Tema

Boje za drvo na vodenoj bazi – Zašto su dobar izbor

Zbog čega su akrilne, odnosno boje za drvo na vodenoj bazi idealne za rad tokom zimskih meseci? Koje su prednosti rada sa bojama na vodenoj bazi? Mogu li akrilne boje da se koriste za spoljašnje drvene površine

Boje za drvo na vodenoj bazi, odnosno akrilne boje za drvo, danas su potpuno ravnopravne po pitanju kvaliteta u poređenju sa uljanim ili nitro premazima. Ipak, prethodnih godina nije bilo tako, a mnogo bolji rezultati su postizani upravo sa uljanim ili nitro bojama.

PROČITAJTE JOŠ:

Kako da drveni prozori budu uvek kao novi

Vodič za održavanje deking podnih obloga

Ulje ili lak – Kako odabrati zaštitu za parket

Saveti za održavanje drvenog baštenskog nameštaja

Kako da stari parket zablista kao da je nov

Tehnologija proizvodnje akrilnih, odnosno boja kod kojih se kao rastvarač koristi voda, je mnogo napredovala, tako da su ovi premazi potpuno ravnopravni po pitaju kvaliteta, a u mnogim osobinama prednjače u poređenju sa premazima na uljanoj ili nitro bazi.

Zašto su akrilne boje za drvo idealne za zimske radove

Akrilni premazi na vodenoj bazi su posebno interesantni kada su u pitanju radovi na unutrašnjoj stolariji tokom zimskih meseci. Naime, kako se kao rastvarač korist voda, prilikom sušenja boje jedino što isparava je – voda. To znači da je i tokom zimskih meseci moguće sprovesti radove na unutrašnjoj drvenariji, a da nije potrebno višednevno provetravanje.

Poznato je da se boje i lakovi na nitro osnovi brže suše od uljanih, ali zato su tokom nanošnja isparenja neuporedivo intenzivnija. S druge strane uljane boje sporije isparavaju, sporije se suše, pa tokom samog farbanja koncentracija ispranja nije tako velika, ali treba napomenuti da će se posle farbanja u stanu osećati miris boje i nekoliko dana po završetku radova. To je prvi razlog da se za unutrašnje radove odaberu akrilne boje, odnosno boje na vodenoj bazi.

Naravno, iako se kao rastvarač za boju koristi voda, a ne uljani ili nitro razređivač, po sušenju boja ostaje vodootporna. Takođe, pored toga što prilikom rada sa bojom nema neprijatnih mirisa, i sušenje boje je kraće čak i u poređenju sa premazima na nitro bazi.

Da li su akrilne boje pogodne za vanjske drvene površine

Mnogo zavisi od uslova (temperatura, vlažnost, provetenost…), ali između nanošenja slojeva akrilne boje je dovoljno sačekati svega nekoliko sati. Zahvaljujući tome, sa bojama na vodenoj bazi posao može brže da se obavi.

Treba napomenuti da se akrilne boje mogu koristiti i za zaštitu drveta u zatvorenom, ali i na otvorenom. Mnogi smatraju da se boje na vodenoj bazi koriste samo za unutrašnje bojenje, jer nema neprijatnih mirisa, a da su za spoljašnje bojenje bolji uljani ili nitro premazi.

Možda tako jeste bilo nekada, ali iskusni farbari se sa time neće složiti. Danas su i boje na vodenoj bazi otporne na UV zračenje i sve atmosferske pojave. Štaviše, akrilni premazi su danas čak i dugovoečniji. Mnogo se ređe, u poređenju sa uljanim ili nitro  premazima, dešava da boja ispuca.

Ono što je važno prilikom nanošenja akrilnih boja na drvene površine je da se ispoštuje cela procedura. Uostalom, to važi za sve vrste premaza, a kada se sve obavi prema preporukama proizvođača, boja će dugi niz godina odolevati svim izazovima.

Kako se pravilno nanosi boja za drvo na vodenoj bazi

Prilikom premazivanja spoljašnjih drvenih površina prvo je potrebno na drvo naneti  sredstvo za impregnaciju. Ono prodire u drvo i u sebi ima fungicide i insekticide, tako da štiti drvo od pojave buđi i od parazita. Potom se nanosi odgovarajuća podloga za za boju, odnosno prajmer, pa tek potpm akrilna boja, obično u dva nanosa.

Kod farbanja unutrašnjih površina procedura je slična, s tim da može da se preskoči prvi korak, odnosno nanošenje sredstava za impregnaciju.

Ono što je važno je da svi proizvodi budu međusobno kompatiblni, odnosno na vodenoj bazi. Takođe, ako radite u sopstvenoj režiji veoma je jažno da se pridržavate uputstva koje piše na ambalaži, a ne da sledite savete prijatelja. To se prvenstveno odnosi sa uputstva kako i sa koliko vode se premaz razređuje, koliko se čeka na sušenje i slično.

Preskakanje pojednih postupaka i “zbrzavanje” posla se obično neće nepovoljno odraziti neposredno po završetku radova. Sve će izgledati besprekorno, što može da zavara. Ali, pogrešan prajmer, nedovoljno čekanje da se osuši prvi sloj boje i drugi propusti, često ostavljaju trag posle par sezona kada boja počne pre vremana da se ljušti ili propada na drugi način, umesto da traje neuporedivo duže.

Foto: Pixabay, Sandtex