Kako zalivati cveće tokom godišnjeg odmora
Svi smo bar jednom bili u toj dilemi. Kako da cveće ne uvene dok smo na godišnjem odmoru. Naravno, tu je onaj dobro provereni sistem koji obično sasvim lepo funkcioniše – ostavite ključeve komšiji, prijatelju, tetki, baba-tetki i – problem je rešen. To je praktično posebno ako u kući ili terasi imate mnogo cveća. U slučaju da imate tek nekoliko saksija, postoje još neka dobra rešenja koja mnogo ne koštaju. Zapravo, neće vas nimalo koštati. Za svaki od ovih priručnih sistema zalivanja jedno je zajedničko – prebacite biljke u hlad. Ne mora to da bude „debela“ hladovina, dovoljno će biti da cveće nije direktno izloženo sunčevim zracima. Naravno, i pre polaska zemlju dobro natopite kako bi zalihe vode iz vašeg priručnog sistema što kasnije počele da se troše.
Kapilarni sistem
Za ovaj metod zalivanja potrebna je posuda sa vodom, a za to su idealne flaše od 5-6 litara u kojima se pakuje pijaće voda u samoposlugama. Zgodno je rešenje i upotreba najobičnijeg velikog kuhinjskog lonca koji vodom može da snabdeva nekoliko saksija. Postavite jednu takvu flašu punu vode pred saksije sa cvećem, ali je popnite na sto ili stolicu kako bi bila iznad zemlje u saksiji. U flašu se potom uroni kanap ili pamučna traka, čiji drugi kraj se ukopa desetak cntimatara u zemlju u saksiji. Potrebno je koristiti kanap koji je od materijala koji upija vodu, a ako to nemate, dobro može da posluži stara pamučna majica, od koje se izreže dugačka traka. Voda će kapilarnim putem da kvasi pamučnu traku ili kanap, a kako se zemlja u saksiji bude sušila, istim kapilarnim principom će se prenositi i u nju. Jednostavno i efikasno. Obratite pažnju samo da traka bude potopljena u flašu do samog dna, kako bi voda mogla u potpunosti da se iskoristi.
Sistem kap po kap
Ovaj način zalivanja je još jednostavniji, a pogodan je za manje saksije i biljke koje zahtevaju manju količinu vode. Za njega je potrebna samo jedna plastična flaša od litra i po. Potebno je na njenom čepu izbušiti minijaturni otvor. Za to je najbolje poslužiti se najtanjim iglom za šivenje koju imate u kući. Kako bi igla lakše probila čep, prethodno njen vrh možete da zagrejete upalječem. Tip čepom potom zatvorite flašu napunjenu vodom i uronite je nekoliko centimetara u zemlju. Voda će lagano kapanjem isticati iz flaše, što je doviljno da biljka preživi do vašeg povratka. Naravno, potrebno je da otovor bude dovoljno veliki da se ne bi zapušio, ali i dovljno mali da voda ističe u što dužem vremenskom periodu. Nije loše da nekoliko dana pre nego što krenete na godišnji odmor, testirate kako vaš sistem zalivanja funkcioniše.
Pročitajte još:
Zaštitite svoju baštu – prirodni pesticidi iz kućne radinosti
Prirodni načini da se rešite korova u bašti
Mali vodič za sadnju i gajenje začinskog bilja
Kako očistiti voće i povrće od pesticida