samolepljivog filma u potpunosti, pa da onda postavljate traku, jer je to komplikovanija procedura, a velika verovatnoća je da će se traka upetljati i ulepiti. Takođe, prilikom postavljanja trake nemojte da je mnogo zatežete, jer to kasnije može da dovede do njenog odlepljivanja ili pucanja.
Najviše pažnje prilikom postavljanja trake treba posvetiti ukrajanju na ćoškovima. Naime, spoj dve trake pod uglom od 90 stepeni u ćošku prozora znači da je potrebno traku preseći precizno tako da bude potpuno spojena sa drugom trakom, ali da se ne preklapaju, kako bi se eliminisale pukotine kroz koje može da prlazi hladan vazduh. Zato je preporuka da se pre lepljenja uvek iseče par centimetra duže parče trake za dihtovanje, pa da se fino ukrajanje oštrim makazama ili skalpelom vrši kada je traka već zalepljena,
Šta sa baš starim drvenim prozorima?
Sve ovde navedeno uglavnom važi za kvalitetne drvene ili nove aluminijumske ili PVC prozore. Kod starijih drvenih prozora procedura je malo komplikovanija, Naime, kod njih se često nalaze starije gumene trka za dihtovanje, pa je teško pronaći adekvatnu zamenu. Ako se stavi masivnija trkaka, može da se desi da prozor ne može da se zatvori.
Stariji prozori često nemaju ni žlebove u koje se traka postalja, pa ih je potrebno napraviti. Ovo su već zadaci koji prevazilaze “uradi sam” mogućnosti većine, jer potreban je alat, znanje i iskustvo.
U tim slučajevima je preporuka angažovanje profesionalnog stolara koji će proceniti da li vašim starim drvenim prozorima može da se udahne novi život. Često će pored zamene traka biti neophodne popravke okova, a svi ovi zahtevi mogu da se sprovedu u delo ukoliko su sami prozori, odnosno drvo, u dobrom stanju.