Veštačka trava – Sve prednosti i nedostaci “plastične prirode”
Koje su osnovne prednosti veštačkih travnjaka u odnosu na prirodne, a šta su njihovi nedostaci? Koliko košta ugradnja veštačkog travnjaka. Da li je povoljnija cena jedina prednost u poređenju sa prirodnom travom? Zbog čega je veštačka trava bolji izbor od prirodne za sportske terene
Veštačka trava je primenu prvi put našla na sportskim terenima još tokom šezdesetih godina prošlog veka. Tokom decenija usavršavanja tehnologije proizvodnje, veštački travnjaci su drastično usavršeni, tako da ih je danas na prvi pogled teško razlikovati od prirodnih travnjaka.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako zasaditi i negovati savršen travnjak
Vodič kroz automatizovane sisteme za zalivanje
Sve to je imalo za posledicu da ove podne obloge postanu rasprostranjene i u privatnim objektima. Kao i kada su sve druge podne obloge u pitanju i kada su veštački travnjaci u pitanju, postoje određene prednosti i nedostaci ovakvih površina.
Koje su osnovne prednosti veštačkih travnjaka
Prednosti veštačke trave u odnosu na prirodnu su očigledne – nema potrebe za održavanjem, poput redovnog zalivanja, košenja, đubrenja… Pored toga i sama procedura postavljanja veštačkog travnjaka je jednostavnija od sadnje prirodnog. Ukoliko je površina za postavljanje ravna, postavka je veoma brza i jednostavna. Kod prirodnih travnjaka procedura je daleko komplikovanija.
Pored toga, veštački travnjaci su praktičniji jer moguće ih je postaviti u zatvorenom prostoru gde nema dovoljno svetlosti za napredovanje prirodnog travnjaka. Takođe, nije potrebna zemlja niti sistem drenaže potrebne za zalivanje, što je neophodno kod prirodnih travnjaka, pa je postavka veštačke trave jednostavna i u prostorijama na tersama višespratnica.
Veštački travnjaci su svakako najpoularniji za pokrivanje sportskih terena za rekreativce. Ovakva podloga omogućava sigurno kretanje, mali rizik od povređivanja u slučaju padova. Stoga veštačke travnjake često susrećemo i u dečijim igraonicama, gde ovakva površina istovremeno poredstavlja i atraktivno i bezbedno okruženje za igru najmlađih.
Jedna od prednosti veštačkog travnjaka u odnosu na prirodni je i veća izdržljivost. Naime, ukoliko je neki sportski teren prekriven veštačkom travom, ne samo da će biti manje posla oko održavanja već će i sam travnjak biti otporniji na oštećenja. Na kvalitetnom veštačkom travnjaku nije moguće da se, na primer, kopačkom odvali busen trave…
Savremene podloge od veštačke trave se prodaju u rolanama ili pločama 50×50 centimatara. Cenu ne možemo da navedemo jer umnogome zavisi od proizvođača i kvaliteta. Preporuka je ugradnja kvalitetnih veštačkih travnjaka u tablama, jer se na taj način lakše vrši zamena samo pojedinih segmenata u slučaju oštećenja.
A šta su najveći nedostaci veštačkih travnjaka
Kao prvi nedostatak veštačke trave u odnosu na prirodnu svi ističu onaj subjektivni momenat – “to nije prava trava, nego plasika”. I u tome ima mnogo istine. Ukoliko je potrebno napraviti bezbedan teren za bavljenje nekom sportskom aktivnošću, veštačka trava je odlično rešenje. Ipak, ukoliko su na prvom mestu estetika i onaj subjektivni osećaj uživanja, onda nije.
Pokrivanje terase ili dela dvorišta veštačkom travom samo iz estetskih razloga, nikada nije najbolje rešenje. Ukoliko je veštačkom travom pokrivena površina na kojoj se svakodnevno boravi, održavanje može da bude nešto zahtevnije.
Naime, sitne nečistoće, poput mrvica sa stola, prašine, pepela od cigareta, sve te nečistoće se sa veštačke trave teže uklanjaju nego sa drugih podnih obloga. O prosipanju tečnosti, posebno sokova koji sadrže šećer, ne treba posebno objašnjavati koliko može da bude zahtevno za čišćenje. Treba napomnuti i to da veštačka trava nikako nije pogodna ukoliko imate kućne ljubimce, jer je tada higijenu veoma teško održavati.
PROČITAJTE JOŠ:
Kako odabrati idealan tip trimera za travu
Napravite baštensku stazu od starih cigala
Ukoliko je površina izložena sunčevim zracima, treba naglasiti to da će se veštački travnjak mnogo više zagrevati od prirodnog. Jednostavno, u pitanju je plastika, a ne pirodna trava koja “vuče” vlagu iz zemljišta koja isparava i na prirpodan način hladi travnjak. Manje kvalitetni veštački travnjaci na jakom suncu čak mogu da ispuštaju neprijatan miris zagrejane plastike.
Cena veštačkih travnjaka može mnogo da osciluje, zavisno od proizvođača i kvaliteta. Svakako je savet opredeliti se za kvalitetnije proizvode na koje proizvođač daje određenu garanciju. Manje kvalitetni travnjaci nisu trajni, a često dolazi i do uvijanja na ivicama tabli, što na sportskim terenima može da bude i opasno, pa je mnogo veći problem od same estetike.
Foto: Rubber United, Green Souq