Tema

Komarnici – Kakve vrste postoje i koje su cene ugradnje

Koji tip komarnika je idealan za vaše potrebe? Koliko cena utiče na kvalitet i trajnost komarnika? Koja je u proseku cena ugradnje komarnika i kako pametno uštedeti prilikom odabira? Koji komarnici su kvalitetniji aluminijumski ili PVC?

Danas je na tržištu dostupno više vrsta komarnika. Mogu biti izrađeni od različitih materijala, sa različitim konstruktivnim rešenjma, a svima je zajedničko jedno – da unutrašnjost prostora zaštite u ulaska insekata kada je prozor otvoren. Iskusni majstori savetuju da je najbolje rešenje da se komarnici ugrade kada se ugrađuju i sami prozori. Stoga, ukoliko menjate stolariju, razmislite i ovoj vrsti doplate, bar na nekoliko prozora koje koristite za provetravanje stana tokom prolećnih i letnjih meseci.

Pročitajte još:

Tende – Sve što treba da znate

Aluminijum vs PVC – koja stolarija je bolja

Naravno, ugradnja komarnika je moguća i naknadno, pogotovo ukoliko na prozorima nisu ugrađene roletne, a moguće je njihovo postavlajnje i na prozore koji su već opremljeni roletnama, ali tu već mora da se napravi procena koje rešenje će biti najisplativije.

Koje su cene ugradnje komarnika

Cena ugradnje komarnika umnogome zavisi od tipa komarnika, materijala, proizvođača samog komarnika, ali i majstora koji ga ugrađuje. U proseku možete da računate za cenu ispod 20 evra po kvadratnom metru za osnovne verzije fiksnih komarnika. Rolo komarnici mogu da se dobiju već od oko 30 evra po kvadratnom metru, dok su najkvalititniji plise komarnici oko 50 evra, pa i više.

Kako se dele komarnici po materijalu izrade

Neka najosnovnija podela komarnika bi mogla da bude po vrsti materijala od kojeg su napravljeni, pa tako postoje aluminijumski ili PVC komarnici. Kada se kupuju prouzvodi renomiranih proizvođača kvalitet je u oba slučaja zdovoljavajući. Ipak, ako cena ne predstavlja prepreku, bolji zbor je svakako aluminijum. Za razliku od prozora, komarnici su izrađeni od tanjih profila, tako da tu do izražaja dolazi čvrstima aluminijuma u odnosu na PVC. Takođe, aliminijumski komarnici su zaštićeni plastifikacijom, tako da je izbor boja Al komarnika neuporedivo veći, pa je veća i mogućnost estetskog uklapanja sa bojom prozora ili fasade.

Pročitajte još:

Zbog čega je PVC stolarija dobar izbor

Upoznajte se sa prednostima aluminijumske stolarije

Kod kvalitetnih komarnika jedini element koji može da pravi probleme je sam mrežica. Ipak, uz pravilno rukovanje i mrežica je dugovečna. Ona se izrađuje od plastike ojačane staklenim nitima, tako da je veoma otporna na mehaničke uticaje i UV zrake. Ako dođe do oštećenja mrežice, ona može da se zameni, dok su profili komarnika, ukoliko su izrađeni od aluminijuma, praktično večni.

Kako se komarnici dele zavisno od konstrukcije

Pored vrste materijala komarnici mogu da se podele i po konstruktivnom rešenju koje je primenjeno. Naprostupačnija i najjednostavnija opcija su fiksni komarnici. U pitanju je mrežica postavljena na ram koji je fiksiran sa spoljašnje strane prozora. To znači da je mrežica uvek tu. Eventualno, opcija je skidanje komarnika po završetku sezone kako bi “prezimio” u zatvorenom prostoru i njegovo vraćanje kada je ponovo potrebno. Jasno je da je ovo rešenje praktično samo za određene vrste prostorija, kao što su razne pomoćne prostorije, podrumi, magacini, toaleti… Ovi komarnici modu da budu magnetnog tipa, tako da im je montaža i demontaža veoma jednostavna. Važno je samo da prozoru lako i na bezbedan način može da se pristupi.

Danas je bogata i ponuda rešenja za samougradnju sa magnetima ili čičak trakom. To je najpovoljnija opcija, svakako ne i najkvalitetnija

Za sve prozore koji su stalno u upotrebi daleko bolje rešenje su komarnici sa pomičnim mrežicama. Tu je podela nešto komplikovanija, a mogla bi da se definiše u tri grupe:

  • Panelni komarnici
  • Rolo komarnici
  • Plisirani komarnici

Panelni komarnici mogu da budu i fiksnog tipa, koji smo već pomenuli, a koji se po potrebi magnetnim putem postavljaju na prozor. Druga opcija je takozvani američki komarnik, odnosno komarnik na panelu (ramu) koji ima sopstveni mehanizam sa šarkama za otvaranje, kao i kod vrata. Naziv američki su dobili jer ovaj tip komarnika često viđamo u filmovima, a obično se nalaze ispred ulaznih vrata. Veoma su praktični za ulazna vrata i vrata na terasama. Mogu da imaju ugrađenu oprugu, tako da se sami zatvaraju, a moguće ih je odgurnuti i kada su vam ruke zauzete. Ipak, treba napomenuti da nisu nabolje rešenje za manje terase i balkone, jer zahtevaju prosotor za otvaranje, a prostora na manjim balkonima obično nema.

Rolo komarnici su možda najbolje rešenje za prozore

Rolo komarnici su daleko bolje rešenje za mesta na kojima nema dovoljno prostora. Oni se jednostavno pomiču poput roletne, a mrežica nestaje u manjoj kutiji smeštenoj uz prozorski ram. Mogu da se pomiču horizontalno i vertikalno. Horizontalno pomicanje je rešenje praktičnije za balkonska vrata, kako ne bi morali da se saginjete i vučete komarnik sa visine praga. Jednostavno se bočno povuče ručica koja se nalazi u visini kvake. Vertikalno pomični rolo komarnici su bolje rešenje za prozore kod kojih se donja ivica prozora nalazi u visini koja se nalazi na dohvat ruke. Rolo komarnici su idelano rešenje za prozore, ali ne uvek i za balkonska vrata, jer su ipak malo komplikovaniji za čestu manipulaciju, za razliku od panelnog komarnika američkog tipa, koji može da se odgurne i bez upotrebe ruku.

Prednost plise komarnika su laka manipulacija i estetika

Plisirani komarnici su po funkcionalanosti slični rolo komarnicima, ali su pogodniji za prozore velikih dimenzija. I oni se otvaraju pomisanjem ulevo i udesno ili gore – gole. Ali, za razliku od rolo komarnika kod kojih se mrežica namotava u rolnu sakrivenu u kutiji, plisirani komarnici se sklapaju poput harmonike. Njihova prednost je laka manipilacija, lakša nego kod rolo komarnika, kvalitet je na višem nivou, a najbolje rešenje su i po pitanju estetike. Ali, treba naglasiti da su plisirani, ili plise komarnici, ujedno i najskuplja opcija.