Tema

Kuhinjski aspiratori – Kako odabrati najbolje rešenje

Da li su cena i garancija jedini parametri po kojima se razlikuju kuhinjski aspiratori? Da li znate da postoje kuhinjski aspiratri kojima nije potrebna odvodna cev? Ugradnim aspiratorima se štedi prostor u kuhinji, ali su samostojeći efikasniji i tiši

Kada renovirate staru kuhinju, ili pravite potpuno novu, jedna od stavki je i kuhinjski aspirator. Kao i kod drugih delova kućne tehnike i kada su kuhinjski aspiratori u pitanju, cena nije jedini faktor koji utiče na odluku kakav model odabrati. Ipak, često će i sama situacija u kuhinji definisati kakav aspirator će biti potreban.

Osnovna podela – odvodni ili recirkulacioni aspiratori

Najosnovnija podela kuhinjskih aspiratora je na recirkulacione i odvodne, ili kako se ponekad nazivaju, ventilacione. Recirkulacioni kuhinjski aspiratori usisavaju vazduh, filtriraju ga i vraćaju nazad u prostoriju. Ventilacioni, odnosno odvodni, usisani vazduh sprovode kroz ventilacioni otvor napolje. Postoje takođe i aspiratori koji omogućavaju primenu oba rešenja, i recirkulaciju i odvod, a to se definiše prilikom njegove ugradnje.

I odvodni i recirkulacioni aspiratori imaju svoje prednosti i nedostatke, a ako ste u mogućnosti da birate, svakako je bolje rešenje odvodni aspirator, jer je efikasniji, i zahteva manje održavanja. Ipak, često je jedino moguće rešenje recirkulacioni kuhinjski aspirator, jer je pozicija aspiratora u kuhinji takva da je odvođenje usisanog vazduha komplikovano ili nemoguće. To je najčešći slučaj u stanovima u zgradama, posebno u starijim zgradama. Ugradnja recirkulacionih filtera je jednostavnija jer nemaju sistem odvođenja vazduha izvan stana.

Recirkulacioni aspiratori su jednostavniji za ugradnju

Recirkulacioni filteri uglavnom poseduju dva osnovna filtera – filter za zadržvanje masnoća i filter sa aktivnim ugljem. Filter za masnoću predstavlja prvi stepen filtracije, koja štiti sam aspirator i njegov motor od masnoća, dok filter sa aktivnim ugljem vrši fino prečišćavanje vazduha od najsitnijih čestica i, što je najvažnije, iz vazduha uklanja mirise od kuvanja. Filteri za masnoću mogu da budu od metala ili sintetičkih materijala. Filteri od metala su praktični jer mogu da se peru, a ako se održavaju kako treba, mogu da traju koliko i sam aspirator. Moguće je čak i njihovo pranje u mašini za sudove.

Samostojeći aspiratori su efikasni, ali ne štede prostor kao ugradni

Sintetički filteri za masnoću moraju da se menjaju, što je trošak, ali obezbeđuju niži nivo buke. Filter sa aktivnim ugljem ne može da se pere nikada, on se uvek menja. Koliko često ćete morati da menjate ili perete filtere, najviše zavisi od intenziteta kuvanja. Svakako periodika zamene neće biti ista u stanu u kojem živi jedna osoba ili u stanu sa petočlanom porodicom, ali reciomo da je prosečna periodika zamene filtera kod recirkulacionih filtera dva puta godišnje.

Odvodni, odnosno ventilacioni aspirator je bolje rešenje

Ukoliko vaš stan to omogućava, bolje rešenje je odvodni, odnosno ventilacioni aspirator. On sav usisani vazduh umesto da filtrira i vraća nazad u prostoriju, jednostavno putem cevi izbacuje napolje. Zahvaljujući tome on je mnogo efikasniji, ima veći protok, a da pritom proizvodi i manje buke. Takođe, nema potrebe za čestom promenom filtera, već je dovoljno čišćenje od masnoća po potrebi. Naravno, ugradnja je komplikovanija jer, ukoliko to već nije rešeno, potrebno je sprovesti cev za odvod usisanog vazduha napolje iz stana.

