Energetski pasoš – Zašto je važan i o čemu nas informiše
Kakvi podaci mogu da se pronađu u energetsom pasošu objekta i na koji način energetski pasoš može da bude od značajan prilikom kupovine ili prodaje nekretnine
Izmenama zakona ove godine je predviđeno da će svaka zgrada, bez obzira na datum izgradnje, morati da ima takozvani energetski pasoš. Zgrade u vlasništvu države moraće taj sertifikat da pribave u roku od tri godine, vlasnici postojećih poslovnih zgradu u roku od pet godina. Za sve vlasnike stambenih zgrada, odnosno stanova, taj rok je dvostruko duži i tu obavezu moraju da ispune u roku od 10 godina.
PROČITAJTE JOŠ:
Demit fasada – Sve što treba da znate
Multipor izolacija – Sve što treba da znate
Stiropor ili kamena vuna – koja izolacija je bolja
Posle ovog roka energetski pasoš će biti obavezni deo kupoprodajnih ugovora nekretnina, odnosno obavezno će se prilagati prilikom overe ugovora o kupoprodaji nepokretnosti ili zaključenja ugovora o zakupu, a propisane novčane kazne se kreću od 25.000 do 100.000 dinara. Rok važenja dobijenog energetskog sertifikata je 10 godina.
Već pominjanje rokova i kazni, kao i činjenica da procena objekta i izdavanje energetskog pasoša nešto košta, kod većine stvara osećaj kako se građanima nameće još jedan trošak. To jeste tačno, ali s obzirom da je rok važenja energetskog pasoša čitavih deset godina, može se reći da je taj trošak minimalan, a benefiti su mnogobrojni.
Koji podaci su dostupni u energetskom pasošu?
U energetskom pasošu se nalazi veliki broj podataka o objektu koji mogu da budu veoma korisni prilikom odluke o kupovini neke nekrrretnine. To bi moglo da se uporedi sa kupovinom automobila – svakako bi se pre odlučili za automobil sa proverenom servisnom istorijom, spiskom svih popravki koje su vršene i detaljnom proverom ispravnosti.
Isto tako i energtski masoš može da bude od velike koristi prilikom kupovine nekretnine. Sam energetski pasoš se sastoji od pet stranica. Na prvoj se nalaze opšti podaci o objektu, kao i njegov energetski razred. Energetski razred se određuje na osnovu podataka o potrošnji energje za grejanje na godišnjem nivou. Prema ovome objekti se klasifikuju energetske razrede od najekonomičnijeg A+ (≤15 kWh/m2a), do energetski najneefikasnijih objekata razreda G (>250 kWh/m2a).
Prema važenjem propisu sve nove zgrade ne smeju da budu ispod energetskog razreda C, a svi objekti koji se rekonstruišu po zakonu moraju da budu poboljašani najmanje za jedan energetski razred.
Kako energetski pasoš može da pomogne pri kupovini nekretnine
Na stranama energetskog pasoša mogu da se nađu podaci o kvalitetu i tipu izolacije, kao i o stolariji koja je ugrađena. Energetski pasoš takođe sadrži detaljan proračun potrošnje energije, pa je moguće predvideti troškove grejanja.
PROČITAJTE JOŠ:
Izolacija zidova sa unutrašnje strane – Za i protiv
Posle koliko vremena se isplati ugradnja izolacije
Jedan od najvažnijih podataka u energetskom pasošu su unete mere koje mogu da se preduzmu u cilju unapređenja energetske efikasnosti datog objekta u vidu preporuka inženjera.
Ovo je veoma značajan podatak u energetskom pasošu, jer može da bude veoma važna informacija o tome koliko novca je potrebno uložiti u poboljšanje energetske efikasnosti objekta. To svakako može da bude argument za korigovanje cene prilikom kupovine, ali i jednako jak argument da objekat vredi traženog iznosa u slučaju prodaje.
Foto: Freepik