Aluminijumski ili panelni radijatori – Koje rešenje je bolje
Da li je cena jedini adut panelnih radijatora u odnosu na aluminijumske? Da li panelni, odnosno pločasti radijatori od čeličnog lima, trajnošću mogu da pariraju aluminijumskim radijatorima? Gde su danas klasični radijatori od livenog gvožđa i koje su njihove prednosti
Ukoliko ste odlučili da vaš sistem centralnog grejanja bude radijatorskog tipa, izbor se danas, manje više, sveo na dve opcije – aluminijumske radijatore, ili panelne od čeličnog lima, odnosno pločaste, kako se takođe nazivaju.
Kvalitet je za dugoročne investicije nezamenljiv
I jedno i drugo rešenje ima svoje prednosti i mane, ali nijedno ne može da bude pogrešan izbor, dok god se opredeljujete za proizvode renomiranih proizvođača. Naime, tržište je danas preplavljeno proizvodima nepoznatih istočnoevropskih ili azijskih proizvođača. Kada je cena u pitanju, ovi proizvodi su u prednosti. Takođe i garantni rokovi mnogo obećavaju.
PROČITAJTE JOŠ:
Maske za sakrivanje radijatora – Cena i pravilna ugradnja
Pravilno odzračivanje radijatora
Ipak, treba imati na umu da su radijatori dugoročna investicija. Investicija čije trajanje treba da se meri decenijama. Stoga je savet stručnjaka da se, ukoliko možete, opredelite za proverene proizvode brendova koji su dugo prisutni na tržištu i koji svojom reputacijom garantuju kvalitet. Razlike u ceni nisu tako velike da opravdaju uštedu kada su ovakve kapitalne investicije u pitanju.
Koje su prednosti i mane aluminijumskih radijatora
Kada se aluminijumski radijatori uporede sa čeličnim panelnim radijatorima, kao jedini očigledan nedostatak nameće se cena. Materijal od kojeg su izrađeni je skuplji, što svakako doprinosi da cena aluminijumskih radijatora bude viša, ali ostale osobine uglavnom ide u prilog aluminijumu.
PROČITAJTE JOŠ:
Šta kada radijator ne greje – Mini vodič
Norveški radijatori – Koliko struje troše i da li se isplate
U trenutku kada su se pojavili, aluminijumski radijatori su bili neuporedivo elegantniji od tradicionalnih od livenog gvožđa. I danas je estetika najočigledniji adut, jer aluminijumski radijatori i danas vizuelno oplemenjuju prostor u kojem se nalaze i naglašavaju da se prilikom gradnje i opremanja nije štedelo.
Aluminijum je veoma dobar provodnik toplote, tako da aluminijumski radijatori imaju veoma brz odziv. To znači da onog trenutka kada kotao centrlanog grejanja počne da pušta toplu vodu, oni veoma brzo počinju da je prenose na unutrašnjost prosorije. Ipak, treba napomenuti da se takođe veoma brzo i hlade.
U tom pogledu aluminijumski radijatori su slični panelnim radijatorima, a samo su stariji radijatri od livenog gvožđa bili drugačiji po tom pitanju. Kako su masivniji, liveni radijatori aporbuju veću količinu toplotne energije, koju posle duže isijavaju.
Jedna od velikih prednosti aluminijumskih radijatora je trajnost. Oni su otporni na koroziju, tako da, ako su propisno ugrađeni i ako se sistem centralnog grejanja adekvatno održava, njihov životni vek se meri decenijama.
Aluminijumski radijatori se isporučuju u člancima različitih dužina. Dužina članka definiše ispod kolike visine parapeta prozora radijator može da se postavi. Brojem članaka koji će biti povezani se definiše širina radijatora, od čega zavisi kako će se on na određenoj poziciji vizuelno uklopiti, ali i kojom snagom će da raspolaže.
A prednosti i nedostaci čeličnih panelnih radijatora?
Panelni radijatori od čeličnog lima, odnosno pločasti radijatori, poslednjih godina preuzimaju lidersku poziciju. U trenutku kada su se pojavili bili su donekle inferiorni u odnosu na aluminijumske radijatore. Prvi panelni radijatori su imali diskutabilnu estetiku, pa su često bili izbor za razne tehničke prostorije, garaže, radionice…
Vremenom panelni radijatori su napredovali po pitanju dizajna, tako da u tom pogledu više ne zaostaju za aluminijumom. Takođe, napredovali su i po pitanju kvaliteta. Primena kvalitetnijih čeličnih limova doprinela je tome da panelni radijatori mogu da traju bez problema tri decenije.
Ono što treba da se istakne je to da se panelni radijatori, kao što im ime kaže, isporučuju u vidu već gotovih panela. Dakle, nije moguće naknadno menjanje širine radijatora dodavanjem ili oduzimanjem članaka. Naravno, u ponudi je dostupno dovoljno dimenzija, odnosno snaga, ali fleksibilnost ugradnje je ipak manja u odnosu na člankaste aluminijumske radijatore.
Cena je je jedna od najvećih prednosti panelnih radijatora. Oni u značajno povoljniji od aluminijumskih, s tim da kada su kvalitetni proizvodi u pitanju, više nema osnova sumnjati u njihov kvalitet i trajnost.
A šta je sa klasičnim livenim radijatorima?
Klasični liveni radijatori kakvi trenutno dominiraju u “starogradnji” još mogu da se kupe, ali daleko od toga da je ponuda bogata kao nekada. Jednostavno, konkurencija u vidu rešenja koja smo već opisali je učinila svoje. Može se reći – nepravedno.
Ove radijatore odlikuje velika masa, a zahvaljujući tome i sposobnost da akumiliraju u sebe pozamašnu količinu toplote. Zahvaljujući tome ceo sistem grejanja se sporije zagreva, ali sporije i hladi. U kućama sa privatnim ložištima, ova osobina može da predstavlja i prednost. Još jedna od prednosti livenih radijatora je i to da su, ako se kvalitetno ugrade, doslovno večni.
Foto: Aklimat, Milano, DeLonghi, Vaillant, Kartell