Postoje i aspiratori sa mogućnošću ugaone montaže

Prilikom ugradnje veoma su praktične za manipulaciju rebraste savitljive cevi, ali savet iskusnih instalatera je ugradnja glatkih cevi. U startu je malo komplikovanije, ali radi se samo jednom, a decenijama će obezbeđivati bolji protok vazduha, manje zadržavanje nečistoća u cevima i niži nivo buke.

Samostalni ili ugradni spiratori – prednosti i mane

Druga značajna podela kuhinjskih aspiratora je na samostalne i ugradne. Samostalni su pogodni za veće kuhinje koje ne oskudevaju sa prostorom. Većih su dimezija, tiše rade i generalno bolje “sakupljaju” isparenja nastala kuvanjem. Za manje kuhinje su praktičniji ugradni aspiratori, koji se montiraju u kuhinjske elemente ili tik ispod njih. Mnogo su manjih dimenzija, tako da u kuninji ostaje dovoljno prostora i za odlaganje stvari.

Ugradni aspiratori “na izvlačenje” štede prostor, ali i efikasno usisavaju isparenja

Kako je ploča za kuvanje većih dimenzija, odnosno veće dubine od kuhinjskih elemenata, savremeni aspiratori se prave i na izvlačenje. Sam aspirator stoji veoma diskretno ugrađen ispod kuhinjskog elementa i izgleda poput masivnije lajsne. On se aktivira tako što se poput fioke izvuče, a na taj način aspirator pokriva kompletnu grejnu ploču, pa može da povlači isparenja sa sve četiri ringle. Napominjemo da su sva ova rešenja veoma praktična i nekada jedina moguća, pogotovo u malim stanovima, ali za kuhinje u kojima se mnogo kuva, uvek je najbolje rešenje, ako je tehnički izvodljivo, samostalni odvodni aspirator.

Pravilno održavanje filtera kuhinjskog aspirtora

Od nekih drugih detalja potrebno je obratiti pažnju na dimenzije. Poneki ugradni aspiratori mogu da se izvlače, samostojeći su uglavnom dovoljno velike dubine, ali treba obratiti pažnju da aspirator bude nešto širi ili makar iste širine kao i štednjak, kako bi mogao efikasno da usisava isparenja. Najčešće standardne širine u ponudi su 50, 60 ili 90 centimetara.

Snaga aspiratora u stanovima nije najznačajniji parametar

Prilikom odabira aspiratora dobro su rešenje aspiratori sa ugrađenim svetlom, jer svetlosti u kuhinji nikada nije dovoljno. Što se snage aspiratora tiče, teško je danas napraviti pogrešan izbor, pogotovo kada su kućne kuhinje u pitanju. Svi aspiratori se danas nude sa dve ili tri brzine ventilatora, pa obratite pažnju da li je to slučaj i sa uređajem koji planirate da kupite. Na taj način lako regulišete snagu usisavanja, a što je veoma važno i nivo buke. Pre kupovine se u radnji rasptajte i o cenama filtera. Njih treba menjati, a neki proizvođači imaju osetno više cene potrošnog materijala, što kasnije može da predstavlja problem.

U ponudi u bolje opremljenim radnjama se nalaze i takozvani ostrvski aspiratori. Oni su namenjeni za velike kuhinje američkog tipa, gde se štednjak sa drugim elementima nalazi na sredini prostorije (takozvano ostrvo) pa aspirator visi sa plafona. Ovakvi aspiratori su po pravilu luksuzna rešenja koja su uglavnom višestruko skuplja od standardnih, kod nas mnogo zastupljenijih.

Pročitajte još:

Kako da pločice i fugne uvek budu kao nove

Kako efikasno očistiti aparat za kafu

Kako da dezinfikujete klima uređaj za nekoliko minuta

Jednostavni trikovi za čistu rernu

Besplatno očistite mašinu za sudove